Újabb arany- és ezüstérem a magyar kajakosoknak

2021.08.05 - 08:47

Tótka Sándor szenzációs versenyzéssel aranyérmet szerzett a kajak egyesek 200 méteres versenyében a tokiói olimpián. A szám másik magyarja, Csizmadia Kolos negyedik lett a döntőben.
Mindkét magyar sportoló két-két futamgyőzelemmel érkezett a nyolcas fináléba, amelyben a címvédő és világbajnok brit Liam Heath-en kívül a svédek korábbi vb-győztese, Petter Menning és az előző két olimpián egyformán érmes spanyol Saul Craviotto számított a legnagyobb ellenfélnek.

cropped-totkaSandorMTI
Az UTE 27 éves Európa-bajnoka, Tótka az egyetlen, aki 2016-os diadala óta világverseny döntőjében le tudta győzni Heath-t. Csütörtökön szinte kilőtt a rajtból, és az ott megszerzett előnyét végig tartva diadalmaskodott.
Nem sokkal később újabb magyar dobogóst lehetett ünnepelni: Csipes Tamara ezüstérmet szerzett a kajak egyesek 500 méteres versenyében, míg Kozák Danuta, aki a japán fővárosba a szám kétszeres címvédőjeként érkezett, ezúttal lemaradt a dobogóról, negyedik lett.
A nők legnagyobb figyelemmel kísért számában a két magyar legnagyobb ellenféle, az új-zélandiak sztárja, a világbajnoki címvédő Lisa Carrington volt, aki a megismételt rajt után kilőtt a célból és ötven méter után gyakorlatilag már fél hajóhossz előnnyel a mezőny előtt lapátolt.
A magyarok nem kezdtek jól, de aztán Csipes rákapcsolt, 250 méternél már a második helyen haladt, és ezt a pozícióját tartani tudta a táv második felében is.

cropped-csipesTamaraMTI
A 34 éves, ötszörös olimpiai bajnok Kozák 250-nél az ötödik helyen lapátolt, és a hajrában ezen egyet javítva negyedikként ért be, a dobogósoktól jócskán lemaradva.
A számot magabiztosan nyerő Lisa Carrington Tokióban már három aranynál jár. Kőbán Rita óta az új-zélandi kajakos első ebben a számban, aki aktuális világbajokként az olimpiát is megnyerte. A magyar kiválóságnak ez a bravúr 1996-ban sikerült.
A négyesben olimpiai bajnok, összességében nyolcszoros világ- és kilencszeres Európa-bajnok Csipes – akinek edzője édesapja, az ugyancsak olimpiai bajnok Csipes Ferenc –, pályafutása során először szerzett egyéni versenyszámban ötkarikás érmét.
A Honvéd 31 éves kajakosáé a magyar kajak-kenu sport 85. ötkarikás érme, a tokiói olimpiai csapat szempontjából pedig a 15. érem, a hetedik ezüst.