Külföld

Ukrán – orosz háború: drámaian magas a sebesült/halott arány

(Fotók: Euronews, AP, Guardian / Jelle Krings)
2023.08.08 - 15:38
Csak vitatható becslések vannak arról, hogy háborúzó felek hány halottat és sebesültet veszítettek Ukrajnában, az viszont biztos, hogy a sebesült katonák halálozási aránya jóval magasabb, mint az előző ötven év háborúiban. Orosz adat nincs, de az ukrán számok vészjóslóak.

A jövőben a katonai orvoslás lesz az egyik legfontosabb fegyvernem. Az USA mintegy 7 ezer katonát veszített el összesen Afganisztánban és Irakban 18 év alatt, míg Ukrajna legalább kétszer ennyit – egy év alatt. Van olyan becslés is, amely szerint tízszer ennyit, de a pontos adatok titkosítottak.
Petro Nyikityin kijevi katonai traumatikus sebész szerint a munka felemésztő. „Csak operálok, operálok, és semmi mást... és nagyon sokat sírok”. A feleségét és a gyermekeit evakuálták, teljesen egyedül maradt, és minden percét a sebesültekre szánja. A gyakori sikertelenség frusztrációja emésztő. 

Erdőkben, sátrakban, kamionokban

A frontkatonai mentőosztagok közül több is erdőkben, sátrakban, elhagyott gyárépületekben vagy kamionokban működik, ezért bonyolultabb és igazán hatékony sebészetről szó sem lehet. Elviselhetetlen az időszorítás is, mert a mentősök csak hozzák, hordják a sebesülteket, akik közül sokan azonnali beavatkozásra szorulnak, ami viszont megoldhatatlan.
Ide vág, hogy rossz az ellátás a katonai mentősök terén is, akik gyakorlatilag a harci cselekmények közvetlen részesei, és rájuk hárul az azonnali életmentés feladata. Veszteségeik hatalmasak, és utánpótlásukat gyakran csak külföldi önkéntesekből, főként lengyelekből és litvánokból lehet biztosítani.

hirek/2023/augusztus/ukran-orosz-haboru-dramaian-magas-a-sebesult-halott-arany-1.webp
Az „arany óra” jelentősége

Azok az országok, ahol komolyan veszik az emberélet fontosságát és a katonákat nem csak a politikai siker beáldozható kellékének tekintik, egyre nagyobb figyelmet fordítanak a harctéri életmentésre és gyógyításra. 

Afganisztánban és Irakban az amerikai hadsereg – Vietnámhoz képest –, gyökeres fejlődésen ment át a katonai orvoslás terén. Mivel a halálesetek többsége röviddel a katonák kórházba érkezése előtt következik be, sorsdöntő lett a sebesült helikopteres evakuálása és ellátása az „arany órán” belül (a sebesülést követő 60 percben), amikor a túlélés esélye nagyobb.
Erre a célra speciális mentőalakulatokat hoztak létre, magas szintű felszereléssel és orvossal a fedélzeten. Ukrajnának viszont nincsenek ilyen kapacitásai.

hirek/2023/augusztus/ukran-orosz-haboru-dramaian-magas-a-sebesult-halott-arany-2.webp
10% fölött

Az amerikai sebesültek legfeljebb 2 százaléka halt a 2001 utáni hadműveletekben, ami sokkal jobb, mint a Vietnámban mért 7 százalék. Ukrajna esetében ezt az adatot már 10 százalék fölé teszik. A RUSI-kutatóintézet tanulmánya szerint az ukrán sebesültek közel fele maradandó sérüléseket szenved, jórészt végtagvesztést és pszichés traumákat. 
A sérültek legfeljebb fele számíthat teljes felépülésre, ami ugyanolyan rossz adat, mint a koreai háborúban mért számok. 

Az intézet becslése szerint orosz oldalon a Wagner-csoport veszteség-aránya magas (6/1), de még ennél is rosszabb az 1. páncélos gárdahadsereg mutatója (3/1). Utóbbinak oka az, hogy ha egy páncélost eltalálnak, akkor a személyzet esélye a túlélésre rendkívül alacsony. Emellett az orosz oldalon katonákat olykor súlyos repeszsebekkel és szívproblémákkal is visszaküldenek a frontvonalba.

hirek/2023/augusztus/ukran-orosz-haboru-dramaian-magas-a-sebesult-halott-arany-3.webp
Elkeseredett ukrán orvosok

Az Economist és Miitary katonai magazin által megkérdezett ukrán katonaorvosok nagyon sötét képet festenek arról, hogy mennyire tehetetlenek a sebesült katonák életének megmentésében. Létezik olyan állítás, hogy 12 súlyos sérültből csak négyet tudnak életben tartani, és legfeljebb kettőt rehabilitálni, vagyis visszaengedni a civil életbe vagy a frontra, de ezekről pontos statisztikát készíteni lehetetlen.

A korábbi háborúkban többnyire lőtt sebeket kellett kezelni. Vietnámban ezek tették ki a sebesülések 80 százalékát, az ukrajnai fronton viszont alig-alig kell golyókat kioperálni. Ennek oka az, hogy a közvetlen, szemtől-szembeni tűzharc ritka.

A katonákat érő csapások annyira komplexek és brutálisak (jórészt rakétatámadások), hogy a döntés gyakran az, hogy melyik szervet kell elsőként megmenteni, és melyiket kell a sorsára hagyni.

 Hírszerkesztő