Vidék

Ünnepeljük együtt a bakator bort!

2023.10.09 - 18:09
A bor kis mennyiségben gyógyszer, nagymértékben orvosság — az örök érvényű intelem igazáról mindenki meggyőződhetett az avasújvárosi Bakator Borfesztiválon, mint ahogy arról is: a sváb strudlinál talán nincs is jobb borkorcsolya.

Faházikókban tíz Bakator Hegyközségi borász kínálta különböző színű és évjáratú, kiforrt itókáit, mellé pedig kóstolónak a fehér, tüdőszínű és kék szőlőszemeket, de a jól megtermett, venyigeszáron lógó fürtök díszítőelemekként is szolgáltak — igazolva: jó minőségű és édes szőlő termett ezen forró nyáron.

hirek/2023/oktober/bakatorfeszt/2a.jpg

A hegyközség három év kényszerszünet után most negyedik alkalommal szervezte meg a Bakator Borfesztivált, amelynek főszereplője ugyan a bakator volt, de reflektorfényben volt a többi nemes bor is — hiszen számtalan rangos megmérettetésen elhangzott már: az avasújvárosi borok mindenféle túlcicomázástól, szépítéstől, kozmetikázástól mentes, erőteljes, tiszta terroir borok, azaz önálló karakterrel rendelkező, egyedi ásványosságú, felismerhető illat- és ízvilágú italok, amelyek nagyon szépen visszaadják ezeknek a hegyeknek a jellegzetességét. No és a vidék különlegességét,  hogy nemigen lehet gépesíteni, a meredek domboldalakon felfutó szőlősorokat kézzel művelik, s épp ezért ezekben a borokban sokkal több munka van, mint bárhol máshol.

hirek/2023/oktober/bakatorfeszt/2.jpg

„Sajnos kevesen ismerik, de még inkább hajlandóak elismerni, hogy Avasújvárosban is vannak jó, nagyon jó borok, és vagyunk olyan borvidék, mint Krasznabéltek vagy Halmi.” – fogalmazott Ludróczki Sándor elnök a fesztiválmegnyitón, amelyen bár nem voltak jelen túl sokan, igazolt volt a távolmaradás, hiszen sokan szüreteltek még, készítették az új borokat. 
Mint szerkesztőségünknek elmondta, körülbelül 20 – 30 hektárnyi bakatorültetvény van az újvárosi szőlőhegyen, ám bármennyire különleges illatú és zamatú ősi szőlő, az üzletek polcain bakator néven nem lehet forgalmazni, csak asztali bor megnevezéssel, ugyanis — épp kevésbé ismertsége okán — nem került bele a bornévjegyzékbe. „Folyamatban van az elismertetése, de ez egy hosszú folyamat. Az érmellékiek is mellénk álltak (szerk. megj.: az Érmelléken „keletkezett”, de onnan időközben teljesen eltűnt fajt bő évtizeddel ezelőtt Bihardiószegen innen mentették vissza), a Bakator Szövetség is, viszont nem csak a hazai, de az Európai Uniós fórumok is rá kell bólintsanak.” – magyarázta.

hirek/2023/oktober/bakatorfeszt/4.jpg

A köszöntőt színes és különösen gazdag néptánc-összeállítás követte — mondhatni Avasújvároshoz illően, hiszen még pár évtizede is a hajnalig tartó szőlőbeli mulatozásokon szégyen volt kétszer ugyanazt a nótát elénekelni —, előbb a Kispiros Bokréta előadásában, akik a számtalan helyszínen, és pár hete  a görögországi nemzetközi dal-táncfesztiválon is hatalmas sikert aratott mérai lakodalmast, majd mezőségi táncokat roptak, valamint a megyei Szamoshát Néptánccsoport előadásában, akik pergő szilágysági és szatmári lépéseket jártak. 

hirek/2023/oktober/bakatorfeszt/38.jpg

Aztán változtak a dallamok, s  közben egyre többen érkeztek a helyszínre beszélgetni,  az itókákat megkóstolni – véleményezni és újból falatozni, vagy megismerkedni a borkorcsolyának is nagyszerű sváb finomságból, a strudliból, amely egy korábbi borfesztiválon mutatkozott be hazai pályán az avasújvárosiaknak.

Szabó Kinga Mária

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!