Úrnapja a pünkösdi ünnepkör utolsó napja, pünkösdvasárnap utáni 10. nap, illetve a húsvét utáni 60. nap, amely mindig csütörtökre esik. Ezen a napon a katolikus egyház Krisztus testét (teljes nevén az Úr szent testét és vérét), az oltáriszentséget ünnepli — ez az Eucharisztia ünnepe.
Általánosan elterjedt csak Juliana és Robert püspök halála után lett az ünnep. 1263-ban egy zarándok cseh pap szentmisét tartott a bolsenai Szent Krisztina templomban. Az átváltoztatás pillanatában kétség szállta meg, valóban Krisztus testévé válik-e a kenyér és a bor, amikor a megtört ostyából vércseppek hulltak a korporáléra (ostyaabrosz). A véres korporálét 1264. június 14-én Orvietóba vitték, ahol épp ott tartózkodott IV. Orbán pápa. A pápa 1264. szeptember 8-án Transiturus bullájában hirdette ki, hogy ezentúl minden évben a pünkösd nyolcadát követő első csütörtökön tartsák meg az úrnapja ünnepét.
Évszázadokon át az egyházi év legnagyobb ünnepei közé tartozott, amelyhez teljes munkaszünet és munkatilalom kötődött.
A középkori és az újkor eleji magyar úrnapi körmenetek tömegméreteiről és pompájáról viszonylag sok és jó leírás maradt fenn, ülönösen jól ismertek a budavári körmenetek, amelyeken a királyok: Zsigmond, II. Ulászló, II. Lajos is részt vettek. Az újkorban a Habsburg-uralkodók és a bécsi udvar is hatalmas pompával ünnepelte az úrnapját. E királyi és fővárosi ünneplések azért jelentősek, mert pompájuk, szokásrendjük kihatott a kisvárosi és falusi úrnapok szokásvilágára.
Az oltáriszentséggel megáldott úrnapi ág és virág egyike a magyar népi katolicizmus legtiszteltebb, legtöbbre tartott paraliturgikus szentelményeinek. A körmenet után mindenki igyekezett hazavinni a lombsátrak zöld ágaiból, sokan a saját virágukat vitték haza, amelyet a körmenet előtt koszorú vagy csokor formájában a sátorra akasztottak, illetve a sátorba tettek. Az úrnapi zöld ágat otthon ezerféle célra használták: horogfára fűzve távol tartotta a villámot, az istállóban felakasztva megvédte a jószág egészségét, fej alá téve elűzte az álmatlanságot, füstje gyógyított stb.
A történelem során gyakran feljegyezték, hogy úrnapján mindig nagy villámlás és dörgés volt, meg jégeső, a népi hitvilágban pedig kész tényként könyvelődött el az ünnephez tartozóan az úrnapi vihar.
Összeállította:
Szabó Kinga Mária
(Fotók: a 2022–es, szatmárnémeti úrnapi körmenet felvételei)