Vidék

Ünnepeljük együtt március 15-ét!

2015.03.12 - 09:39

Az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének tagszervezetei — ahogy eddig is minden évben — most is megemlékezéseket szerveznek március 15-e, minden magyar ünnepe alkalmából, Szatmár megyében közel ötven helyszínen.

 

„Ha valaki azt gondolja, hogy a munkát, amelyet az elmúlt ezer évben a magyarság és az elmúlt 25 évben az RMDSZ végzett, el lehet törölni, akkor téved. Az évről évre megszervezett rendezvények bizonyítják, hogy élénken él a lakosság emlékezetében az 1848–49-es szabadságharc emléke, s van mondanivalója a huszonegyedik század embere számára is. Idén csaknem 50 településen rendeznek az RMDSZ szervezésével vagy partnerségében megemlékezést. Mi büszkék vagyunk arra, hogy együtt ünnepelhetünk. Magyarul” — nyilatkozta Pataki Csaba, az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének elnöke a március 15-i megemlékezésekkel kapcsolatban. A megemlékezések többsége március 15-én, vasárnap, az egyházakkal közös szervezésben zajlik, másutt az iskolások ünnepi műsora színesíti az összetartozás fontosságát hirdető napot — de vannak olyan települések is, ahol pénteken vagy szombaton emlékeznek

 

Szatmárnémeti

Az RMDSZ szatmárnémeti szervezete, a Szent István Kör és a Magyar Ifjúsági Kezdeményezés közös szervezésében március 15-én, vasárnap 12 órakor kezdődik az ünnepség az Ormos-ház falán lévő Petőfi-emléktábla megkoszorúzásával, majd az ünnepi felvonulás 12.05 órakor indul a szentjobbi lovashuszárok és a kálmándi fúvószenekar vezetésével a Villanyórától a Kazinczy utcán át az István térig. Itt, a Petőfi-szobornál 12.30 órakor kezdődik az ünnepi megemlékezés, Nm. és Ft. Schönberger Jenő római katolikus megyéspüspök és Nt. Király Lajos, a Szatmári Református Egyházmegye főjegyzője imáját követően többek között beszédet mond Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter, a KDNP Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei elnöke — közben a Bartók Béla Kulturális és Hagyományőrző Egyesület kórusa énekel, diákok szavalnak s a megemlékezés koszorúzással zárul. 19 órától ünnepi műsorral várják az Filharmóniában az ünneplőket: dr. Zakar Péter, a Szegedi Római Katolikus Hittudományi Főiskola dékánja méltatja a forradalmi eseményeket, majd átadják a Szatmárnémeti RMDSZ 2015-ös díjait. Az est a Kolozsvári Magyar Opera művészeinek fellépésével zárul.

 

Szatmárnémeti környéke

Lázáriban március 13-án, pénteken 13 órakor koszorúzzák meg Petőfi Sándor szobrát, s ezt követően a kultúrotthonban folytatódik a megemlékezés ünnepi műsor-összeállítással. Nagypeleskén szintén pénteken emlékeznek: 12 órakor helyezik el koszorúikat az emlékműnél, majd ünnepi műsorra kerül sor a kultúrházban. Mikolában vasárnap, 12.15 órakor az I. és II. világháborús emlékműnél, majd a görögkatolikus templom falán elhelyezett, az 1848-as forradalomra és a Rákóczi-féle szabadságharcra emlékeztető emléktáblánál koszorúznak, majd a kultúrházban verses-zenés összeállítással folytatódik az eseménysor, melynek keretében fellépnek a helyi iskola diákjai, a Mikolai Hagyományőrző Asszonykórus, a Rákóczi Kulturális Egyesület néptánccsoportja és a református gyülekezet kórusa. Egriben, Szamosdobon, Vetésen és Szamosdarán 11 órától az ünnepi istentisztelet és a mise keretében tartanak megemlékezést. Szatmárudvariban 16 órától, míg Batizon 18 órától kezdődnek az ünnepségek a templomban, Szatmárhegyen pedig 10 órakor kezdődik a kettős ünnepség, hiszen nem csak az 1848–49-es forradalomra emlékeznek, hanem a református templom kertjében felavatják azt az új, Barbara György által készített I. és II. világháborús emlékművet, melyet a kommunista diktatúra idején lerombolt emlékmű helyére állíttattak — a hívek adományaiból.

 

Szamos mente

Ombodon vasárnap 19 órától helyezik el a megemlékezés koszorúit, Szamoskóródon, Kiskolcson és Nagykolcson pedig az istentiszteleteket követően koszorúznak a Petőfi-emléktáblánál, illetve a kopjafánál, Szamoskrassón pedig 9 órai kezdettel indul az ünnepség: az istentisztelet után hajtanak főt és koszorúzzák meg Bem József mellszobrát, ezt pedig a szabadtéri, ünnepi műsor követi.

