Szatmárnémeti

Új tanácsost és termet avattak

2020.02.01 - 09:13

A tanácsosiktatás és az elkészült modern gyűlésterem örömét beárnyékolta, hogy „jóakarók” máris feljelentették a megyei tanácsot, miközben még el sem kezdődött az ominózus út felújítása.

Élő televízióadásbeli „botrány” főszereplője lett a Szatmár Megyei Könyvtár ügye, de még inkább az új székhelye megvásárlására elkülönített 12 millió lejnyi kormánypénz — olyannyira, hogy pénteken reggel Ion Ştefan fejlesztési miniszter „kihallgattatta” magát a korrupcióellenes ügyészségen (DNA), hogy tisztázzon bizonyos vádakat, amelyekkel egy szociáldemokrata párti politikus illette egy televíziós műsorban. Arról már többször is beszámoltunk, hogy az előző kormány az országos költségvetésben 12 millió lejt irányzott elő tételesen a könyvtárépület megvásárlására, aztán az őszi költségvetés-kiigazításkor — miközben a megyei tanács már elindította az ingatlanvásárlási procedúrát — szőrén-szálán eltüntette ezt a passzust. A megyei tanács vezetősége jelezte még a Dăncilă-, majd az Orban-kormánynak is: a vásárlási procedúra elindult, szükség van a pénzre, az összeg pedig vissza is került a költségvetésbe. Nos, ennek kapcsán vádolta meg a szociáldemokrata Radu Cristescu volt államtitkár a jelenlegi fejlesztési minisztert, hogy „elvtelen viszonyban” állna egy szatmárnémeti üzletemberrel, aki szerződést kötött a Szatmár Megyei Tanáccsal — azaz már eladta ingatlanát, miközben erről szó sincs, hiszen még nem is választottak a három potenciális épület közül.

Több hónapnyi munkálatokat követően egy alapjaitól megújult, modern gyűlésterem fogadta a megyei tanács grémiumát. A Közigazgatási Palota kis gyűlésterme papíron és hivatalosan a megyei tanács tulajdona, a gyakorlatban azonban közösen használta a szintén az épületben székelő kormánymegbízotti hivatallal, ugyanis annak pár apró irodát leszámítva semmilyen, nagyobb gyűlésre alkalmas helyiség nem állt a rendelkezésére. Mivel azonban hamarosan elkészül a prefektúra új székhelye, több évtized után, még inkább aktuálissá vált a gyűlésterem rendbetétele. A közel 600 000 lejes felújítás során kicserélték a nyílászárókat, az elektromos hálózatot és fényforrásokat, a fűtésrendszert, székeket, padlószőnyeget, a '90-es éveket idéző „faldísz” helyét modern-minimalista stílus vette át és a Szatmár Megyei Tanács megnevezés három nyelven — ugyanakkor a tanácsülések menetét is áthozták a XXI. századba, kicserélték a mikrofonokat, hangrögzítő eszközöket, és ezentúl többé már nem kézfelemeléssel szavaznak majd a tanácsosok, hanem gombnyomással, aminek eredménye kivetítőn látható.

A tegnapi, pár napirendi pontos ülés kezdetén — miután mindenki megismerkedett az „újdonságokkal” — Adrian Cozma nemzeti liberális tanácsos köszönte meg társainak a sokéves együttműködést, s hangsúlyozva, hogy ezentúl is a megye fejlődését szem előtt tartva folytatja munkáját, távozott. Nem messzire, csak a szomszéd irodába, hiszen ezentúl a prefektusi hivatal kancelláriavezetőjeként tevékenykedik majd. Helyét a nemzeti liberális frakcióban Beşeni Cristian Valer vette át, akinek eskütételét követően a grémium teljes egyetértésben szavazta meg a Dinu Lipatti Filharmónia szerkezeti felépítésének, valamint egyes útszakaszok felújítására vonatkozó gazdasági-technikai mutatók módosítását.

 

Dübörög a „jóindulat”

 

„Még be sem fejeztünk, vagy még csak el sem kezdtünk egy-egy, a megye fejlődését célzó beruházást, de máris óriási adag rosszindulat kavarog körülöttük, s egyes gödör- és mocsárlakók már befeketítik a történetet” — fakadt ki az ülés végén Pataki Csaba tanácselnök. Utalva egyrészt a megyei könyvtár új székhelyének vásárlása kapcsán csütörtökön este, élő televíziós műsorban kirobbant műbalhéra — melynek nyomán pénteken reggel Ion Ştefan fejlesztési miniszter „kihallgattatta” magát a korrupcióellenes ügyészségen (DNA), hogy tisztázza azon vádakat, miszerint a megyei tanács azért kapta meg, pontosabban vissza a Dăncilă-kormány által előbb adott, majd „eltüntetett” , épületvásárlást célzó 12 millió lejt, mert „elvtelen viszonyban” áll egy szatmárnémeti üzletemberrel, aki szerződést kötött a Szatmár Megyei Tanáccsal. „Miután a régi kormány az őszi költségvetés-kiigazításkor jogalap nélkül eltüntette a pénzt, jeleztük annak is, illetve aztán az Orban-kormánynak is: elindítottuk az ingatlanvásárlási procedúrát, jelentkezők vannak, a történet megy előre, és szükségünk van arra a pénzre, ha már egyszer 2019 elején nekünk szánták. A kormány vissza is adta a tartalékalapból — s nem mi vagyunk az egyetlenek, akik visszakaptak hasonlóképp eltüntetett összegeket. Hogy a fejlesztési minisztert vádoló szociáldemokrata Radu Cristescu volt államtitkár milyen, a Szatmár Megyei Tanáccsal már szerződést kötött üzletemberre gondolt, nem tudom. Senkivel nem kötöttünk szerződést. A beérkezett ajánlatok közül három ingatlan maradt fenn a rostán, most az épületek teherbírását igazoló szakértői véleményekre várunk, ezek kézhezvételét követően fog dönteni a tanácsosokból álló bizottság, hogy melyik épületet vásároljuk meg. De „jóakarók” feljelentették a megyei tanácsot azért is, mert nem jól használtuk el az EU-s finanszírozást a tövisháti főút felújításakor — miközben sajnos a munkálatok nincsenek is elkezdve, még csak az engedélyeztetési folyamatban vagyunk. Magyarán: azelőtt jelentettek fel bennünket, hogy bármit csináltunk volna. Március 5-én jön a Számvevőszék, s elkezdi az ellenőrzést — nyugodtan jöhet, nincs semmi takargatni valónk. Harminc éven át mindig a választások után jött, most előtte, pont a kampány közepén — hogy is lenne ebben bármilyen furcsaság, munkálkodó rosszindulat?” — fejtette ki lapunk számára Pataki Csaba.

 

 

Szabó Kinga Mária