Szatmárnémeti

Ünnepelt a Román Csendőrség

2017.04.05 - 08:04

Április 3-a a román csendőrség napja — 167 évvel ezelőtt ezen a napon léptette életbe Grigore Alexandru Ghică moldvai uralkodó a csendőrség megalakításáról szóló törvényt.

A Román Fejedelemségek területén a csendőrség mint a modern hadsereg egyik alappillére jelent meg, Alexandru Ioan Cuza fejedelem rendelete alapján pedig az állandó hadsereg kötelékébe került. I. Károly király törvénykezése értelmében a csendőrség feladata a közbiztonság és a közrend megőrzése és fenntartása, főleg vidéken, ahol az akkori lakosság több mint 75%-a élt és dolgozott. Az intézmény legfőbb feladatköre nem változott az elmúlt másfél évszázad során, tevékenysége azonban fokozatosan bővült, napjainkban pedig már elengedhetetlen segítője, társszervezete a rendőrségnek.

A Szatmárnémetiben, az új központi téren tartott — rendkívül látványos bemutatókkal színesített — hivatalos ünnepségen elsőként Darius Filip kormánymegbízott köszöntötte a születésnaposokat, Carmen Daniela Dan belügyminiszter üzenetét tolmácsolva. „Gratulálok és méltányolom a tevékenységüket, a mindennapi munkájukat. A tiszteletre méltó 167. évükhöz képest olyan mobilisak és tettre készek, mint egy 18 éves — és ez igazán megnyugtató, hiszen mindennapjaink közrendjét és közbiztonságát őrzik” — fogalmazott köszöntőjében Pataki Csaba tanácselnök, majd Ovidiu Popa szatmári csendőrparancsnok üdvözölte az egybegyűlteket, külön megköszönve, hogy a kötelességtudatot mindig és mindennél előbbre helyezik. Az ünnepség hivatalos részét mintegy lezáró díszlépéses felvonulást követően kezdődött az összesereglett gyermekek által már nagy izgalommal várt bemutatók sorozata — rögtön elsőre fegyverropogással, ugyanis a kommandósok egy autóval menekülő gonosztevőt tartóztattak fel, akinek csomagtartóban rejtőzködő társa „kilőtt” rájuk. A kétlábúak után a négylábúak, azaz a speciálisan kiképzett csendőrkutyák mutatták be tudásukat, majd ismét a kommandósok vették birtokukba a teret: látványos önvédelmi és ártalmatlanná tevési bemutatókkal hatalmas sikert aratva a gyerkőcök körében, majd karatebemutató következett — és természetesen a megunhatatlan cserép- és habtéglatörések tenyéréllel.

Bár vannak egyes európai országok (többek között Magyarország is), ahol a valamikor létezett csendőrség intézményét teljesen megszüntették, nagyon sok államban működik — részben a hadsereghez tartozó, katonailag szervezett egységként, elsődleges feladata pedig a rendfenntartás és a közbiztonság védelme —, Franciaországban a Gendarmerie Nationale, Olaszországban az Arma dei Carabinieri, röviden Carabinieri, Németországban a csendőrség típusú rendvédelmi szerv, a Szövetségi Rendőrség (Bundespolizei), melynek fő feladata a határok és repterek ellenőrzése, a szövetségi épületek őrzése.