Vidék

„Új színt hoztatok Avasújvárosba, megszínesedett a település ”

(Fotók: a szerző felvételei)
2023.07.24 - 16:15
Egy héten át bővítik népdal és –tánctudásukat, belekóstolnak a dráma- színjátszó foglalkozásba, s annak révén egy kicsit másként a népmesékbe, vasárnap délután pedig Gálaműsor keretében mutatják be mindazt, amit hét napon keresztül elsajátítottak a XXVI. Néptánc és népzenei tábor lakói.

A hagyományok átadásának tradicionális módja szinte teljesen megszűnt ugyan, de  a  néphagyományok iránti érdeklődés szerencsére egyáltalán nem csökken — jól igazolja ezt az immár XXVI. alkalommal megszervezett Néptánc és népzenei tábor, amelynek hátfő kora délelőtti megnyitóján ismét (vagy ha jobban tetszik: szokás szerint) igencsak népes, zsibongó gyermeksereg lepte el az Avasújvárosi Falumúzeum udvarát. 

hirek/2023/julius/ujvarosi-tabornyito/1.jpg

A parasztház tornácán vidáman lobogott a hagyományőrző egyesület zászlaja, alatta pedig az örökmozgó mozgatórugó Krupa Anna köszöntötte az egybegyűlteket, felidézve: a tábor célja első perctől fogva az volt, mint ahogy most is az, hogy ismerjék és szeressék a gyermekek és az ifjak a szatmári néptáncot, a szatmári népdalokat, hiszen a néptánc nem csak a ritmusérzéket fejleszti, viselkedésre és viseletre tanít, s közösségteremtő, de célja, hogy a néphagyomány élhető műveltségi tényezőként, érvényes tudásként legyen jelen a mindennapokban is — és annak, aki belekóstol ebbe a világba, komoly irányvonalat ad egész életére. Annak ellenére, hogy napjainkban már szinte teljesen megszűnt  a hagyományok átadásának az a módja, amelyet családi tradíciók, közösségi formák és ízlés szabályozott, az érdeklődés a a néphagyományok iránt nem csökkent, sőt egyre nagyobb; jól példázza ezt az a tény is, hogy az idei táborban nem kevesebb mint 78 gyermek és fiatal vesz részt — legnépesebb a 9 – 11 éves korosztály csoportja — , a megye legkülönbözőbb régióiból érkezve, s közülük nagyon sokan visszajáró táborozók, akik belső késztetést éreznek arra, hogy folyamatosan bővítsék, csiszolják tánc és énektudásukat. 
De érkeztek táborozók a Vajdaságból is, a Csókán működő Móra Ferenc Művelődési Egyesületbe tartozó gyerkőcök, az egyesületet vezető Kis Tóth Erika és Kis Tóth Zoltán kíséretében — ők mondhatni visszalátogatták a szervezőket, hiszen nemrég az avasújvárosi gyermekek jártak a Vajdaságban palatkai táncokat tanulni. 

hirek/2023/julius/ujvarosi-tabornyito/2.jpg

„Új színt hoztatok Avasújvárosba, megszínesedett a település!” – üdvözölte örömmel a táborozókat Majláth Gábor polgármester, nem titkolva afeletti büszkeségét sem, hogy — amint emlegetni szokták — „az avasi magyarság fellegvára” immár hatodik alkalommal nem csak megszervezi, de valódi otthont ad a tábornak. Hasonló gondolatokat fogalmazott meg a hagyományőrző forrásközpontot vezető László Róbert is, megköszönve Majláth polgármesternek, Krupa Annának — és közvetetten az egész avasújvárosi közösségnek —, hogy idén is elvállalták a tábor megszervezésének szép, de nehéz feladatát. 

Újdonságok tábora

hirek/2023/julius/ujvarosi-tabornyito/3.jpg

Az eddigiekhez viszonyítva most több újdonsággal is várták a gyerkőcöket — kezdve rögtön a táborozás időtartamával, amely idén hétnaposra bővült. S ennek a hét napnak a központi témája a népmese lesz, méghozzá A papucsszaggató királykisasszonyok története, illetve a népmese feldolgozása, és a vasárnapi Gálaműsor tematikája is e köré épül — addig pedig a dráma-színjátszó foglalkozás keretében Szolomájer Tímea vezetésével, és a szabadidejükben is készülhetnek közösen a mese előadására és a díszlet megtervezésére.
A másik izgalmas újdonság, hogy a tábor részben sátortábor is, az önkormányzat hét kényelmes sátrat vásárolt, amelyeket az új óvoda udvarán – kertjében állítottak fel, így a gyermekekre biztonságos körülmények között, de „igazi” táborozós élmények is várnak.

Az életkorokat figyelembe véve, most is három csoportban zajlik a néptáncoktatás: a 7 – 8 éveseket a szintén Vajdaságból, Óbecséről érkezett Palotás Lengyel Anna néptáncoktató tanítja a népi játékokra; a 9 – 11 évesek a szatmári táncok alapjait tanulják majd meg Szűcs Orsolya és Gresa Dávid néptáncosok irányításával, míg a 12 – 15 évesek Kiss Adorján, a Háromszék Néptáncegyüttes táncosa és Veszelszki Boglárka néptáncoktató vezetésével a szilágysági táncokkal ismerkednek — s ahogy Boglárka fogalmazott: a tavalyi táborból nagyon nagy élményekkel tért haza Magyarországra, és már igencsak várta a mostani táborozást. 
Természetesen ezen a héten a népdaloktatásnak is kiemelt szerep jut, szatmári és szilágysági népdalokat tanulnak Nevezi Dobosi Csilla ének-zene szakos tanártól, a
Szatmári Gyermekkórus vezetőjétől — sőt, az általa kottázott és gyűjteménybe foglalt népdalos könyveket majd haza is vihetik magukkal. 

hirek/2023/julius/ujvarosi-tabornyito/4.jpg

A napi délelőtt- délutáni oktatási program helyenként kiegészül csoport és közösségépítő tevékenységekkel — ilyen lesz a Ki mit tud?; a hagyományos lakodalmas játék amelybe bekapcsolódnak a szerdán délután érkező Ujj Zsombor és barátai népzenészek, valamint a pénteki tábortűz és táncház, amelyre a szülőket, barátokat, testvéreket  is hívják-várják a muzsdaji tó melletti területre, maga a tábor pedig hagyományosan a nagyszabású Gálaműsorral zárul vasárnap délután az iskolai sportpályán. 

Szabó Kinga Mária

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!