Egy nemrég elfogadott kormányrendelet szerint január elsejétől külön számlán kell tartaniuk a cégeknek, egyéni és családi vállalkozóknak az államkasszába befizetendő forgalmi adót.
Közgazdászok, könyvelők és pénzügyi szakemberek keresik a választ arra a kérdésre, hogy az adófizető jogi személyek számára van-e bármilyen előnye az ÁFA-bontásként ismert új forgalmiadó-kezelési rendszernek. A 23/2017-es rendelettel kapcsolatban múlt szerdai ülésén döntött úgy a kormány, hogy 2018. január elsejétől lépteti életbe kötelező módon.
Daniela Culic, a Szatmár Megyei Kereskedelmi, Ipari és Agrárkamara (CCIASM) igazgatója szerkesztőségünk megkeresésére elmondta, hogy a „split TVA” rendszer nagyon meg fogja nehezíteni a kisvállalkozások életét, egyebek mellett negatívan befolyásolja majd a készpénzáramlást, duplájára növeli a készlet- és a készpénznyilvántartási munkát. Culic szerint érthető, hogy hatékonyabb ÁFA-befizetési rendszert szeretne kiépíteni a pénzügyminisztérium, de a forgalmi adó számára létrehozott új folyószámla azokat is befolyásolja, akik ezt eddig is befizették, igen alacsony a szándékosan ÁFA-befizetést elmulasztó cégek aránya. Az igazgató szerint ettől sokkal egyszerűbb módszerrel is növelni lehetett volna az ÁFA-begyűjtési hatékonyságot, a pénzügy saját erőből kellene nyomon kövesse a notórius nem fizetőket, és a már rendelkezésére álló módszerekkel ösztökélni az ÁFA-befizetési hajlandóságot. Lengyelország hasonló módszer bevezetésén dolgozik két éve, mutatott rá Culic, ez ott még mindig nem jutott túl a közmeghallgatási fázison, és kizárt, hogy a romániai közigazgatás olyan hatékony legyen, hogy pár hónap alatt működőképessé tudja kialakítani az ÁFA-bontás rendszerét. „A kereskedelmi kamarai tagokkal és pénzügyi szakemberekkel már kielemeztük az új rendszert, s álláspontunk szerint a bankokon kívül sem a vállalkozók, sem az állam számára nincs előnye, egyértelműen elhamarkodott döntésnek tartjuk” — véli az igazgató.
Tegnap megkérdeztük a Szatmár Megyei Pénzügyi Igazgatóságot is arról, mennyire vannak felkészülve a helyi adóhatóságok az új rendszer befogadására, de azt a választ kaptuk, hogy amíg a kormányrendeletet el nem fogadja a parlament, érdemben nem tudnak az ügyben nyilatkozni. Magyar Lóránd (RMDSZ) parlamenti képviselő szerint a kormánydöntésnek valóban a képviselők elé kell kerülnie, de egyelőre nincs tudomása arról, mikor vitatná meg ezt az alsóházi plénum.