Vidék

Ünnepeljük együtt március 15-ét! — megemlékezések szerte a megyében

2017.03.15 - 10:11

Az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének tagszervezetei — ahogy eddig is minden évben — most is megemlékezéseket szerveznek március 15-e, minden magyar ünnepe alkalmából Szatmár megye majd' minden településén, sok helyen az egyházakkal közös szervezésben.

„Az évről évre megszervezett rendezvények és az együtt ünneplés igénye bizonyítják, hogy a lakosság emlékezetében élénken él az 1848–49-es szabadságharc emléke, s van mondanivalója a huszonegyedik század embere számára is. Szatmár megye számtalan településén idén is rendeznek az RMDSZ szervezésével vagy partnerségében megemlékezést. Mi büszkék vagyunk arra, hogy együtt ünnepelhetünk” — fogalmazott Pataki Csaba, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének elnöke a március 15-i megemlékezésekkel kapcsolatban. A megemlékezések többsége március 15-én, szerdán, az egyházakkal közös szervezésben zajlik, másutt az iskolások ünnepi műsora színesíti az összetartozás fontosságát hirdető napot — de vannak olyan települések is, ahol már ezen a hétvégén megtartották az ünnepséget, s vannak, ahol jövő hét végén emlékeznek.

 

Szatmárnémeti

 

Az RMDSZ szatmárnémeti szervezete és a Magyar Ifjúsági Kezdeményezés közös szervezésében március 15-én, szerdán 16 óra 30 perckor kezdődik az ünnepség az Ormos ház falán lévő Petőfi-emléktábla megkoszorúzásával, majd az ünnepi felvonulás 16 óra 35 perckor indul a diószegi lovas huszárok és a kálmándi fúvószenekar vezetésével a Villanyórától a Kazinczy utcán át az István térig. Itt, a Petőfi-szobornál 17 órakor veszi kezdetét a koszorúzással egybekötött megemlékezés, melyen nm. és ft. Schönberger Jenő római katolikus megyéspüspök és nt. Király Lajos, a Szatmári Református Egyházmegye esperesének imáját követően Pataki Csaba tanácselnök, az RMDSZ megyei szervezetének és Kereskényi Gábor polgármester, az RMDSZ szatmárnémeti szervezetének elnöke mond ünnepi beszédet, majd a Hazafias Versek Versmondó Versenye győzteseinek szavalatai hangzanak el. 19 órától ünnepi műsorral várják a szervezők az ünneplőket a felújított Északi Színházban, ahol dr. Vesztróczy Zsolt történész, az Országos Széchenyi Könyvtár kutatója tart előadást, majd átadják a Szatmárnémeti RMDSZ 2017-es díjait, s az est a Harag György Társulat művészeinek fellépésével zárul.

 

Szatmárnémeti környéke

 

Lázáriban március 15-én, szerdán 12 órakor koszorúzzák meg Petőfi Sándor szobrát, s ezt követően a kultúrotthonban folytatódik a megemlékezés ünnepi műsor-összeállítással. Nagypeleskén szintén szerdán emlékeznek: 11 órakor helyezik el koszorúikat az emlékműnél, majd ünnepi műsorra kerül sor a kultúrházban. Mikolában ugyancsak szerdán, 16 órától az I. és II. világháborús emlékműnél, majd a görögkatolikus templom falán elhelyezett, az 1848-as forradalomra és a Rákóczi-féle szabadságharcra emlékeztető emléktáblánál koszorúznak, majd a kultúrházban verses-zenés összeállítással folytatódik az eseménysor, melynek keretében fellépnek a helyi iskola diákjai, a Rákóczi Kulturális Egyesület tagjai és a református gyülekezet kórusa. Szamosdobon március 15-én 11 órától a református templomban ünnepi istentisztelet keretében tartanak megemlékezést, Pusztadarócon pedig 18 órától szintén a református templomban hajtanak főt. Szamosdarán március 19-én, vasárnap délelőtt a református templomban 11 órakor kezdődő, Berenden a 14 órakor kezdődő, Szatmárudvariban pedig a 15 órakor kezdődő ünnepi istentisztelet keretében emlékeznek a református templomban.

