Vidék

Újkori leletekre bukkantak Ákoson

2018.08.08 - 12:23

Felújítás alatt áll a nyolcszáz éves ákosi templom, folyamatban vannak a régészeti feltárások, amelyek során többnyire újkori leletre és temetkezési helyekre bukkantak.

A nyolcszáz éves ákosi templomot számos alkalommal megújították: a tatár pusztítás után, a török becsapások után, van adat arról, hogy a tizenhetedik században leégett a templom, és több évtizedig fedél nélkül állt, a tizenkilencedik században földrengés rongálta meg — emlékeztetett dr. Szőcs Péter régész, a most zajló régészeti feltárások vezetője, hozzátéve, hogy csak egyetlen hiteles dokumentum van, mégpedig az 1896–1901 között végzett teljes helyreállításról, amit Schulek Frigyes vezetett. Ekkor újították meg a templomot, ekkor nyerte el a mai arculatát a külső vakolat leverésével, a falazott toronysisakokkal, az új nyugati előcsarnokkal, ekkor kijavították a falazatban észlelt hibákat és az alapozásoknak a megrongált részét is. Előtte a beavatkozások csekélyebb mértékűek voltak, ezeket meg lehet figyelni a most folyamatban lévő régészeti kutatás során. A reformáció korában lemeszelték a freskókat, egy részüket leverték, ezeknek a töredékeit lehet a visszatöltött földből megtalálni, illetve a kőfaragványoknak egy részét a felújításkor lebontották, és azokat visszatöltötték a földbe, ezek most előkerülnek, magyarázta a régész.

Szőcs Péter kiemelte: a templom belsejében ez az első régészeti kutatás — Schulek Frigyes felújításakor még nem végeztek régészeti feltárásokat —, a külső részen már egy évtizede végeznek kutatásokat a Szatmár Megyei Múzeum szakemberei. Szőcs Péter elmondta, hogy a jelenlegi régészeti munka során a templom alapozását, illetve annak a korábbi fázisait vizsgálva rendkívül nagy számban bukkannak újkori temetkezésekre, a templomot támogató nemesi családok tagjait temették a templomba. Megtalálták a középkori temetkezések egy-egy töredékét, a középkori padlószínt, ezeket nagyon fontosnak tartják a régészek, mert ebből lehet rekonstruálni, hogy a középkorban hogyan használták a templomot, és hogyan működött az egész elrendezés. Különféle rétegeket képviselnek a padló megújításai, s amikor ezeket a rétegeket különbontják, rendkívül érdekes következtetésekre jutnak. Sok olyan lelet van, ami keltezésre alkalmas. Például találtak húsz pénzérmét, amiket bizonyos korokban elszórtak. Ezek segítenek abban, hogy egy-egy padlószintet a megfelelő időszakokra keltezzenek. Amelyik padlórétegen találnak egy 1600-as pénzérmét, abból arra lehet következtetni, hogy az a padló abból a korszakból való. Az Ákos nemzetséghez köthető temetkezések nem kerültek elő, csak azok a bolygatott sírok, amelyekre az újkorban rátemettek. Megtalálták egy helyi nemesi család csontvázait, ebben a rétegben főkötők, fémszálak, gyöngyök, aranygyűrűk is előkerülnek.

A régészeti kutatás egy héten belül befejeződik, a templomfelújítás a jövő év végéig is eltarthat — tájékoztatott dr. Szőcs Péter.

 

 

Elek György