December 7-én, szombaton kora este öt és fél évvel a 2019. április 15-i tűzvész után ünnepélyesen megnyitották az újjáépített párizsi Notre-Dame-székesegyházat.
Zörgessetek, és megnyittatik nektek
Az ünnepségen megszólaltatták a híres orgonát is, amelyet a pusztító tűzvész során, a tetőszerkezet borításának megolvadása következtében mérgező por lepett be. A nyolcezer sípot, amelyek közül a legkisebbek ceruza nagyságúak, a legnagyobbak pedig több mint tíz méter magasak, fáradságos munkával tisztították meg és hangolták újra, illetve a szertartás előtt röviddel megszólaltak a székesegyház harangjai is.
A szomorúság és a gyász helyet ad az örömnek és az ünnepnek
A székesegyházban felolvasott, Laurent Ulrich érsekhez intézett üzenetében Ferenc pápa azt kérte, hogy „fogadják nagylelkűen és ingyen” a Notre-Dame látogatóinak óriási tömegét.
Az öt évvel korábbi rettenetes tűzvészre emlékeztetve a pápa hangsúlyozta, „mennyire összeszorultak a szíveink a veszély láttán, hogy megsemmisülhet a hit és a keresztény építészet remekműve, nemzeti történelmük évszázados tanúja”.
„Ma a szomorúság és a gyász helyet ad az örömnek, az ünnepnek és a dicséretnek” – fogalmazott Ferenc pápa, tisztelegve a számos ipartestület figyelemre méltó munkája és a tűzoltók bátorsága előtt.
„E bámulatos templom újjászületése legyen látnoki jele a franciaországi egyház megújulásának” – tette hozzá a katolikus egyházfő.
A helyreállításhoz annyi adomány gyűlt össze (több mint 840 millió euró Macron hivatala szerint), hogy további beruházásokat is végezhetnek a katedrálisban, amelyben évente 15 millió látogatóra számítanak.
Mi Asszonyunk
A Notre-Dame (Mi Asszonyunk, a franciák kedveskedő megnevezésében Öreg Hölgy) Párizs legnagyobb és legismertebb – de a világon is az egyik legismertebb - gótikus stílusú temploma. Monumentális méreteivel és díszítettségével nagy hatást gyakorol a látogatóira.
Összeállította:
Szabó Kinga Mária
(Nyitókép: Alessandra Tarantino/AP)