 

Erdőd és környéke

 

Erdődön március 14-én, kedden 16 órakor a református templomban kezdődik az emlékünnepség, amely 17 órától a Petőfi–Júlia-szoborcsoportnál folytatódik, ahol a köszöntőket követően Petőfi-verseket szaval Varga Sándor, a Harag György Társulat színművésze, ünnepi beszédet mond Kereskényi Sándor irodalomtörténész. Verses-zenés műsort adnak elő az erdődi iskolások Kajtár Magda és Cucuiat Attila pedagógusok irányításával. Az esemény koszorúzással és a Szózat eléneklésével ér véget. Dobrán március 15-én 11 órakor kezdődik az ünnepi műsorral egybekötött istentisztelet a református templomban, majd a Turul-emlékműnél koszorúznak az ünneplők. Hadadon 11 órakor kezdődik a ünnepi műsor-összeállítás a kultúrházban, Bogdándon pedig 13 órától szintén a kultúrházban.

 

Sárközújlak és környéke

 

Sárközújlakon március 15-én 14 órakor kezdődik a koszorúzási ünnepség a Petőfi-szobornál, Kökényesden pedig 15 órától veszi kezdetét az ünnepi megemlékezés a kultúrotthonban. Avasújvárosban március 19-én, vasárnap a 10 órakor kezdődő ünnepi istentiszteletet követően, 11 órától helyezik el a koszorúkat a település központjában lévő Hősök emlékművénél, Kőszegremetén pedig szintén március 19-én, 12 óra 20 perckor hajtanak főt és koszorúznak a Széchenyi-emlékoszlopnál. Vámfaluban is március 19-én emlékeznek az 1848–49-es szabadságharc kezdetére a református templomban 11 órakor kezdődő ünnepi istentisztelet keretében.

 

Nagykároly és környéke

 

Nagykárolyban március 15-én a több helyszínes rendezvénysorozat 14 órától kezdődik a Teremi úti evangélikus templomban, Ilyés Csaba római katolikus esperes, Tolnay István református esperes és Illyés Sándor evangélikus lelkész ökumenikus istentiszteletével. A megemlékezés-sorozat 16 órától a Petőfi Sándor-szobornál folytatódik, ahol dr. Hágó Attila Nándor, a Városi Múzeum vezetőjének ünnepi beszédét követően koszorúznak, majd 17 órától a városi színházban kezdődő műsorra várják az ünneplőket, ahol fellép a Harmónia Kórus, a Canticum Novum kamarakórus és a Rekettye Kulturális Egyesület tagjai, a Nagykárolyi Elméleti Líceum és a Kalazanci Szent József Római Katolikus Iskolaközpont diákjai, a Nagykárolyi Művelődési Központ fiataljai, a Dömik amatőr színjátszó csoport, valamint közreműködik a Gróf Károlyi Gyula cserkészcsapat, akik a rendezvény különböző helyszínein is díszőrséget állnak.

Tasnádon március 15-én 17 órától az RMDSZ tasnádi szervezete a moziteremben szervez ünnepi megemlékezést. Börvelyben március 15-én 11 órakor kezdődik az ünnepi istentisztelet a református templomban, akárcsak Szilágypérben és Érkáváson, az érendrédiek pedig az irinyi templomban gyűlnek össze emlékezni és főt hajtani ugyancsak 11 órától, Kaplonyban pedig 13 órától a kultúrotthonban kezdődő műsorral tisztelegnek az 1848–49-es szabadságharc és forradalom eseményei és hősei előtt. Magyarcsaholyban március 19-én, vasárnap az istentisztelettel egybekötve, 11 órától a templomkertben tartják az ünnepi megemlékezést, akárcsak Piskolton, ahol szintén március 19-én, a délelőtti istentisztelet és a mise keretében emlékeznek meg a szabadságharcról.