A legtöbb tanintézményben már elvégezték vagy épp most fejezik be a tantermek fertőtlenítését, festését, az apróbb javítási és karbantartási műveleteket, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy szeptember 5-én reggel ismét tágra nyíljanak az iskolák kapui, és megteljenek élettel a most még üres padsorok.
Felkészült a kaplonyi iskola
Kaplonyban a tavalyi beiskolázási tervnek megfelelően kezdődik majd az idei tanév is, tudtuk meg Török Tamás iskolaigazgatótól. Az intézményvezető arról is tájékoztatta lapunkat, hogy az óvodai oktatás mellett az előkészítő osztályosokkal együtt kilenc évfolyam koptatja majd a padokat. „Ősztől 22 előkészítős vág neki az iskolának nevezett nagy kalandnak Kaplonyban. A kisdiákokat már várják azok az új iskolatáskák, amelyeket a Rákóczi Szövetség jóvoltából oszthatunk ki majd nekik az évnyitón” — részletezte az igazgató, aki szerint öt óvodai csoport indul majd ősztől a községben. Ebből három napközis oktatásban működik majd, tehát ottalvós lesz, kettő pedig rövid programmal fog üzemelni. A most induló csoportok közül négy magyar tannyelvű, egy pedig német tannyelvű lesz. „Szerencsére a gyereklétszám szempontjából nem állunk rosszul a községben” — közölte a jó hírt az iskola vezetője, aki szerint idén csak a szokásos rutinmunkálatokat végezték el az iskolaépületen, nagyobb volumenű beruházás nem történt. Egy tanteremben még ki fogják cserélni a világítótesteket, és készen állnak majd a diákok fogadására.
Az óvoda épülete egyelőre ideiglenes tűzvédelmi engedéllyel kezdi a tanévet, de a naptári év végéig várhatóan elkészül a végleges is. Ehhez még néhány kisebb munkálatot szükséges elvégezni az ingatlanon — tudtuk meg Török Tamástól. Az óvoda épülete előtti területet a polgármesteri hivatal által biztosított forrásokból rendezi a tanintézmény vezetése, a területrendezés előtt pedig felszerelték azokat a játszótéri elemeket, amelyek megvásárlásához a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. 4 420 000 forintos pályázati összeggel járult hozzá. A tervek szerint a tanévnyitóra már minden a helyére fog kerülni. Az ünnepség várhatóan a hagyományokhoz híven idén is a helyi katolikus templomban kezdődik majd.
Az oktatói közösséggel kapcsolatban a beszélgetés során elhangzott, hogy a kaplonyi iskola valamennyi pedagógusa szakképzett, szeptember elsejétől pedig három új kolléga áll munkába. A frissen csatlakozók közül egy óvónő és két tanár, ugyanis a matematika és a biológia szakos tanerők nyugdíjba vonulnak, őket friss kollégák váltják ősztől.
Új szak indul Tasnádon
Ruff Zsófia, a Tasnádi Műszaki Líceum igazgatónője lapunk kérdéseire válaszolva elmondta, hogy idén új szakot sikerült beindítani a tasnádi líceumban. „Két középiskolai osztály indul ősztől. Egy román nyelvű, amely filológia szakos, és egy magyar, amelyben turisztikai technikus szakmát lehet majd tanulni. Mindkét szakot érettségi vizsgával fognak zárni a diákok négy év tanulást követően” — fejtette ki az igazgatónő. Ez a szak olyan idegenforgalmi szakembereket fog képezni, akik turisztikai vállalkozásokban végeznek majd szervezési, idegenvezetési, értékesítési, ügyintézői és információs munkát, miközben magas szinten kommunikálnak a vendégekkel, a partnerekkel, valamint a munkatársakkal. Ruff szerint nagy szükség van ilyen végzettekre, hiszen Tasnád országos érdekeltségű turisztikai központ lévén rengeteg vendéget fogad az év minden szakában. A diákok, a szülők és a helyi vendéglátók is igényelték a szakemberképzést. Nemcsak azért jó ez a szak, mert a diákok érdeklődnek iránta, és szívesen elvégzik, hanem azért is, mert helyben tudnak majd gyakorlatozni, tapasztalatokat szerezni, és a diploma megszerzése után munkát is vállalni.
