A park hátsó részében, valamint a fényi erdő egy részében készült el a „A határ menti természeti értékek közös védelme Nagykárolyban és Nyíradonyban” címmel készített Interreg-projekt helyi vonatkozása.
A két évvel ezelőtt bemutatott projekt nyitórendezvényén a nyíradonyi partnerönkormányzat képviselői is részt vettek. Az elmúlt hetek rendelkezései okán a magyar fél részvétele a kastély parkjában kedden délelőtt megtartott projektzáró eseményen csak online módon volt megvalósítható.
Dr. Kresz Tünde Tímea, a magyar partner, a Gúth-Keled Idegenforgalmi és Természetvédelmi Közhasznú Egyesület elnöke köszönetét és elismerését fejezte ki a nagykárolyi félnek a közös munka gördülékenysége és az elért eredmények miatt. Mint mondta, az írisz népszerűsítésén kívül a természetvédelem és a szabadtéri programok is fókuszba kerültek, melyeket igyekeznek a jövőben minél szélesebb körben ismertetni. Zárszóként elmondta, hogy bár a kialakult helyzet okán a felek nem tudnak közelebbről találkozni, mégis mind a két ország projektben részt vevő képviselői ellátogatnak a hónap végén az ömbölyi határátkelőhöz, hogy ha szimbolikusan is, de hivatalosan nyitottá tegyék az „Írisz útjának” útvonalát.
A projekt részleteiről a keddi záróeseményen a nagykárolyi önkormányzat pályázati osztályának kommunikációs koordinátora, Vasko Svyatoslav beszélt.
Mint mondta, a 665 714 euró összértékű projekt nagyjából egyenlő arányban oszlik meg a két partnerönkormányzat között. A projekt fő célkitűzése a természeti értékek és a környezet közös megőrzése, védelme, valamint kiteljesedésének elősegítése a természeti értékek tartós felhasználása révén.
A projekt főbb megvalósításai közül az alábbiakat emelte ki a nagykárolyi illetékes: fák ültetése, mégpedig olyan példányoké, amelyek kiemelt dendrológiai értéket képviselnek, továbbá őshonos és egzotikus fajták beszerzése, tanösvények kialakítása, illetve nőszirom — ismertebb nevén írisz — ültetése a kastély parkjába, növény- és virágalagút létrehozása, szabadtéri időszakos növénykiállítás kialakítása nyári időszakban, illetve a téli időszakban mobilis jégpálya létesítése a parkban.
A nőszirom a program többi részében is fontos szerepet kap, hiszen a tematikus tanösvény kialakítása prioritásként szerepelt a megvalósítások között, amely kerékpárral is bejárható lesz Nagykároly és Nyíradony között, amint a határforgalom lehetővé teszi mindezt. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon, az Ömböly és Horea községek közötti időszakos határátkelőt vették átjárási pontként a projekt készítői.
A kastély parkjában található növényritkaságokról, valamint a projekt keretében megvalósult tematikus útvonalról Kozma Annamária, a városháza tájépítő koordinátora beszélt a jelenlévőknek.
A kedden hivatalosan is lezárult projekt a turisztikára is vonatkozik: a Károlyi-kastély, a nyíradonyi Gencsy-kúria és a fényi erdő is szerepet kap benne. Utóbbi helyszín egy jelentős részén nősziromültetés történt. Ezt a védett fajt kerítéssel védik a vadállomány támadásaival szemben, mondták a projekt felelősei.
A projekt révén GPS-applikációval, tájékoztató táblákkal, térképekkel és egyéb ismertető anyagokkal kívánják népszerűsíteni a tanösvényt és a turisztikai célpontokat. Amint azt zárszóként Carmen Egli, az önkormányzat technikai osztályának vezetője elmondta, a GPS-koordinátákat, illetve a projekt turisztikai útvonalát tartalmazó térképeket a Károlyi-kastélyban is hozzáférhetővé teszik az érdeklődők számára.