"Csomagolt termék vásárlásakor minden, a mennyiségre és az összetevőkre vonatkozó részletet megtalálunk a csomagolásán. Viszont ha vendéglátási egységekről beszélünk, legyen az étterem vagy gyorsétterem, csak akkor tudjuk meg pontosan mit fogyasztunk el, ha annak vezetője úgy dönt, hogy feltünteti azt valahol Jogunk van tudni, hogy mit és miből mennyit eszünk, és hogy az állítólagos természetes íz nem származik-e valamilyen módon adalékanyagokból. A rendelet kezdeményezése főképp a fogyasztók jogait illeti, akiket meghallgattunk, és a hatóság szintjén fejlesztettük véleményüket. Úgy gondolom, hogy nem az aláírási bátorságról beszélünk, hanem a fogyasztók iránti felelősségről." – nyilatkozta Horia Constantinescu, az Országos Fogyasztóvédelmi Ügynökség (ANPC) elnöke.
Melyek az új szabályok?
A rendelet szerint kötelezővé válik a 20 grammot meghaladó összetevők típusának és mennyiségének feltüntetése az étkezdékben felszolgált élelmen, illetve késztermékeken.
Ugyanezen rendelet szerint a tápértékjelölésre és a felhasznált adalékanyagokra vonatkozó információkat ezentúl úgy kell feltüntetni, hogy azok közvetlenül a termékek értékesítési vagy kínálati helyén, illetve elvitel esetén is a fogyasztó számára láthatóak és elérhetőek legyenek, még a megrendelés befejezése előtt.
Ezek mellett az adott készítménynek meg kell felelnie azoknak az európai előírásoknak, amelyek tápanyag-összetétellel kapcsolatosan tájékoztatnak, továbbá fel kell tüntetni azok energiaértéket, valamint a benne lévő zsírok, telített zsírsavak, cukrok és só mennyiségét is.
Hol kell feltüntetni?
Mint kiderült, a rendelet által szabályozott információkat jól látható, könnyen hozzáférhető, olvasható, letörölhetetlen helyen kell feltüntetni, és az információkat nem rejtheti el más írásos vagy fényképes anyag, sem a termék mellett, sem a panelen vagy az étlapon.
Amennyiben az étkeztetési egységek által készített ételeken ugyanazon az intézményen belül több helyen kínálják eladásra, az összetevőkre vonatkozó információkat mindegyik helyen ismertetni kell a fogyasztóval – magyarán, mindegyik helyen fel kell tüntetni a készítménnyel kapcsolatos információkat.
A távközlési technikával eladásra szánt készítmények esetében a tájékoztatást fel kell tüntetni a távértékesítési támogatáson, az árcédulán vagy a szállítási csomagoláson, illetve bármely ahhoz tartozó reklámanyagon.
Szabó Beatrix