Nagykároly

Új tagozatokkal bővült az elméleti líceum

2016.09.10 - 12:00

Az új tanévet már az elméleti líceumhoz tartozva kezdik meg a korábban az 1-es általánosban tanuló felső tagozatos német osztályosok. Erről, az iskolában történt fejlesztésekről, a nyelvvizsgás sikerekről és az iskolaösszevonásról is kérdeztük az igazgatót.

Szeptember 12-én reggel 8 órakor a szokásos rövid és tömör ünnepséggel kezdetét veszi a tanév a Nagykárolyi Elméleti Líceumban is. Zsidó Sándor igazgatót kérdeztük, hogy a megyei szinten is sorra elismeréseket és komoly eredményeket elérő iskola diákjait mivel várják a hétfőn kezdődő új tanévben.

„Iskolai szinten 24 líceumi osztály, három V–VIII. osztály román illetve magyar tagozaton, illetve az idei tanévtől hozzánk átjött, V–VIII.-os, német tagozatos osztályokkal vágunk neki az új iskolai évnek. (Korábban ezek az osztályok a nagykárolyi 1-es Számú Általános Iskolához tartoztak, azonban a 2017–218-as tanévtől már az elméletisek sorát gyarapítják. (A szerző megj.) Összesen ez azt jelenti, hogy 34 osztállyal kezdünk tehát, s ez a bővítés azt is jelentette számunkra, hogy bővült a tanári karunk is, több címzetes tanár is érkezett, valamint olyanok is, akik kiegészítik az óraszámaikat a nálunk megtartott tanóráikkal” — mondta az igazgató.

Az iskolában egyébként egész nyáron folyt a munka, amellett, hogy javítások történtek, komoly felújítási, korszerűsítési munkálatokat is végeztek a tanintézményben. A Zsidóra oly nagymértékben jellemző maximumra való törekvés itt is megnyilvánult: három nap szabadságolást engedélyezett magának az igazgató a nyár folyamán, ideje többi részét — a vasárnapok kivételével — az általa irányított intézményben töltötte.

„Az iskolánkhoz tartozó, hátsó kisépületben nagyszabású munkálatokat hajtottunk végre a nyári vakáció folyamán. Hat osztályt tettünk ott pontra, kicseréltük a fűtőtesteket, mivel a régiekkel komoly gondok voltak már. A lépcsőházat, folyosókat lecsempéztük, az a munkálat még mindig tart. Kicseréltünk néhány ajtót, új, fehér porcelántáblákat tettünk fel, melyekre markerekkel írhatnak a kollégák, így nem lesz krétapor az osztályokban. A modernizálás költségeinek felét a Kauflandtól nyert pályázati pénzből fizettük. Legnagyobb sikernek a mostani munkálatokkal kapcsolatban azt tartom, hogy az energiatakarékosságot célzó utunkon egy újabb komoly lépést tettünk meg: az egész iskolában lecseréltük a lámpatesteket ledes technikával működőre. Ez egy pályázat keretében valósulhatott meg, amit az E.ON Románia finanszírozott. Jelentős megtakarítás ez, az iskola épületének energiahatékonysága szempontjából” — fejtette ki Zsidó.

Az igazgató elmondta, hogy a jövőben is folyamatosan működnek tovább mint nyelvvizsgaközpont, illetve szeretné, ha mindez jobban kiterjedne a német nyelvre is. Ezt a lépést a közeljövőben meg is szeretné tenni, annál is inkább, hogy a német tagozatosak is hozzájuk tartoznak mostantól.

„Nagyon büszke vagyok a kis hatodikosainkra, akik közül többen sikeresen vették a Cambridge nyelvvizsgaközpont akadályait, s egy nyelvvizsga oklevél birtokában kezdhetik meg az új tanévet. Jelentős dolog ez, nem hiszem, hogy sok olyan hatodikos diák szaladgál, akinek már nyelvvizsga oklevél van a tarsolyában. Örülünk annak, hogy ilyen tehetséges diákokkal büszkélkedhetünk, mint ahogy annak is, hogy a szülők odafigyelnek a gyermekük iskolázottságára. Lassan már kötelező lesz az, hogy egy diák egy, vagy két idegen nyelvet elsajátítson még időben. Személyes véleményem az, hogy ebben a zónában, ha valaki ismeri a román, magyar, angol és német nyelvet, azzal már császár lehet” — mondta.

Az iskolákban tanuló diákok ugyanazon profillal bíró osztályokba járhatnak, amilyeneket az utóbbi években már megszokhattak. Líceumban matematika-informatika, természettudományok, illetve filológia osztályok indulnak.

Az elméletiben idén végzett diákok zöme tovább folytatta tanulmányait egyetemeken. Zsidó elmondta, hogy erről konkrét összesítésük még nincs, a statisztikát az iskolai év beindulását követően állítják majd össze.

„Hoztuk azt az eredményt az érettségin, amit a korábbi években, s meg vagyok elégedve a diákjainkkal” — fejtette ki az igazgató.

A jövőre vonatkozó hosszú távú terveikkel kapcsolatban Zsidó Sándor a következőket mondta:

„Elégedett vagyok az eddigi eredményeinkkel, s bár van még mit elérnünk, azt kell mondanom, az ember ne legyen elégedetlen. A jövőben is tenni fogjuk a dolgunkat, mint ahogy ez eddig is történt, s mivel megyei szinten is az élvonalhoz tartozunk, azt kell mondanom, nincs okunk arra, hogy ne legyünk elégedettek”.

Az igazgatót arról is kérdeztük, hogy mi a véleménye a tanfelügyelőség, illetve a helyi önkormányzat által kezdeményezett, iskolák összevonását célzó tervezetről.

„Én úgy érzem, nagy viharokat kiváltó kérdés ez, melyről még sokat kell egyeztetni, ezért nem szeretnék előre beszélni és konkrét választ adni ebben a kérdésben. Fontosnak tartom, hogy a helyi tanács tagjai is megfontolják ezt és olyan döntést hozzanak, amely a nagykárolyi oktatás és a nagykárolyiak javát szolgálja, nem pedig az oktatás minőségének a leromlását. Én bízom a polgármester és a tanácsosok józan gondolkodásában a döntés meghozatalával kapcsolatában” — mondta az elméleti líceum igazgatója.

Tőtős Tímea