Vidék

Ünnepeljük együtt március 15-ét!

2016.03.11 - 12:02

Az RMDSZ Szatmár megyei tagszervezetei — ahogy eddig minden évben — most is megemlékezéseket szerveznek március 15-e, minden magyar ünnepe alkalmából közel negyven helyszínen. Az ünnepségekre szeretettel hívnak és várnak mindenkit.

 

„Mindenhol, ahol magyar ember él — legyen bár egyetlen egy is —, különleges ez a nap. Olyan eseményre emlékezünk, amely bár nagyon sok vérveszteséggel járt, de ma is időszerű, előrevitte a térséget, és minden nemzet nyert a forradalommal. Még ha a leverést követően évtizedeken át folytak is a tárgyalások, a szabadságharc olyan folyamatot indított el, amely visszafordíthatatlan volt. Az évről évre megszervezett rendezvények bizonyítják, hogy élénken él a lakosság emlékezetében az 1848–49-es szabadságharc emléke, s van mondanivalója a huszonegyedik század embere számára is. Idén csaknem 40 településen rendeznek az RMDSZ szervezésében vagy partnerségével megemlékezést, melyekre szeretettel várunk mindenkit. Mi büszkék vagyunk arra, hogy együtt ünnepelhetünk, magyarul” — fogalmazott Pataki Csaba, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének elnöke a március 15-i megemlékezésekkel kapcsolatban. A megemlékezések sok helyen március 13-án, vasárnap, az egyházakkal közös szervezésben zajlanak, másutt az iskolások ünnepi műsora színesíti az összetartozás fontosságát hirdető napot, sok helyen pedig március 15-én délelőtt vagy délután emlékeznek.

 

Szatmárnémeti

Az RMDSZ szatmárnémeti szervezete, a Szent István Kör és a Magyar Ifjúsági Kezdeményezés közös szervezésében március 15-én, kedden 17 órakor kezdődik az ünnepség az Ormos ház falán lévő Petőfi-emléktábla megkoszorúzásával, majd az ünnepi felvonulás 17 óra 5 perckor indul a diószegi lovas huszárok és a Kálmándi Fúvószenekar vezetésével a Villanyórától a Kazinczy utcán át az István térig. Itt, a Petőfi-szobornál 17 óra 30 perckor kezdődik az ünnepi megemlékezés, Nm. és Ft. Schönberger Jenő római katolikus megyéspüspök és Ft. Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke imáját követően beszédet mond Kelemen Hunor RMDSZ-elnök és Kereskényi Gábor képviselő, az RMDSZ szatmárnémeti elnöke — közben a Bartók Béla Kulturális és Hagyományőrző Egyesület Kórusa énekel, diákok szavalnak, s a megemlékezés koszorúzással zárul. 19 órától ünnepi műsorral várják a szakszervezetek művelődési házában az ünneplőket, ahol Pataki Csaba szenátor, a szövetség megyei szervezete elnökének köszöntőjét követően dr. Hermann Róbert történész, a Hadtörténeti Intézet kutatója méltatja a forradalmi eseményeket, majd átadják a szatmárnémeti RMDSZ 2016-os díjait. Az est a Kölcsey Ferenc Főgimnázium, a Szatmárnémeti Református Gimnázium és a Hám János Római Katolikus Iskolaközpont diákjainak előadásával zárul.

 

 

Szatmárnémeti környéke

Nagypeleskén március 15-én 12 órakor a Petőfi-emlékműnél a helyi iskolások műsorral emlékeznek a forradalom és a szabadságharc kitörésére, 13 órakor pedig a lázári Petőfi Sándor Szakiskola udvarán lévő Petőfi-szobornál az iskola tanulói adnak elő ünnepi műsort — mindkét helyen felszólal Lengyel István polgármester.

Mikolában vasárnap 12 órakor a görögkatolikus templom falán elhelyezett, az 1848-as forradalomra és a Rákóczi-féle szabadságharcra emlékeztető emléktáblánál koszorúznak, majd a kultúrházban verses-zenés összeállítással folytatódik az eseménysor, melynek keretében fellépnek a helyi iskola diákjai, a Mikolai Hagyományőrző Asszonykórus, a Rákóczi Kulturális Egyesület néptánccsoportja és a református gyülekezet kórusa, ezt követően pedig az I. és II. világháborús emlékműnél helyezik el a megemlékezés koszorúit.

