Ünnepi fogadtatás Maninak

2015.01.22 - 14:51

Sivatagi homok, rajtcél–kapu, torta, vastaps és újságírók hada fogadta csütörtökön munkahelyén a Dakar–rali maratongyőztes versenyzőjét, a szatmárnémeti Gyenes „Mani” Emánuelt. A 30 éves motoros már tervezi, hogy jövőre is rajthoz állna.

Kedden érkezett Bukarestbe, csütörtökön már bejelentkezett munkahelyén Románia legjobb motoros versenyzője, Gyenes „Mani” Emánuel. Az Autonet munkatársai az alkalomhoz illő fogadtatásban részesítették a Dakar–raliról visszatérő kollégájukat: a irodaház bejárati ajtaja előtt a 2015-ös versenykiírás célvonalnál is látható kaput állítottak fel, a földre pedig sivatagi homokkal írták le Mani nevét. Csehi Árpád ügyvezető igazgató és Ilonczai Tamás marketingigazgató köszöntötte elsőként a Szatmárnémeti Autonet Motorcycle Team 30 éves versenyzőjét, majd a vállalat munkatársai vastapssal üdvözölték a Dakar–rali motoros amatőr maraton kategóriájában győztes kollégájukat.

„Köszönöm a támogatásotokat” – mondta Mani láthatóan meghatódva a fogadtatástól. Nem hiányozhatott a torta sem. A 60 kilogrammos cukrászati remekmű tetején marcipánból formált motorkerékpár volt, amelynek nyergéből nem hiányozhatott a versenyző (49-es volt a motorkerékpár rajtszáma, amellyel Mani az idei kiíráson versenyzett), míg a torta borításán az 2015-ös Dakar–rali hivatalos jelvénye volt látható.

Ezt követően Mani – újságírók hada előtt – egy sajtótájékoztatón beszélt élményeiről, visszaemlékezve arra, hogy a Dakar–projekt már tavaly márciusban megkezdődött, amikor a vállalt munkatársai és vezetői felvetették annak a lehetőségét, hogy 2015-ben álljon rajthoz a világ legnehezebb és leghosszabb terepraliján. Ekkor alakult meg ugyanis az Autonet Motorcycle Team, amelynek színeiben január 4-én elrajtolt Mani Buenos Airesből a kéthetes versenyre. „A második versenynapon, száz kilométer után éreztem, hogy valami nincs rendben a motorkerékpárral. Nem volt hátsó fékem. Akkor vettem észre az olajszivárgást. Az első gondolatom az volt, hogy itt a Dakar vége. Ez be is következett volna, ha Afrikában zajlik a rali. Szerencsére Argentínában nagyon sok néző volt a nyomvonal mentén. Körülbelül húsz kilométert kellett még menjek, hogy találkozzak velük, és ők segítettek motorolajjal, így be tudtam fejezni a napi versenyszakaszt. Azonban nagyon sok quados megelőzött, ezért a következő nap is nagyon nehéz volt, ugyanis ők lassabbak, de nagy port vernek fel maguk mögött. Így nehéz volt hajtani, ezért egy kicsit pszichikailag is megviselt a dolog” – árulta el a motoros enduro és endurokrossz hazai mesterfokozatú versenyzője. Hozzátette, a két bolíviai szakaszra nem emlékszik vissza szívesen, ugyanis extrém körülmények között versenyeztek. „Nem tetszett a két bolíviai szakasz. Nagyon hideg volt és nagyon magas tengerszint feletti magasságban versenyeztünk. Ez megviseli az emberi szervezetet, de a versenygépet is, főleg a régebbi gyártmányú motorokat. Legtöbb 130 km/h-s sebességgel tudtam hajtani, míg az új motorokkal 160-al is mentek. Olyan hideg volt, hogy a kipufogó dobján melegítettem a kezem, így fél kézzel motoroztam. A vízzel borított sómezőn való áthajtás csak ráadása volt. Az egész versenygépet beborította a só, ezért menet közben leállt a motor. Szerencsésnek tartom magam, hogy azon a napon célba értem.

Összegezve, az idei kiírás sokkal nehezebb volt, mint amire számíthattunk. De ez a Dakar, erről szól. Ezért nevezik a világ legnehezebb ralijának. Ehhez természetesen kellő felkészültség is kell” – folytatta Mani, aki úgy véli, hogy a körülményeket tekintve jó az összetettben elért 21. hely, és reméli, hogy jövő év januárjában is rajthoz állhat a 38. Dakar–ralin. „Nagyon szeretném, hogy jövőre is rajthoz állhassak a Dakaron. De ez nem csak tőlem függ, hiszen ehhez elő kell teremteni a kellő költségvetést. Ráadásul még egy új versenygépet is kell venni, amely további költségeket jelent” – tette hozzá az egyetlen romániai versenyző, aki díjat nyert a világ legnehezebb, embert és versenygépet is próbára tevő ralin.

„Számunkra volt a megtiszteltetés, hogy támogathattuk Manit, aki teljesítményével öregbítette Szatmárnémeti, Szatmár megye és Románia hírnevét. Most tőle függ, mennyit akar pihenni. De mi már várni fogjuk a munkába, hiszen szükségünk van rá itt mint barát és kolléga, egyaránt” – mondta Csehi Árpád.

Mani egyébként a következő napokban találkozhat majd szatmári szurkolóival is, ugyanis a Szatmári Friss Újság szerkesztőségében közönségtalálkozót szervezzünk. Mani egyéb szponzori kötelezettségei miatt egyeztetés alatt áll az időpont leszögezése, de erről a következő napokban olvashatnak a lapunkban.