Szatmárnémeti

Új törvény a zöld aranyért

2013.10.11 - 08:50

Cosmin Oşan, a Szatmár Megyei Erdészeti Igazgatóság szóvivője szerint szükség van az új erdészeti törvényre ahhoz, hogy korszerű, EU-szintű erdőgazdálkodása lehessen az országnak.

 

Modern erdőgazdálkodásra van szükség ahhoz, hogy a jelenkori elvárásoknak ezen a téren is megfeleljen Románia, tájékoztatott érdeklődésünkre Cosmin Oşan mérnök, a Szatmár Megyei Erdészeti Igazgatóság sajtószóvivője, ezért lenne szükség arra, hogy mielőbb életbe lépjen az új erdőgazdálkodási szabályozás. Nem lehet többé boldogulni a piacon ránézésre felbecsült, pontosan nem osztályozott faanyaggal, mielőbb át kell állni a mért, osztályozott és származásilag is tisztázott faáru-értékesítésre.

 

Előnyben a bútoripar

 

Az új erdőtörvény részleteivel kapcsolatban Oşan rámutatott:

— Egyetértek az Erdőgazdálkodási és Vízügyi Minisztérium tárcavezetőjével, Lucia Varga miniszter asszonnyal, aki arra törekszik az új törvény alkalmazásával, hogy elsősorban rendet teremtsen a román erdőkben. Hogy ne az erdőszéleken értékesítsék a fát, hanem szakszerűen, falerakatokból, raktárakból vehessék át azt a nagykereskedők, ahogyan az dukál, a vásárlóknak ne legyen többé bejárásuk az erdőkbe. Elővásárlási jogot kapnának a romániai bútoripari szereplők minden más faanyag-felvásárlóval szemben.

A kormány által már elfogadott és a parlament elé került erdőtörvénybe foglaltak szerint — tért ki a részletekre a szóvivő — a fakitermelési engedély megszerzéséhez erdészeti bizottsági jóváhagyásra lesz szükség, illetve a fűrészekkel is csak azután lehet „nekimenni a fáknak”, ha erre a cég megkapta az illetékes erdőkerület kitermelési engedélyét. A magánkézben lévő erdők esetében ugyanakkor — mutatott rá Oşan — évi húsz köbméternél nagyobb mennyiségű faanyag nem vágható ki. Ennél kevesebbet is csak úgy lehet majd kivágni, ha a vágás az erdőgazdasági üzemterv szerint történik.

 

Erdészek a magánerdőkben is

 

Újdonság az is, mutatott rá az erdészeti szóvivő, hogy a szabályok progresszíven lépnek majd életbe, az erdőterületek egyik felére ezek 2014. január elsejétől lesznek érvényesek, a romániai erdők másik felére pedig egy évre rá, 2015. első napjától kezdődően, annak érdekében, hogy legyen idő felkészülni minden egyes pontjának a betartására.

Újdonságnak számít az is, hogy a harminc hektárnál kisebb területű erdőket birtoklók fáira is az erdészetek vigyáznak majd, ami azért nagyon fontos, mert Szatmár megyében is nagyon sokan kapták vissza erdeiket, és egyszerűen nincs lehetőségük vigyázni az azokban élő fákra.

Újabb feladatokat kap ugyanakkor az erdőgazdálkodási hatóság is, mutatott rá Oşan, hiszen évről évre újabb és újabb területek erdősítésére kötelez majd az új szabályozás, olyanformán, hogy a köztulajdonban lévő erdőterület mérete ne csökkenhessen hárommillió hektár alá.

Valódi „zöld arany”-ként kezeli az erdőt az új törvény: a falopások megakadályozására azáltal törekszenek a törvényhozók, mondta végezetül az erdészeti szóvivő, hogy az eltulajdonított mennyiségtől függetlenül polgárjogi helyett büntetőjogi felelősségre vonás követi majd a falopási tetteket. Az erdőtörvény-tervezet ugyanakkor kimondja: nem lesz szabad az éjszakai órákban fát szállítani, illetve az erdészektől is megvonható lesz a szakmai engedély, amennyiben cinkosságot vállalnak az erdőtulajdon megkárosításában.

 

Princz Csaba