Pusztadarócon a református templomban vasárnap a 9.30 órakor kezdődő istentiszteleten Versényi István szamosdarai református lelkipásztor hirdet igét, a helyi fiatalok Ilonczai Zsombor beszolgáló lelkipásztor irányításával mutatnak be ünnepi műsort, istentisztelet után pedig megkoszorúzzák a hősök emléktábláját. Szamosdarán 11.30 órakor veszi kezdetét az istentisztelet, amelyen részt vesznek a helyi római katolikus hívek is, majd ünnepi köszöntőt mond Găman Mihály polgármester, és Kánya Kálmán átadja az egyházközségnek azt az emlékkönyvet, amelyben megörökítik a március 15-i rendezvények képes történeteit. A helyi fiatalok műsort adnak a templomban, majd a templom külső falán elhelyezett háborús emlékműnél, végül megkoszorúzzák az emlékművet. Egriben és Szamosdobon is a vasárnapi ünnepi istentisztelet és mise keretében tartanak megemlékezést, akárcsak Szatmárudvariban, ahol 14 órától a református templomban Jakab Norbert római katolikus plébános mond szentbeszédet, ünnepi műsort adnak elő a helyi iskolások, majd megkoszorúzzák a templom külső falán elhelyezett emléktáblákat. Vetésben szintén vasárnap, a 11 órás ünnepi istentiszteletet követően tart Török József rövid történelmi előadást a '48-as Vetési Nemzetőr Századról, majd Berei Miklós nemzetőr sírján helyezik el az emlékezés koszorúit.

 

 

Szamos mente

Az eddigi hagyományoknak megfelelően a megemlékezéssorozat március 15-én, 9 órakor Szamoskóródon veszi kezdetét, ahol megkoszorúzzák a Petőfi-emléktáblát és a hősök emlékművét. Innen mennek tovább Dobrácsapátiba, ahol megkoszorúzzák a háborús hősök emléktábláját, Kiskolcson a '48-as kopjafát, Nagykolcson pedig az Oroszhegyi Jósa-emléktáblát. A fentebbi településeken Radványi Margit tanítónő felkészítésében mutatnak be rövid műsort a diákok. Szamoskrassón a 11 órakor kezdődő istentiszteleten igét hirdet Gáti Tibor, a Szatmár-Németi Református Egyházközség segédlelkésze, ünnepi beszédet mond Thoroczkay Sándor történelemtanár, Man Gabriella tanárnő irányításával ünnepi műsort adnak elő a Bem József Általános Iskola tanulói, istentisztelet után megkoszorúzzák a templom falán elhelyezett háborús hősök emléktábláit, majd a Bem-szobrot is.

 

 

Erdőd és környéke

Erdődön is március 15-én emlékeznek, a 11 órakor kezdődő istentiszteleten Rácz Ervin helyi református lelkipásztor hirdet igét és beszél március 15. jelentőségéről. 12 órától a Petőfi-Júlia-szobornál köszönti az egybegyűlteket Lukács Gyöngyi, az erdődi iskola aligazgatója és Marius Ovidiu Duma polgármester. Ünnepi beszédet mond Kereskényi Sándor irodalomtörténész, szaval Varga Sándor színművész. A helyi iskolások műsorának elkészítésében részt vett Cucuiat Attila tanító és Mészáros Mónika magyartanár. A megemlékezés a Petőfi-Júlia-szobor megkoszorúzásával ér véget, s az ünnepségen részt vesznek Erdőd magyarországi testvértelepüléseinek (Napkor, Szakoly és Nagyecsed), valamint Szatmár megyei testvértelepüléseinek (Szatmárhegy, Magyargéres, Dobra és Kismajtény) küldöttei is. Dobrán szintén 15-én, 11 órától a református templomban tartanak ünnepi istentiszteletet. Hadadnádasdon 10 órakor kezdődik a kultúrházban az ünnepi műsor, melyet a park előtt álló emlékmű koszorúzása követ, 11 óra 30 perctől pedig Hadadon, a Wesselényi-kastélyban folytatódik a megemlékezés, ahol a helyi diákok ünnepi műsoruk keretében elevenítik fel az 1848-as eseményeket, majd a település központjában, valamint a temetőkertben lévő emlékműnél helyezik el a kegyelet koszorúit, Szilágylelében pedig vasárnap, a 11 órakor kezdődő istentisztelet keretében emlékeznek a szabadságharc kitörésére.

