Külföld

Ukrán szakszolgálatok terrortámadása volt a hídrobbantás

A 18,1 km hosszú Krími, vagy a köznyelvben a Kercsi-szorosi hídon részlegesen újraindult a forgalom
2022.10.10 - 06:13
Az orosz hatóságok nem kételkednek benne, hogy a Krími hídon végrehajtott robbantás terrortámadás volt a polgári infrastruktúra egy kritikus fontosságú létesítménye ellen, amelyet az ukrán szakszolgálatok követtek el - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök, miután vasárnap fogadta Alekszandr Basztrikin, az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) elnökének jelentését.

 "Amint az előbb jelentette, nincs kétség. Ez egy terrorcselekmény, amelynek célja az Oroszországi Föderáció kritikus fontosságú polgári infrastruktúrájának megsemmisítése volt. A kitervelői, az elkövetői és a megrendelői az ukrán különleges szolgálatok voltak" - mondta az orosz államfő a TASZSZ hírügynökség jelentése szerint.
Az SZK vezetője szerint az ukrán szakszolgálatoknak orosz és külföldi állampolgárok segítettek a támadás előkészítésében.

 Basztrikin elmondta Putyinnak, hogy a vizsgálatba a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) és a belügyminisztérium szakértőit is bevonták. Közölte, hogy a felrobbantott kamion útvonala Bulgáriából, Grúzián, Örményországon, Észak-Oszétián, és a Krasznodari területen át vezetett el a hídig. Az FSZB bevonásával azonosították a jármű mozgásának szervezőit.
 "Ez egy terrorcselekemény. A nyomozás kezdeti szakaszából származó összes adatból ma az az egyértelmű következtetés vonható le, hogy ez egy terrorcselekmény, amelyet az ukrán különleges szolgálatok készítettek elő, és a terrorcselekmény célja az volt, hogy elpusztítsák a polgári infrastruktúra egy nagyméretű létesítményét, amely nagyon fontos az Oroszországi Föderáció, különösen a Krím számára" - mondta a SZK elnöke.

 Mint ismeretes, az Oroszországot a félszigettel összekötő Krími hídon szombat reggel robbant fel egy kamion; a 2×2 sávos közúti pályatest egyik fele több szakaszon leomlott, a vasúti pályán hét üzemanyagot szállító kocsi kigyulladt, hárman életüket vesztették. A hidat lezárták, de a nap végén a vasúti és a közúti forgalom részlegesen újraindult, autóbuszok és kamionok azonban még  mindig nem közlekedhetnek rajta.

A Krími híd, vagy a köznyelvben a Kercsi-szorosi híd hossza 18,1 kilométer, amellyel a leghosszabb híd Európában, és alig pár éve, 2018 májusában indult meg rajta a forgalom, összeköttetést biztosítva a 2014-ben annektált Krím félsziget és az orosz Krasznodari határterület között. A hidat „Krími hídnak” nevezték el egy online szavazás során még 2017 decemberében, míg a „Kercsi-szorosi híd” volt a második legnépszerűbb javaslat, és sokan így is nevezik.

Már a második világháborúban terveztek hidat építeni

A Kercsi-szorosnál híd építését először 1943 elején Albert Speer, Hitler fegyverkezési minisztere indítványozta, hogy megkönnyítse a Harmadik Birodalom invázióját az Észak-Kaukázusban. A tervezet megtetszett Hitlernek, aki márciusban parancsba is adta, hogy hat hónapon belül építsék meg a vasúti közlekedésre alkalmas hidat. Áprilisban Fritz Todt náci politikus szervezete elkezdte a munkálatokat, azonban a híd egyharmadánál az oroszok ellentámadása miatt elakadt az építkezés. A Wehrmacht ekkor felrobbantotta a megépült szakaszt, hogy akadályozzák a szovjetek előrenyomulását. Egy évre rá, 1944 nyarán már a Szovjetunió kezdett bele egy saját híd felépítésébe a felszabadított Krím félszigethez, ám alig három hónap működés után a zajló jég tönkretette az építményt. Ekkor egy kompjárattal oldották meg a kapcsolatot.

Bár 2010-ben Viktor Janukovics ukrán és Dmitrij Medvegyev orosz elnök megállapodott, hogy híddal kötik össze a Krím félszigetet Oroszországgal, az építés nem kezdődött meg csak a félsziget annektálását követően.

Hírszerkesztő