A nyolcvanéves szatmári repülőtérről Bukarestbe és Londonba indulnak járatok, ám erős lobbi folyik párizsi, római és dél-németországi, illetve több belföldi repülőjárat indításáért.
A szatmárnémeti repülőtér idén ünnepli fennállásának 80. évfordulóját, mely alkalomból a Signet nevű kulturális lap különszámot jelentetett meg. A kiadvány érdekes adatokat tartalmaz a szatmári reptér megépítésének történetéről, az első repülőjáratról, mindezt a korabeli román, illetve magyar nyelvű újságcikkek felhasználásával, s régi fotókkal illusztrálva. Kiderül, hogy 1936 októberében határozta el a levegő altitkárság (subsecretariatul aerului), hogy Szatmárnémetiben, Kolozsváron és Nagyváradon új repteret építenek, melyekkel lehetővé válik új légi járatok beüzemelése is a Szatmárnémeti–Kolozsvár, a Nagyvárad–Kolozsvár útvonalakon. A munkálatokat mintegy 5 millió lejre becsülték a szakemberek, s valós munkakezdéshez a polgármesteri hivatal ásót, lapátot, talicskát, kapát vásárolt, s naponta 200 ember dolgozott annak érdekében, hogy a reptér mihamarabb elkészülhessen. A korabeli újságok érdekességként arról is beszámoltak, hogy egy kétszemélyes repülőgép ára 250 000 lej, melyet állami támogatással 125 ezer lejért meg lehetett vásárolni, s 170 kilométer/órás sebességet lehet elérni vele. A reptér építési munkálatai jó ütemben haladtak, így 1937. augusztus 29-én leszállhatott az első polgári repülőgép, majd a szeptember 8-i hivatalos megnyitóval egybekötött repülőnapon 20 repülőgép, köztük a Romania nevet viselő utasszállító gép is Szatmárnémetibe érkezett. A repülőgépen polgári utasok utazhattak, de a város feletti körrepülést is igénybe lehetett venni, fejenként 100 lejes viteldíjért, s ezzel a lehetőséggel közel 400-an éltek, adják hírül a korabeli újságok. Az ünnepélyes megnyitót követően a LARES, a román kereskedelmi repülőszolgálat első nagy szervezetének repülőgépeivel hetente háromszor indul rendszeres járat a szatmári reptérről, a Kolozsvár–Szatmárnémeti repülőjegy 700 lejbe, míg a Nagyvárad–Szatmárnémeti jegy 400 lejbe került. Az akkor elképzelés szerint Szatmárnémeti fontos állomása kellett volna legyen a Moszkva–Bukarest–Kolozsvár–Prága járatnak. A korabeli újságcikkek arról is írnak, hogy Szatmárnémetiből Bukarestbe 210 perc alatt lehetett eljutni repülővel, kolozsvári átszállással, s a viteldíj ára a másodosztályos vonatjegy árának felelt meg.
Napjainkban
A Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtérről jelenleg Bukarestbe és Londonba induló állandó járat működik. A bukaresti járatot a romániai Tarom légitársaság üzemelteti, míg a londoni járatot a Wizz Air. A reptér korszerűsítésére az elmúlt időszakban jelentős pénzösszeget költöttek, az elmúlt három évben több mint 48,6 millió lejt, melyből megújult és kibővült a repülőtér épülete, a kifutópálya, a csomag ellenőrzési és szállítási rendszer. A modernizálásnak köszönhetően a repülőtér óránként 200 utas átvizsgálására alkalmas. A nemzetközi repülőjárat egy éve indult be, 2016. október 31-én és azóta igencsak nagy népszerűségnek örvend. Nicolae Fechete, a repülőtér igazgatója megkeresésünkre elmondta, hogy szeretnének újabb járatokat is elindítani, ennek érdekében több légitársasággal is tárgyaltak, Pataki Csabával, a Szatmár Megyei Tanács elnökével közösen tárgyaltak többek között a Wizz Air vezetőségével. A megbeszélés során elhangzott, hogy a szatmáriak részéről lenne igény egy párizsi, római és dél-németországi repülőjárat iránt is, ám egyelőre csak tárgyalási szinten tart a szóba került új járatok ügye. Fechete ugyanakkor azt is elmondta, hogy több lehetőség is felmerült a repülőtér járatainak bővítését illetően, többen belföldi járatokat is szívesen látnának, pl. a Fekete-tenger irányába, ám jelenleg semmi biztosat nem lehet mondani az újabb úti célokat illetően.
Sógor Beáta