Nagykároly

Újabb Erasmus+ projekt részesei az elméletisek

2016.12.20 - 09:42

Újabb Erasmus+ projekt végrehajtói és részesei a Nagykárolyi Elméleti Líceum diákjai. A csapat francia, belga, olasz iskolákkal közösen hajtja végre a projektet, melynek célja, hogy a tanulók egy ideális környezetben működő, „ökovárost” hozzanak létre.

 

Ez év szeptembere és 2018 augusztusa között ismételten egy Erasmus projekt résztvevője a Nagykárolyi Elméleti Líceum diákjainak egy csapata. A nagykárolyi tanintézmény is benne van ugyanis abban az Erasmus+ projektben, melynek vezető iskolája a franciaországi Challans városában található Lycée Professionel René Couzinet, míg a projekt partnerintézményei között ott találjuk, a belga Collége de la Lys, az olasz, egész pontosan nápolyi I.P.S.E.O.A. Ippolito Cavalcanti iskolát és természetesen a Nagykárolyi Elméleti Líceumot.

A megvalósítás előtt álló Erasmus+ projekt a „La Ville Erasmus” nevet viseli, s első lépésben októberben Nápolyban találkoztak a résztvevők, hogy meghatározzák az ütemtervet, valamint a pályázatuk megvalósításának lépéseit. A nemzetek közötti találkozón a projektben részt vevő iskolák tanárai voltak jelen, Nagykárolyból Menţiu Gabriella és Indrea Viorel.

A projekt keretében szervezett második találkozó helyszínéül a projektvezető iskola városa, Challans szolgált. November 19–26. között itt találkoztak tanárok és diákok, s arról tárgyaltak, hogyan jöjjön létre az a képzeletbeli, ideális „ökováros”, mely a fenntartható fejlődés és a környezetvédelem ideális találkozása lenne. Ez a projekt célja is egyébként, hogy a tanulók létrehozzanak egy olyan „ökovárost”, mely bár csak az elképzelés szintjén létezik, mégis tartalmazhat olyan elemeket, melyek a jövőben akár meg is valósulhatnak. A franciaországi találkozón Macec Sorina és Menţiu Gabriella tanárnőket a Gabor Tania, Lăpuște Laurențiu, Rus Andrei, Szűcs Rebeca, Lucuța Gabriel és Deac Adina alkotta diákcsapat kísérte el.

A képzeletbeli „ökovároskának” egyébként lakói is lesznek, mégpedig a virtuális tér lehetőségeit kihasználva a projektben részt vevő iskolák diákjai. A ma diákjai, a jövő felnőttei lesznek — ezt az elvet követi a projekt, s ennek révén szeretnének felelősségteljes felnőtteket nevelni.

Menţiu Gabriella tanárnő elmondása szerint a projekt leginkább azt célozza meg, hogy felelős állampolgárrá nevelje a mai fiatalokat. Mindezt egy videojáték létrehozásával szeretnék elérni, melyben a diákok azt gyakorolhatják, hogy a fenntartható fejlődés eszközeit hogyan lehet a gyakorlatban is alkalmazni. A diákok a projekt révén tanulmányozhatják a felnőtteket érő gazdasági, szociális, történelmi hatásokat. Ahhoz, hogy minderről átfogóbb képet tudjanak biztosítani, a várost irányító hivatali személyekkel is találkozhatnak, de olyan személyektől is lehetőségük lesz információkat kérni, akik építészként, urbanisztikai szakemberként tevékenykednek egy-egy város életében.

A projekt minden találkozója során két konferenciára kerítenek sort. A soron következő találkozókon olyan aktuális kérdésekkel is foglalkoznak, mint hogy hogyan integrálják a migránsokat az adott városban, de a megfontoltabb élelmiszer- és vízhasználat is terítékre kerül.

A projektben részt vevő iskolák diákjaiból egyébként egy olyan csoportot is kialakítanak, melynek tagjai ellenpólusként működve, különböző problémákat kreálva próbálják akadályozni az adott várost irányító tanács működését. Létrehoznak egy virtuális Erasmus pénzt is, illetve minden iskola ünnepségek és rendezvények szervezését is fel hogy kell vállalja, így támogatva olyan szervezeteket, melyek a diszkrimináció eltüntetéséért és a környezetvédelemért küzdenek.

Tőtős Tímea