Újabb szoborkompozíciókkal bővülnek a nagykárolyi közterek, legalábbis ezzel kapcsolatban született döntés a tegnap délután megtartott rendkívüli tanácsülés keretében.
Az egyik projekt eredménye egy Ady Endrét és Otilia Marchis alakját formáló együttes lesz, melyet november 18-án avatnak majd fel. A szoborcsoport elkészültével kapcsolatos ügyekben egy szakemberekből álló csapat volt hivatott dönteni, melyben Muhi Sándor grafikus, művészeti közíró, helytörténész és Stefan Gnandt képzőművész is helyet kapott. A szakértői csapat döntése értelmében egy magyarországi szobrász, Bíró Lajos készíti majd el a két irodalmi szereplő szobrát, mégpedig bronzból. Az alapanyagot egy nagykárolyi vállalkozó, Mold Marius bocsátotta rendelkezésre, így azért nem kellett fizetnie a városnak. A szobor, amely 35 ezer eurójába került a nagykárolyi önkormányzatnak, a városi amfiteátrum szomszédságában, a vasasbolt előtti zöldövezeten kap helyet. Az elképzelés szerint a város egyik jelképe lesz a szoborcsoport, amely a két népszerű, Nagykárolyhoz kötődő irodalmi alakot mintázza.
A tegnapi gyűlés során ellenvetés nélkül fogadta el a tanács az ezzel kapcsolatos határozattervezetet. Nem volt ilyen zökkenőmentes annak az emlékműnek az ügye, mely a Biblia magyar nyelvre fordítójának, Nagykároly szülöttének, Károli Gáspárnak állítana emléket a reformáció 500. évfordulója alkalmából.
Ilie Ciută PNL-tag fejtette ki hosszas történelmi boncolgatásban, hogy szerinte a nyitott Bibliát ábrázoló, Sola Scriptura feliratot tartalmazó emlékmű sértő lehet más felekezetek számára. Továbbá arra vonatkozóan is kiosztotta Kovács Jenő polgármestert, korábbi református főgondnokot, hogy nincs tisztában a Vizsolyi Biblia fordításának pontos időpontjával sem. Kifejtette azt is, hogy Károli Gáspár után talán majd jönnek javaslatok, melyek újabb szobrok állítását célozzák, hiszen olyan személyek is voltak, akik a Bibliát románra fordították. (Bár, amint azt Kovács megjegyezte, ők nem nagykárolyi születésűek.)
Kovács Jenő nem válaszolt a nyílt provokációra, pusztán csak annyit jegyzett meg, hogy Károli Gáspár Nagykároly egyik legismertebb szülötte, aki megérdemli, hogy a református templom kertjén kívül, közterületen is szobrot kapjon. A tanácsosok végül Ilie Ciută kivételével elfogadták a határozattervezetet. A Károli Gáspár alakjának és munkásságának szentelt emlékmű a város főutcáján, a nyomda épületének közelében kap helyet, közel Kaffka Margit és Petőfi Sándor mellszobrához.
Tőtős Tímea