Az észak-atlanti szövetség vezetőjének beszámolója szerint az értekezlet résztvevői egyetértettek abban, hogy az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás továbbra is alapvető fontosságú, különösen a légvédelem terén. Elmondta: arról is döntés született Bukarestben, hogy a NATO üzemanyaggal és áramfejlesztőkkel is segíti a háború sújtotta országot.
Támogatás a győzelemért
Az Ukrajna NATO-csatlakozásának időpontjával kapcsolatos kérdésre válaszolva Jens Stoltenberg azt mondta: egyelőre az a legsürgősebb feladat, hogy "Ukrajna szuverén, demokratikus és független európai nemzetként győzedelmeskedjen" az Oroszország által elindított háborúban. "Ehhez a lehető legtöbb katonai, gazdasági, pénzügyi és humanitárius támogatást kell biztosítanunk, és most pontosan ezt tesszük" – fűzte hozzá.
Megjegyezte, hogy ha Ukrajna elveszíti a háborút és ezzel együtt a függetlenségét, akkor tárgytalanná válik a csatlakozása a NATO-hoz.
Beszámolt arról is, hogy Finnország és Svédország csatlakozási folyamata a végéhez közeledik. "Eljött az ideje, hogy a szövetség teljes jogú tagjaiként üdvözöljük őket" - fogalmazott.
Kitért arra, hogy a NATO-külügyminiszterek a bukaresti találkozóra meghívott NATO-partnerekkel, Bosznia-Hercegovinával, Grúziával és a Moldovai Köztársasággal is megvitatták a "közös biztonsági aggályokat" és "az együttműködés megerősítésének módjait".
Kínával kapcsolatban Stoltenberg elmondta, hogy a NATO nem tekinti Pekinget ellenfélnek, és tárgyalni fog vele, ha a szövetség érdeke ezt megkívánja, de figyelmeztetett, hogy csökkenteni kell a Kínától való függőséget. Hozzátette, hogy Bukarestben a külügyminiszterek megvitatták Kína ambiciózus katonai fejlesztéseit, technológiai fejlődését, valamint növekvő hibrid- és kiber-tevékenységét.
Függetlenség kell
"Az ukrajnai háború megmutatta, hogy mennyire veszélyes az orosz gáztól való függőségünk. Ennek arra kellene késztetnie bennünket, hogy vizsgáljuk felül a más önkényuralmi rendszerektől, köztük Kínától való függőségünket az ellátási láncok, a technológia vagy az infrastruktúra tekintetében. Természetesen továbbra is folytatjuk a kereskedelmet és a gazdasági tárgyalásokat Kínával, de tisztában kell lennünk a függőségünkkel. Csökkentenünk kell a sebezhetőségünket és fel kell mérnünk a kockázatokat" - fejtette ki a NATO főtitkára.
Jó házigazda
Jens Stoltenberg végül megköszönte Romániának, hogy "kiváló házigazdája" volt a külügyminiszterek értekezletének. "Ez Románia NATO iránti erős elkötelezettségét mutatja" - fogalmazott a NATO vezetője.
Hírszerkesztő