Az újhagyma a tavasz első, frissen megjelenő zöldsége, ami gyógynövényként is ismert. Segít megelőzni az érelmeszesedést, serkenti az emésztést, szabályozza a bélflórát, véd a rák ellen.
Újhagymás avokádókrém
Hozzávalók: 1 érett avokádó, 1 szál újhagyma, 1 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál tejföl, 1 kiskanál vaj, fél citrom leve, só, bors. Az avokádót vágjuk ketté, a közepében lévő magot vegyük ki. A zöldség húsát kanalazzuk ki, az apróra vágott fokhagymát és a szintén feldarabolt újhagymát keverjük hozzá. A citrom levét facsarjuk hozzá, és a tejföllel, valamint az vajjal keverjük az avokádóhoz. Botmixer (esetleg villa) segítségével pépesítsük. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Pirítósra kenve, citromos teával nagyon finom, de mártogatósként is megállja a helyét.
Füstöltsajt-krémleves újhagymával
Hozzávalók: 4 dkg vaj, 1 púpozott evőkanál finomliszt, 8 dl víz, 1,5 húsleveskocka, 15 dkg reszelt füstölt sajt, 2 dl tejszín, fél-fél mokkáskanál reszelt szerecsendió és őrölt bors, újhagyma, pirítós. A vajat lábasban fölolvasztjuk, a lisztet 1 perc alatt világosra pirítjuk benne. A vízzel fölöntjük. Habverővel többször megkeverve nagy lángon fölforraljuk, a leveskockát belemorzsoljuk. Közben a sajtot lereszeljük, kétharmadát a levesbe szórjuk, és kevergetve 3-4 perc alatt simára főzzük. A tejszínnel dúsítjuk, a szerecsendióval fűszerezzük, ha kell, utánasózunk. A kenyérszeletekből pirítóst készítünk. Az újhagymákat megmossuk, felkarikázzuk. A forró levest felkarikázott újhagymával, kockára vágott pirítóssal és reszelt sajttal kínáljuk.
Pestós tésztasaláta
Hozzávalók: 1 csomag (50 dkg) kis cső alakú tészta, 1 üveg pesto, 1 csomag újhagyma. A tésztát sós vízben megfőzzük, lecsepegtetjük, és összekeverjük a pesto szósszal és az apróra vágott újhagymával. Ha a tészta tálalás előtt túlságosan magába szívná a szószt, 1/2-1 merőkanálnyi erőlevest öntsünk rá, és jól keverjük össze. Reszelt sajttal tálaljuk.
Sült húsok mellé nagyon finom, de magában is nagyon ízletes.
Egyszerű, nagyon gyorsan elkészíthető recept — nagy társaságoknak ideális.
Újhagymás kukoricatócsni
Hozzávalók: 40 dkg kukorica konzerv, 3 tojás, 2 db közepes méretű burgonya, 15 dkg liszt cayenne bors (őrölt chili), őrölt feketebors, 1 szál újhagyma, 1 gerezd fokhagyma, só, olaj. A kukorica levét leöntjük, majd egy tálba szórjuk. Hozzáadjuk a megpucolt és lereszelt burgonyát, fokhagymát, a tojásokat, az apróra vágott újhagymát, fűszerezzük, sózzuk, majd a lisztet is belekeverjük. Olajat hevítünk egy szélesebb serpenyőben, és adagonként belekanalazzuk a masszát, egy kicsit ellapogatjuk, majd pár perc alatt mindkét oldalát megsütjük. Köretként és magában is nagyon finom.
Újhagymás-cukkinis csirkecombok
Hozzávalók: 10 db egész csirkecomb, 1 nagyobb cukkini, 1 csokor újhagyma, 1 kis pohár natúr joghurt, 1 kis pohár tejföl, kb. 1 evőkanál morzsolt kakukkfű, 1 evőkanál méz, 1 kávéskanál citromlé, 1 kávéskanál csípős fűszerpaprika, só, bors, kb. 1 evőkanál ételízesítő, 1 kis fej vöröshagyma. A megtisztított csirkecombokat ízesítjük ételízesítővel, pici sóval és borssal, és vékonyan kiolajozott tepsibe tesszük. A cukkinit jó ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, az újhagymát felkarikázzuk a zöldjével együtt, a vöröshagymát pedig vékonyan félfőre szeljük. A mártáshoz a joghurtot kikeverjük a tejföllel, ízesítjük a kakukkfű felével, sóval, borssal, fűszerpaprikával, citromlével és mézzel, alaposan elkeverjük. A húsra rápakoljuk a zöldségeket, megszórjuk a maradék kakukkfűvel, ráöntjük a mártást, és egy picit összeforgatjuk az egészet, hogy mindenhol legyen a szószból. 175 fokra előmelegített sütőbe tesszük lefedve, így pároljuk 1,5 órát, majd a fedőt levesszük, és 200 fokos sütőben szép barnára sütjük.