 

Erdőd és környéke

Erdődön 12 órakor a templomban, majd 13 órától a szobornál emlékeznek meg és koszorúznak, Dobrán 16.30 órától a turul-emlékműnél koszorúznak az ünneplők, Bélteken pedig 12 órától hajtanak főt a világháborúban elesettek emlékművénél. Ákoson 10 órától a kultúrotthonban ünnepi műsorral emlékeznek a szabadságharcra, akárcsak Bogdándon, ahol 13 órakor kezdődik az ünnepség. Hadadnádasdon az istentiszteletet követően koszorúznak, 12 órától, Hadadon pedig 15 órakor kezdődik az ünnepi istentisztelet, amelyet szintén koszorúzás követ majd. A Reformátusok Szatmárért Közhasznú Egyesület és a Nagykárolyi Református Egyházmegye Esperesi Hivatala Szilágylelében a református templomban szervez ünnepi megemlékezést, a 11 órakor kezdődő istentiszteleten Nt. Nagy Sándor, a Nagykárolyi Református Egyházmegye esperese hirdet igét, köszöntőt mond: Fülöp István, a Reformátusok Szatmárért Közhasznú Egyesület elnöke, a Mátészalkai Járási Hivatal vezetője és dr. Végh Balázs Béla egyetemi docens. Balogh Ferenc hadadi polgármester ünnepi beszédét követően az egyházközség ifjai mutatják be műsorukat, végül megkoszorúzzák a templomkertben található emlékművet.

 

Sárközújlak és környéke

Sárközújlakon 11 óra 30 perkor kezdődik a koszorúzási ünnepség a Petőfi-szobornál, és Túrterebesen is ekkor veszi kezdetét a megemlékezés a kultúrotthonban. Halmiban 13 órától hangzik az ünnepi istentisztelet a református templomban, ezt követően az ifjak ez alkalomra összeállított műsorára került sor, majd az ünnepségen részt vevők átvonultak a temetőbe, ahhoz a kopjafához, amelyet az 1848-as szabadságharc emlékére állítottak a helybéliek 2000-ben és ott helyezik el koszorúikat. Kökényesden 15 órakor kezdődik az ünnepi megemlékezés a kultúrotthonban, Avasújvárosban 11 órától koszorúznak a település központjában lévő Hősök Emlékművénél, Vámfaluban pedig március 13-án, pénteken a kultúrházbeli ünnepi műsorösszeállítással kezdődik, majd vasárnap a templomi megemlékezéssel folytatódik a főhajtás.

 

Nagykároly és környéke

Nagykárolyban már pénteken, március 13-án elkezdődik az ünnepség — 17 órától a Károlyi-kastélyban, Kudlik Júlia, Szvorák Katalin és Szörényi Levente „Nagykároly nem enged a 48-ból” című műsorával. Vasárnap a Kertvárosi Református Egyházközségben a 9.15 órától kezdődő istentisztelet keretében kerül bemutatásra az ünnepi összeállítás, a Belvárosi Református Egyházközségben pedig 11 órától emlékeznek az ünneplők, majd 16 órakor, Petőfi Sándor szobrának megkoszorúzásával veszi kezdetét a szabadtéri megemlékezés. Börvelyben 11 órától a templomban, 12 órától pedig az iskolában hajtanak főt és emlékeznek, Szaniszlón 14 órától kezdődik az ünnepség az óvoda dísztermében. Sződemeteren a 10 órakor kezdődő istentisztelet keretében emlékeznek, majd koszorúznak az emlékműnél, Piskolton is a délelőtti istentisztelet és a mise keretében emlékeznek meg a szabadságharcról, míg Szilágypérben a 17 órakor kezdődő ünnepi istentisztelet során. Kaplonyban március 14-én, szombaton, 15 órakor kezdődik a kultúrházban a „Kaplony nem enged a 48-ból” című ünnepi összeállítás. Magyarcsaholyban, Irinyben és Gencsen vasárnap 11 órától templomi megemlékezések keretében emlékeznek, Érszakácsiban 11 órától koszorúznak, Mezőfényen pedig március 16-án, hétfőn délelőtt 10 órakor emlékeznek meg az emlékműnél. Tasnádon március 15-én, vasárnap 11.30 órakor, a helyi református templomban ünnepi istentiszteleten emlékeznek meg az 1848-as forradalomról és az azt követő szabadságharcról. Az igehirdetést követően Elek György, a Szatmári Friss Újság munkatársa Emlékek márciusa címmel mond ünnepi beszédet. 17 órától a moziteremben az RMDSZ tasnádi szervezete a moziteremben szervez ünnepi megemlékezést. Köszöntőt mond Katona Péter, a helyi szervezet elnöke és Erdei D. István parlamenti képviselő. Ünnepi műsort adnak elő a tasnádi fiatalok.