Belföld

Újra megszavazták a honatyák különnyugdíjaik eltörlését - aztán majd az alkotmánybíróság eldönti

2023.06.26 - 20:07
Diana Şoşoacănak „köszönhető” ingyencirkusz közepette hétfőn a törvényhozók ismét megszavazták különnyugdíjaik eltörlését, majd rögtön egymásnak is ugrottak a kormánykoalíciós partnerek: a PNL szerint a PSD direkt azt a korábbi törvénytervezetet vette elő, amely szánt szándékkal az Alkotmányba ütközik, és korábban már alkotmányellenesnek nyilvánította az alkotmánybíróság.

Hétfőn a képviselőház és szenátus együttes ülésén megszavazták a honatyák a törvényhozók különnyugdíjának eltörléséről szóló törvénytervezetet — a sürgősségi eljárással megvitatott tervezetet 382 igen szavazattal, három tartózkodás mellett fogadták el, három törvényhozó pedig nem szavazott. 

A parlamenti képviselők és szenátorok különnyugdíját eltörlő tervezet megszavazása különleges jelentőséggel bír az egész politikai szféra számára, mert azt jelzi, hogy a törvényhozók az őket érintő jogszabállyal kezdték el a különnyugdíjak reformját - jelentette ki Nicolae Ciucă, a szenátus és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke a tervezet parlamenti vitáján. Mint mondta, a tervezet elfogadásával a képviselők és szenátorok bebizonyítják, hogy határozott szándékuk a saját különnyugdíjuk eltörlése, mielőtt más, szintén különnyugdíjra jogosult kategóriák ügyében döntenének. Emlékeztette a parlamentet, hogy a speciális nyugdíjak rendszerének reformja a kormányprogram része: egyrészt azért van rá szükség, hogy méltányos és egységes alapokra helyezze a romániai nyugdíjrendszert, másrészt azért, mert ez a feltétele annak, hogy Románia maradéktalanul lehívhassa az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében biztosított összegeket. 'Románia nem engedheti meg magának, hogy elveszítse ezeket az alapokat' - nyomatékosította. Hozzátette ugyanakkor, a Nemzeti Liberális Párt mindig következetesen kiállt a törvényhozók különnyugdíjának eltörlése mellett.

Alfred Simonis szociáldemokrata párti képviselő, az alsóház ügyvivő elnöke azt mondta a hétfői vitán, a törvényt nagyon régóta várja a lakosság, és a parlament bebizonyítja, hogy lojális partnere a kormánynak, amikor a román állampolgárok elvárásairól van szó. Kifejtette, a PNRR-ben vállalt mérföldköveket prioritásként kell kezelni, ezért ezen a héten több olyan jogszabályt is elfogadnak, amelyek e mérföldkövek teljesítésének feltételei. 'A románoknak elegük van a veszekedő politikusokból, itt az ideje, hogy megoldásokkal álljunk elő' - fogalmazott.

Caragialéhoz illő színház

Cătălin Drulă, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke azzal vádolta meg a szociáldemokratákat, hogy az USR egy korábbi, eddig "elfektetett" kezdeményezését sajátjukként benyújtva próbálnak most a törvényhozói kiváltságok eltörlőjének szerepében tetszelegni, holott szerinte korábban éppen ők vezettek be minden különnyugdíjat. Mint emlékezetes, a törvényhozók 2015-ben szavazták meg, hogy a hivatalos nyugdíjkorhatár elérése után megbízatási idejükkel arányos juttatást kérhessenek a parlamenttől, rendes nyugdíjuk kiegészítéseként. Ennek alapján egy volt törvényhozó az éppen aktuális képviselői (szenátori) illetmény mintegy negyedét kaphatja meg nyugdíjpótlékként, ha egy teljes, négyéves mandátum idején tevékenykedett a parlament tagjaként. Két teljes mandátum után a törvényhozói juttatás felére, három vagy több mandátum után pedig annak háromnegyedére jogosult. Hivatalos adatok szerint Romániában idén májusban 843, legalább egy törvényhozói mandátumot letöltött egykori szenátor és képviselő részesült különnyugdíjban.

„Dacára annak, hogy megszavazzuk ezt a tervezetet, amelyet eredetileg az USR nyújtott be, majd átvett a PSD, ez csak egy formaság, hiszen alkotmányellenessé fogják nyilvánítani” - jelentette ki a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) „atyja”, azaz George Simion, aki szerint csak a szavazók kedvéért és az országos helyreállítási tervben szereplő pénz reményében játsszák el a törvényhozók „ezt a Caragialéhoz illő színházat.”

(Fotó: INQUAM Photos/Octav Ganea)
(Fotó: INQUAM Photos/Octav Ganea)

Tegyük hozzá, korábbi párttársnője, Diana Şoşoacă szenátor ugyancsak kitett magáért és alaposan hozzájárult a színházi, de még inkább ingyencirkuszi hangulathoz: sípszóval, csengővel csapott zajt, bekiabált, miután nem engedték felszólalni, és kikapcsolták a mikrofonját, a képviselőház házszabályát is összetépte, majd a plenáris ülés végén a sajtónak nyilatkozó Marcel Ciolacunk ugrott neki, lesenkiházizta és azzal vádolta, hogy áruló, illetve eladta az országot Amerikának.

Szánt szándékkal az Alkotmányba ütközőt nyújtották be 

A honatyák különnyugdíját eltörölni hivatott történetnek a szavazással még távolról sincs vége — Dan Motreanu, a Nemzeti Liberális Párt első alelnöke azzal vádolja a Szociáldemokrata Pártot (PSD), hogy szánt szándékkal alkotmányba ütköző törvénytervezetet nyújtott be a törvényhozók különnyugdíjának eltörléséről, és véleménye szerint Marcel Ciolacunak le kellene mondania miniszterelnöki tisztségéből, ha a jogszabályjavaslatot az alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánítja. Mint hozzátette: a törvényhozók jelenleg egy 2015-ben hatályba lépett törvény nyomán részesülnek különnyugdíjban, és Marcel Ciolacu is a tervezetet aláírók között volt. 

Azt állítja ugyanakkor, hogy a PNL mindvégig amellett érvelt, hogy minden nyugdíjat járulékfizetés alapján kellene kiszámítani. A parlament két PNL-s törvényjavaslatot is elfogadott - az egyik a különnyugdíjak eltörléséről, a másik azok megadóztatásáról szólt -, de az alkotmánybíróság mindkettőt alkotmányellenesnek nyilvánította, emlékeztetett a liberális politikus, aki szerint a PSD elnöke jogtalanul vádolja a PNL-t azzal, hogy nem törölte el a különnyugdíjakat.
'Ma Marcel Ciolacu veri a mellét, hogy eltörölte a törvényhozók különnyugdíját. Azonban az Alfred Simonis (PSD) által benyújtott törvénytervezet szánt szándékkal alkotmányba ütközik' - fogalmazott.

Motreanu emlékeztetett arra is, hogy a parlament által korábban megszavazott, a törvényhozók különnyugdíját eltörlő törvénytervezetet, amelyet elfogadása után az alkotmánybíróság több volt parlamenti képviselő keresete nyomán alkotmányellenesnek nyilvánított, szintén a szociáldemokraták nyújtották be.
Szerinte a PSD most ezt a régi törvénytervezetet vette elő újra, és a precedens alapján ismét fennáll az a lehetőség, hogy a testület Alkotmányba ütközőnek nyilvánítja. Új, jogászok által elkészített tervezetre lett volna szükség - sommázta a PNL első alelnöke.

 Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!