 

 

Sárközújlak és környéke

Sárközújlakon március 15-én 13 órakor kezdődik a koszorúzási ünnepség a Petőfi-szobornál, majd az iskola dísztermében mutatják be kulturális műsorukat a magyar szakos tanárnők és tanítónénik által felkészített diákok, Kökényesden pedig szintén 15-én, 15 órától kezdődik a kultúrotthonban a gyermekek ünnepi műsora. Avasújvárosban vasárnap a 10 órakor kezdődő istentiszteleten Nt. Gellén Sándor esperes-lelkipásztor hirdet igét, az istentiszteletet követően pedig a résztvevők átvonulnak a hősök emlékművéhez, ahol szintén a lelkész mond beszédet, majd elhelyezik a megemlékezés koszorúit. Halmiban ugyancsak vasárnap 13 órától hangzik az ünnepi igehirdetés a református templomban, ezt követően az ifjak ez alkalomra összeállított műsorára kerül sor, majd az ünnepségen részt vevők átvonulnak a temetőbe, ahhoz a kopjafához, amelyet az 1848-as szabadságharc emlékére állítottak a helybéliek 2000-ben, és ott helyezik el koszorúikat. Túrterebesen is vasárnap mutatják be a diákok verses-zenés ünnepi műsorukat, 11 óra 30 perctől kezdődik a program a kultúrotthonban, melyre a szervezők mindenkit szeretettel hívnak és várnak.

 

 

Nagykároly és környéke

Az elmúlt évekhez hasonló programmal szervezik meg Nagykárolyban nemzeti ünnepünk kapcsán a rendezvényeket — a szervezők tekintetében történt némi módosulás: míg korábban a Petőfi-szobornál megrendezett koszorúzást és a kulturális program összeállítását a Kaffka Margit Művelődési Társaság intézte, idéntől ezt a feladatot a Magyar Ifjúsági Kezdeményezés (MIK) tagjai végzik. Minderről Hágó Attila Nándor, a MIK nagykárolyi alelnöke tájékoztatta lapunkat. Március 15-én az ünnepi programsorozat 15 órától kezdődik, a MIK-tagok minden ünneplőt szeretettel várnak erre az időpontra a Mesterrészi temető kápolnájához. Ezután a református temetőbe vonulnak az emlékezők, akik mindkét helyszínen megkoszorúzzák a nagykárolyi honvédek sírját. Petőfi Sándor szobránál 16.30 órakor kezdődik a főhajtás, az ünnepi megemlékezés a megszokottak szerint zajlik majd: a diákok szavalatát a Fazakas Erika által irányított Harmónia kórus műsora követi; ünnepi beszédet mond dr. Hágó Attila Nándor. Petőfi mellszobra előtt díszőrséget a Károlyi Gyula Cserkészcsapat tagjai állnak majd. A programok ezt követően a Károlyi-kastély lovagtermében folytatódnak 18 órától kezdődően. Az ünnepi műsort Szolomájer Tímea állította össze. Az előadás mondanivalójáról az alábbiakat nyilatkozta lapunknak: „Az idei március 15-i műsor forgatókönyvének vázát a mai emberek, főként a fiatalok viszonyulása képezi az 1848-as forradalmi tettekhez, és a szabadságharcosok által képviselt értékekhez. A „Ma mire esküszünk?” nevet viselő előadás a jelen és a közelmúlt egyfajta ütköztetése, újraértelmezése, melyben közreműködik a Nagykárolyi Művelődési Ház Dömdödöm amatőr színjátszó csoportja, Fándly Csaba, Jégcsap Hiri Zoltán, Kerekes András, Vida István, Vitéz Julia, Putovits Ábel, valamint a Rekettye Kulturális Egyesület. Az ünnepi műsort a Canticum Novum kamarakórus nyitja majd Lőrincz Szilveszter vezetésével”. Az előadáson ünnepi beszédet mond majd Kovács Jenő, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség nagykárolyi szervezetének elnöke, a város polgármestere. A szervezők mindenkit várnak a közös ünneplésre.

Börvelyben a szövetség helyi szervezete, a Börvelyi Református Egyházközség és a helyi általános iskola közösen szervez ünnepi megemlékezést március 15-én: a 11 órakor kezdődő istentiszteletet követően a Petőfi-szobor előtt Kiss Zoltán polgármester mond ünnepi beszédet, majd az iskolások rövid műsorral emlékeznek az 1848. március 15-i eseményekre, az ünnepség pedig természetesen koszorúzással zárul. Irinyben, Érszakácsiban, Piskolton és Magyarcsaholyban vasárnap 11 órától a református templomban, az ünnepi istentiszteletet keretében, valamint azt követően hajtanak főt és emlékeznek meg a szabadságharcról, Szaniszlón 15 órakor kezdődik az ünnepség az óvoda dísztermében. Csomaközön március 15-én délelőtt 10 órakor az általános iskolában kerül sor a megemlékezésre, Tasnádon szintén aznap, 17 órától a moziteremben kezdődik az ünnepi műsor, amelynek keretében a tasnádi iskolások mutatják be erre az alkalomra készült összeállításukat, a felkészítésükben részt vett: Bendel Júlia magyartanár, Czumbil Bernadett zongoratanár, Pákai Zsuzsa, a Kolozsvári Színművészeti Főiskola hallgatója, valamint Kása Zsolt és Kása Melinda néptáncoktatók.