Nem kevesebb mint 38 éves fáradhatatlan munka után Helmut Berner átadta a Szatmári Svábok Németországi Szövetségének elnöki tisztségét a tasnádi származású Otto Buchmüllernek.
Az ulmi mérnök folytatni szeretné elődje munkáját, és egyben új ötletek megvalósítását is tervezi a frissen megválasztott új vezetőséggel közösen. A választásokra február elején került sor Neu-Ulmban.
Helmut Berner 1944-ben, a második világháború után született Thüringenben, mivel családját Szokondról más sváb családokkal együtt evakuálták. Nem sokkal ezt követően családja visszaköltözött. Berner 1973-ban kivándorolt Németországba, azóta családjával együtt Ravensburgban él. Az oberschwabeni Testi Fogyatékkal Élők Központjában (Körperbehindertenzentrum Oberschwaben KBZO) dolgozott tanárként, amelyet nyugdíjazásáig vezetett. Helmut Bernert 1977-ben beválasztották a Szatmári Svábok Németországi Szövetségének a vezetőségébe, átvette a Heimatbrief, később Brücke nevű folyóirat szerkesztését. 1989-től mostanáig volt a szatmári svábok németországi szervezetének az elnöke. Rögtön a hatalomváltás után Genscher, az akkori németországi külügyminiszter küldöttségének tagjaként Romániába látogatott. Ezt követően segélyszállítmányt szervezett, amely többek között 21 kisbuszból, mentőautókból, gyógyszerekből, írógépekből stb. állt. Mottójához — Segítségnyújtás az önsegélyhez — hűen, és kezdeményezéseinek köszönhetően számos német nyelvű óvodai csoport, közösségi ház, valamint a szatmári német nyelvű Johann Ettinger líceum is megalakult. Fáradhatatlan munkájának köszönhetően jött létre a Stiftung, a Szatmári Alapítvány a Nemzetközi Együttműködésért és az Iparosok Kamarája is. Helmut Bernert többször is kitüntették, és hat éve Szatmárnémeti díszpolgára.
A Szatmári Svábok Németországi Szövetségének új elnöke, Otto Buchmüller (66) „fiatal” nyugdíjas. Már több éve aktívan részt vesz a szövetség munkájában.
Buchmüller 1983 óta él Neu-Ulmban. Az ulmi Uniklinik orvostechnikai részlegét vezette. Otto Buchmüller Tasnádról származik. Új elnökként három célja van: a szülőföldi kapcsolatok ápolása, jobb kommunikáció a szervezeten belül az új médiák segítségével, valamint a sváb gyökerekkel rendelkező fiatalok bevonása a szervezet életébe. Az utóbbi célt az új ifjúsági referens, Gertrud Kinn segítségével szeretné megvalósítani.
Újak még a vezetőségben: Thomas Erös (42), Stefan Zeck (64), valamint Richard Holzberger. A szatmári svábok dunai svábok. Károlyi Sándor gróf hívására érkeztek nagy számban 1712-től az úgynevezett „Ulmer Schachtel”-lel (ulmi hajókkal) a Dunán Budapestig, majd gyalog és szekerekkel az új hazába, ahol számos virágzó sváb falut létesítettek. 1944 őszén sok szatmári sváb Ausztriába menekült az oroszok elől. 1946-ban sokan kiutaztak Amerikába. Többen kivándoroltak Bajorországba, Allgäuba, Kreuzthalba. Sok szatmári sváb él ma újra Ravensburgban és Biberachban, egyesek pont ugyanabban a faluban, ahonnan őseik 300 évvel ezelőtt kivándoroltak. A második kivándorlási hullámra 1990-ben került sor, rögtön a romániai hatalomváltást követően.
Kép
Helmut Berner
Otto Buchmüller