Belföld

Újra elkezdik az újszülöttek tbc elleni beoltását

2012.12.01 - 08:29

Raed Arafat egészségügyi miniszter szerint nagyobb veszélyt jelent a gyermekekre a tbc ellenes védőoltások elmaradása, mint a beoltást követően ezerből egy esetben jelentkező mellékhatások.

Romániában újra elkezdik az újszülöttek tbc elleni beoltását, miután a nemzetközi szakértői bizottság megállapította, a Dániából származó oltóanyag megfelelő minőségű. Amint Raed Arafat egészségügyi miniszter elmondta, az oltóanyaggal beoltott 136 ezer gyermek közül 134 esetben jelentkeztek mellékhatások, de egyik sem volt súlyos kimenetelű, megduzzadtak a nyirokcsomók. A szakértői bizottság megállapítása szerint a fellépő mellékhatások enyhe és közepes kimenetelűek voltak, és ezerből egy esetben jelentkeztek, amely nem lépi túl az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által megállapított határértéket. A Dániából származó tbc elleni oltásokat 2011. június elsején kezdték alkalmazni Romániában. Az Európai Unióban Romániában a leggyakoribbak a tbc-s megbetegedések, ezért itt a csecsemőket születésük után beoltják a kórházakban, az országos egészségügyi program részeként. A miniszter kihangsúlyozta, a gyerekek beoltását követően egyetlen esetben sem jelentkeztek súlyos mellékhatások, és ezek különböző intézményekben beoltott gyerekeknél léptek fel, ami arra utal, hogy a beoltás szakszerűségével sem volt gond.

Útmutatók a szülőknek

Az egészségügyi minisztérium döntése szerint olyan útmutatókat fognak szétosztani a gyermekek szülei között, amelyekből ismereteket szerezhetnek az oltás alkalmazásával, a lehetséges mellékhatásokkal, és azok kezelésével kapcsolatosan, hogy a szülőket ne érjék meglepetések, és amennyiben mellékhatások jelentkeznek, tudják, mit kell tenniük. Az utóbbi tíz évben a BCG védőoltásnak köszönhetően felére csökkent a tuberkulózisos megbetegedések száma a 14 év alatti korosztályban, de így is évente mintegy ezer súlyos tbc-s megbetegedés jelentkezik gyerekeknél. Raed Arafat szerint az esetleges mellékhatásoknál nagyobb veszélyeket rejt, ha a csecsemő nem kapja meg a tbc elleni védőoltást, mivel az első életévekben a kisgyermek tbc bacilussal való fertőződése súlyos kimenetelű, sőt életveszélyes is lehet. A szakemberek szerint Romániában jelenleg is gyakoriak a tbc-s megbetegedések, emiatt az újszülöttek beoltásának elmaradása súlyos veszélyeket rejtene, akár a betegség járványszerű megjelenését okozhatná.

Pándi Annamária