Szatmárnémeti

Újraélesztés — van mit tanulni

2015.10.17 - 15:24

Az Újraélesztés Európai Napja alkalmából ezen a hétvégén, pénteken délután és szombato délelőtt, a mentőszolgálat szakembereitől tanulhatták meg az érdeklődő szatmáriak az életmentő fogásokat.

 

Bármikor találkozhatunk olyan esetekkel, amikor újraélesztés válhat szükségessé: lehet játszótéri- vagy közúti baleset, vízbefúlás, háztartási baleset, áramütés, félrenyelés. Ilyen helyzetben azonban a lakosság nagy része nem tudja mi a teendő, a tétlenség azonban a bajbajutott ember életébe is kerülhet.

Éppen ezért a Szatmár Megyei Mentőszolgálat szakemberei pénteken és szombaton a Károlyi úton lévő hipermarketben mutatták be az érdeklődő lakosoknak az újraélesztési technikákat, két, az emberhez nagyon hasonló resuscitációs manöken segítségével. „Az újraélesztéshez nem kell más, csak két kéz és akarat. Ezen a két napon megtanítottuk a lakosoknak, hogyan segíthetnek, ha baj van” — magyarázta lapunknak dr. Nótárius Gabriella, a mentőszolgálat orvosigazgatója.

Vészhelyzetben, mielőtt bármit tennénk, győződjünk meg arról, nem leselkedik-e valamilyen veszélyforrás az elsősegélynyújtóra vagy a sérültre. Leggyakoribb a leszakadt elektromos vezeték, a mérgező gázok jelenléte, a fal vagy fa dőlésveszélye. Ilyen esetekben a segélynyújtás előtt mindent meg kell tennünk a veszélyforrás elhárítására.

Szólítsuk meg a bajba jutott személyt, hangosan kérdezzük meg a beteget: „Mi történt? Jól van?” . Amennyiben nem kapunk választ a válltájék óvatos megrázásával vizsgálhatjuk, hogy a beteg él-e és eszméleténél van. Amennyiben nem kapunk semmilyen választ, a beteg eszméletlen. Hívjunk segítséget azonnal a 112-es egységes segélyhívó számon! Hajoljunk a beteg fejéhez és figyeljük a beteg mellkasának a mozgását. Láthatjuk a mellkas mozgását, hallhatjuk a légzés hangját és érezhetjük a kilélegzett levegő melegét. Légzés hiányában nem lehet hatásos keringése a betegnek, így azonnal meg kell kezdeni az újraélesztést a mellkaskompressziókkal — 30:2 arányban végezzük folyamatosan az újraélesztést (30 mellkaskompresszió, 2 befújás), míg meg nem érkezik a segítség.

„Ha leáll a légzés, 5–6 percen belül bekövetkezhet az agyhalál. Sajnos, sehová nem tudnak ilyen gyorsan kiérkezni a riasztást követően a mentőszolgálat dolgozói, éppen ezért jó lenne, ha a lakosság ismerné ezeket a technikákat. Nagyon könnyű megtanulni, akár egy fél óra, egy óra alatt is, aki pedig egyszer elsajátította, az egész életében tudni fogja, hogy mit kell tennie, ha baj van” — mondta dr. Nótárius Gabriella, hozzátéve, nem egyszer találkoztak már olyan esettel, hogy a rosszul lett személyt a televíziós másorokból, filmekből ellesett újraélesztési metódusokkal próbálták életben tartani a hozzátartozók a mentők kiérkezéséig — sikeresen.

Azt is megtudtuk, hogy a szatmári mentőszolgálat a jövőben is tervez hasonló akciókat: a terveik szerint több iskolában is szerveznek újraélesztési tanfolyamot a diákoknak.