A Szatmár Megyei Prefektúrán megtartott keddi fogadóórán egy ráksai lakos is megosztotta panaszát Florin Găzdac tanácsadóval. A nő problémája az, hogy nem kap tulajdonlapot a földjére.
Mint a fiatal nő elmondta, európai uniós pénzre akar pályázni, ám ennek van egy akadálya, ugyanis nincs a nevén az a telek, amelyre támogatást szeretne kapni. Felkereste a ráksai polgármesteri hivatalt azért, hogy a hivatalos procedúrának eleget tegyen és megkapja az ún. tulajdonlapot. Ám a ráksai önkormányzatnál azt mondták neki, hogy a prefektúra letiltotta a tulajdonlapok kiadását a községben.
Nincs semmi tiltás
A meghallgatáson végül tisztázódott az ügy: három család 2008. óta jogerős végzéssel rendelkezik, melynek értelmében 50 hektár földterületet kell visszaszolgáltassanak nekik a község területén. Ám ennek az ítéletnek az azóta eltelt időben nem szerzett érvényt a ráksai önkormányzat. S addig, míg ezt a mulasztásukat nem pótolják, nem adnak ki tulajdonlapot. Sőt, a családok 800 lej/napos késedelmi kamatot is kérnek kárpótláskánt az önkormányzattól. Pontosabban: ki lehet állítani a tulajdonlapot, ám ha az a három család pert kezdeményez, az igazságszolgáltatás az ő javukra dönt, s a tulajdonlap azonnal semmissé lesz. Tehát a prefektúra semmit nem tiltott le, az ügy megoldása a ráksai önkormányzatnál van, mondta el Florin Găzdac. Fontos tudni, hogy 2 ezer hektár tartalék földdel rendelkezik Ráksa, tehát van vagy lenne miből kimérni az 50 hektár földet a három családnak. Ám az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a telekönyvi nyilvántartás szerint az ottani földek 10%-a van csak annak rendje és módja szerint rendezve/bekebelezve — vagy ahogy a köznyelvben emlegetik: névre téve. A szóban forgó három család viszont telekkönyvi kivonattal rendelkezik, mely szerint a felmenőiké volt a visszaigényelt terület. Azaz igazolni tudják azt, hogy jogos a kérésük. A panaszos nő nem tudja, mitévő legyen, mert neki szüksége van a tulajdonlapra, nem szeretne ugyanis elesni az európai uniós támogatástól. Arra a kérdésére, hogy mit tehetne az ügye megoldása érdekében a prefektúra, annyit tudtak mondani, hogy „járjon a fejére” a ráksai önkormányzat vezetőjének, hogy oldja meg az ügyet.