Több mint száz vállalat írta alá a mesterséges intelligenciáról szóló uniós paktum vállalásait a megbízható és biztonságos MI-fejlesztés előmozdítása érdekében.
Az Európa Bizottság több mint száz olyan vállalatot jelentett be, amelyek elsőként írták alá a mesterséges intelligenciáról szóló uniós paktumot és annak önkéntes vállalásait. Az aláírók közé tartoznak a multinacionális vállalatok és az európai kis- és középvállalkozások (kkv-k) különböző ágazatokban, többek között az informatika, a távközlés, az egészségügy, a banki szolgáltatások, a gépjárműipar és a repüléstechnika területén.
A mesterséges intelligenciáról szóló uniós paktum önkéntes vállalásai arra szólítják fel a résztvevő vállalatokat, hogy kötelezzék el magukat legalább három alapvető intézkedés mellett:
1. A mesterséges intelligenciára vonatkozó irányítási stratégia a mesterséges intelligencia szervezeten belüli elterjedésének előmozdítása és a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabálynak való jövőbeli megfelelés érdekében.
2. Nagy kockázatú MI-rendszerek feltérképezése: A mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály értelmében valószínűleg nagy kockázatúként besorolt MI-rendszerek azonosítása
3. A mesterséges intelligenciával kapcsolatos jártasság és tudatosság előmozdítása a személyzet körében, etikus és felelős MI-fejlesztés biztosítása.
A mesterségesintelligencia-gyárakra vonatkozó, 2024. szeptember 10-i kezdeményezés egyablakos ügyintézést biztosít az induló innovatív vállalkozások és az ipar számára a mesterséges intelligencia – többek között az adatok, a tehetség és a számítási teljesítmény – innovációjához és fejlesztéséhez.
A mesterségesintelligencia-gyárak elő fogják mozdítani a mesterségesintelligencia-ipari és tudományos alkalmazások fejlesztését és validálását olyan kulcsfontosságú európai ágazatokban, mint az egészségügy, az energia, a gépjárműipar és a közlekedés, a védelem és az űrrepülés, a robotika és a gyártás, valamint a tiszta és az agrártechnológia.
A mesterségesintelligencia-gyárak kiemelt helyet foglalnak el a Bizottság 2024 januárjában előterjesztett, mesterséges intelligenciával kapcsolatos innovációs csomagjában, többek között a kockázatitőke- és tőketámogatási intézkedésekkel, a közös európai adatterek bevezetésével, a GenAI4EUkezdeményezéssel, valamint az induló innovatív vállalkozásoknak pénzügyi támogatást és az EU szuperszámítógépeihez való hozzáférést biztosító nagy mesterségesintelligencia-kihívással együtt.
A Bizottság emellett létrehozza az Európai mesterségesintelligencia-kutatási Tanácsot az adatokban rejlő lehetőségek kiaknázása érdekében, valamint létrehozza a mesterséges intelligenciára vonatkozó alkalmazási stratégiát a mesterséges intelligencia új ipari felhasználásának fellendítése érdekében.
Hírszerkesztő
(nyitókép: freepik.com / vwalakte)