Az iskolaépületen most végzik a szükséges, év eleji karbantartási munkálatokat, hogy ősszel zökkenőmentesen indulhasson majd a tanév. A szakiskolai képzéssel kapcsolatban az intézményvezető elmondta, hogy idén egy román nyelvű osztályt indítanak, amelyben a diákok fele hegesztést, másik fele pedig egy új szakmát, a mezőgépészetet tanulja majd. Erre is igen nagy igény mutatkozik, ugyanis a térségben számos olyan mezőgazdasági társulás tevékenykedik, amely szakemberhiánnyal küzd.
A tasnádi líceumban az utóbbi évben elkezdett felújításokat idén fejezik be, a sportpályák új, gumírozott felületet kapnak, az informatikalabort közel 80 új laptoppal szerelik fel, és a tantermek négy intelligens táblával is gazdagodnak. A megvalósításhoz a tanügyminisztérum ROSE-programja szolgáltatja az anyagi alapot, amelynek célja a középiskolás tanulók iskolaelhagyási arányának csökkentése, a tanulmányi eredmények javítása és a sikeresen érettségizők arányának növelése.
Teljesen megújuló iskolaépületek
A Szamosmente iskolái ebben a tanévben teljesen megújulnak, tudtuk meg Kallós Zsolt Eduárd polgármestertől. Kolcs község elöljárója lapunknak elmondta, hogy a szamoskrassói és a nagykolcsi iskola épülete is teljes átalakuláson megy át. „A Regionális Operatív Program (POR) finanszírozásának jóvoltából az épületek többek között új szárnyakkal bővülnek, lecserélik a tetőszerkezetüket, modernizálják a fűtésrendszert, és étkezdéket is kialakítanak majd bennük” — vázolta a munkálatok menetét Kallós. A településvezető a diákok és családjaik megértését és türelmét kéri, hiszen a községháza munkatársai minden tőlük telhetőt megtesznek azért, hogy a munkálatok adminisztratív és financiális oldala minél zökkenőmentesebben és operatívabban működjék, de a rehabilitáláshoz idő kell, ugyanis hatalmas volumenű felújításról van szó mindkét település iskolaépületének esetében. A projektek iskolánkénti értéke meghaladja az egymillió eurót, és hőszigetelést, napelemek, illetve hőkollektorok felszerelését is tartalmazza. Kallós szerint az iskolaépületek felújítását követően az aktuális EU-s standardoknak megfelelő feltételek mellett tanulhatnak majd a gyerekek. Addig viszont ideiglenes megoldásként a román tannyelvű osztályokat a szamoslippói régi iskola tatarozott épületébe költöztették. Ők már tavaly is ott tanultak, ugyanis a községközpont iskoláját hamarabb kezdték el felújítani. A magyar gyerekek egy része, az alsó tagozatosok a szamoskrassói óvoda néhány termét foglalják majd el a felújítás idejére, a nagyobbak pedig az egykori kiskolcsi iskola rendbe hozott ingatlanjában tanulnak ősztől. A szamoskrassói iskola épületében a nyári évzárót követően kezdtek el dolgozni a kivitelező cég szakemberei, ugyanis ott újra ki kellett írni a licitet, és emiatt később hirdettek nyertes vállalkozót. A tervek szerint a nagykolcsi iskola felújított épületét már jövő januárban birtokukba vehetik a diákok, ugyanis a munkálatok jó ütemben haladnak. Egyébiránt a két iskola hat település gyerekeinek biztosít tanulási lehetőséget. Szamoskrassón több mint 150, Nagykolcson pedig több mint 200 gyerek szívja magába a tudást.
Végh Balázs