Vidék

Ünnepeltek vasárnap a sárközújlakiak

2013.07.01 - 11:14

Zsúfolásig megtelt vasárnap délután a sárközújlaki református templom és az udvara, hiszen a több mint félezer éves, restaurált műemlék épületet ünnepi istentisztelet keretében szentelte fel Ft. Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházmegye püspöke.

Több mint 550 éves (egyes feljegyzések szerint 600 éves) műemlék templom restaurálási munkálatait fejezték be Sárközújlakon, ennek felszentelését ünnepelte vasárnap a helyi református közösség. Több százan, helyiek, Sárközújlakról elszármazottak és vendégek vettek részt az istentiszteleten, amelyen Ft. Csűry István hirdette az igét. A Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke a hitvallás fontosságáról és a csodáról beszélt, amelyet egy hitvalló ember felismer. „A hívő ember a nehéz élethelyzetekben is felismeri az Isten erejét. Higgyünk a csodatevő Istenben. A csoda mindig jót és szépet szolgál” — hangsúlyozta a lelkipásztor, majd a templom fontosságát hangsúlyozta, mivel az Isten ezen a helyen műveli csodáit velünk. „Ide jövünk elmondani bánatainkat, szorongásainkat, és Isten erőt ad nekünk. Itt ismerjük fel az isteni erőt (…), innen merítjük az erőt, amellyel tovább indulunk” — folytatta Csűry István, aki a végén imába foglalva elmondta, hogy a templom legyen egy otthon, ahol az Isten a házigazda, és a hívek ismerjék meg a szerető házigazdát.

Nagy Erika, a helyi közösség lelkésze elmondta, egyesek szerint a templom még 1407-ben épülhetett, bár a feljegyzések szerint ezt 1457-ben építtette Báthory Zsuzsanna. Kovács Sándor esperes hozzátette, római katolikus templomnak épült. „Mi, reformátusok köszönetet kell mondjunk a római katolikus testvéreinknek” — hangsúlyozta a lelkész, majd a sárközújlaki gyülekezet tagjaihoz szólt: „Ti kell megtöltsétek ezt a templomot hittel, szeretettel, lélekkel. Kívánkozzatok ebben a templomban kifejezni Istennek az örömöt, gyertek gyógyulni, vigasztalódni és erőt meríteni.” Végül azt kívánta nekik, hogy vigyék tovább azt a lendületet, amit két évvel ezelőtt kaptak.

„A lelkészi hivatás szerves részévé vált a templomépítés, vagy felújítás” — mondta köszöntőbeszédében Varga Attila egyházkerületi főgondnok, majd hozzátette: „Ha nincs remény és hit, akkor hiába lett volna az egész munka.”

Csűry Miklós egyházmegyei főgondnok ajándékként többek között a most kiadott Heidelbergi Káté ötnyelvű díszkiadását adta át a sárközújlaki közösségnek.

Piricsi Artúr, a város polgármestere is köszöntötte az ünneplőket, hangsúlyozva, hogy Sárközújlak egyik dísze és turisztikai látványossága a gótikus stílusban épült középkori templom.

Nagy Erika elmondta, örömmel tölti el, hogy sok, Sárközújlakról elszármazott személy tért haza erre a napra. „Sokan érzik és mondják, hogy ez az ő templomuk, hiszen itt keresztelkedtek, itt konfirmáltak, itt fogadtak örök esküt életük párjának” — mondta a lelkész.

A Szatmári Református Egyházmegye Lelkipásztori Kórusának, illetve a Debreceni Kistemplom Gyülekezete Kórusának az előadásai emelték az ünnep színvonalát, de rövid, zenés–verses műsorral készültek az idén konfirmáló fiatalok is. Tizenhat lelkész hozta el a gyülekezete köszöntését, majd Dudás Miklós római katolikus és Kudla György görögkatolikus plébánosok is gratuláltak a helyi református közösségnek.

A templom restaurálása már 2008-ban megfogalmazódott, 2009-ben pedig a kultuszminisztérium felvette a támogatásra váró épületek listájára Sárközújlakot. Közben adományok is gyűltek a kivitelezésre, de 2012-ben a szaktárca 650 ezer lejt szabott meg a restaurálás támogatására. Így az adományok megmaradtak, de Nagy Erika szerint annak a pénznek van helye más munka elvégzésére: a harang több mint 200 éves, a parókia épülete 170 éves, ezek is felújításra szorulnak. A feljegyzések szerint egyébként az 1850-es évek közepén lehettek nagyobb felújítási munkálatok a templomon, ekkor került új tető alá az épület. Száz évre rá zajlottak ismét nagyobb korszerűsítések, 2007-ben pedig, az adományokból összegyűjtött 80 ezer lejből a tetőzetet újították fel.

Most átfogó restaurációt végeztek a kultuszminisztérium támogatásával, és többek között új templomi bútorzatot készíttettek Süveg Balázzsal és fiával, Leventével. Egy szaniszlói kovácsmester keze műve az új csillár és templomi világító berendezés, de a 800 euró költséget a magánadományokból fizette a közösség.

Az ünnepség szeretetvendégséggel zárult, amelynek költségeit szintén a helyiek több mint 6000 lejes adományából állták.

KATTINTSON IDE, ÉS NÉZZE MEG AZ ÜNNEPI ISTENTISZTELETEN KÉSZÜLT FÉNYKÉPEKET IS!