Szatmárnémeti

Újdonsággal készül a Kölcsey Ferenc Főgimnázium

2014.12.29 - 10:46

Elkészült a Kölcsey Ferenc Főgimnázium újdonságot is tartalmazó beiskolázási terve, amely már csak a jóváhagyásra vár — tájékoztatta lapunkat Pataki Enikő, a tanintézmény igazgatója.

Az óvodai és általános iskolai oktatásban nem lesz változás, ahogyan a posztliceális képzésben sem: a 2015/2016-os tanévben is két szak indul, általános orvosi asszisztenseket és gyógyszerész-asszisztenseket képeznek a főgimnáziumban.

Jövő szeptemberben, ahogy az előző években is, hat középiskolai kilencedikes osztály indul a tervek szerint: egy matematika-informatika, egy matematika-informatika-intenzív nyelv, két természettudományok-intenzív nyelv osztály, ellenben nem lesz filológia szak.

„A humán tagozatot érinti a változás, mivel úgy döntöttünk, hogy nem indítunk filológia osztályt. A magas szintű nyelvoktatás azonban biztosítva lesz” — magyarázta lapunknak az igazgatónő. A két filológia osztály helyett egy társadalomtudományok, valamint egy társadalomtudományok-bilingv szak indul.

A két-tannyelvű társadalomtudományok osztály egy része emelt szintű angolnyelv-oktatásban, a másik része pedig kezdő szintű, de intenzív németnyelv-oktatásban vesz részt. „A német bilingv csoportba azokat is várjuk, akik még nem tanultak németet, vagy éppen az angol nyelvet nem ismerik olyan szinten, ahogyan kellene. A német főnyelvű diákok ugyanis az alapoktól kezdik, heti hat órában tanulják majd a németet, az angol pedig a második nyelv lesz, heti két órában” — fejtette ki Pataki Enikő. A főgimnázium azért döntött az újítás mellett, mert a filológia szakos tanulók tanrendjéből, a nemzeti tanterv hiányosságai miatt, XI. és XII. osztályban szinte teljes mértékben hiányoznak a reál tantárgyak. Az intézmény oktatói szerint nem szerencsés, ha a reál tantárgyak teljesen eltűnnek a diákok órarendjéből — matematikát például a filológusok a középiskola utolsó két évében egyáltalán nem tanulnak —, mert ezzel a matematikai gondolkodásmód, problémamegoldó képesség csökken.

A társadalomtudományok-bilingv osztályban így amellett, hogy kitágítják a diákok továbbtanulási lehetőségeit azzal, hogy nem vesznek ki teljesen az órarendből a reál tantárgyak, tágul a diákok logikai gondolkodásmenete, az intenzív nyelvoktatás pedig lehetőséget biztosít arra, hogy a tanulók négy év múltán elismert nyelvvizsgát tegyenek.

„Biztos vagyok benne, hogy négy év alatt azok is fel tudnak készülni a nyelvvizsgákra, akik például nem tanultak németül az általános iskolában. Az a tapasztalat, hogy a munkaerőpiacon egy nyelv tudása már nem elegendő, az egyetemet végzettek esetében pedig elvárás, hogy két idegen nyelvet tudjanak a fiatalok. A Szatmár megyében boldogulni, elhelyezkedni vágyó maturandusok számára pedig nagy előny a német nyelv ismerete, hiszen nagyon sok a német befektető, vállalkozó” — tette hozzá Pataki Enikő.

A társadalomtudományok-bilingv osztályba jelentkezőknek azonban felvételizniük kell, de csak az angol főnyelvű csoportba jelentkezőknek. A tervek szerint május végén rendezik meg a vizsgát.

Bumbuluţ Krisztina