Belföld

Új Start Up indul hamarosan

2020.03.05 - 12:31

A közvita végére ért az illetékes minisztérium az idei egyik cégtámogatási programban; áprilisban indulhat a 40 milliós, kereskedelmi-szolgáltatói, vissza nem térítendő támogatási projekt.

Hamarosan elkezdheti egy új támogatási projekt részleteinek kidolgozását az Energetikai, Gazdasági és Vállalkozási Szféráért Felelős Minisztérium (MEEMA), miután véget ér a kiírás közmeghallgatási fázisa. A tárca tervei szerint idén 40 millió lejből támogatná kilencven százalékban vissza nem térítendő kölcsön formájában a kereskedelemben és a szolgáltatások terén tevékenykedő romániai cégeket, amennyiben azok eleget tesznek egy sor követelménynek. Az illetékesek úgy számolnak, hogy mintegy 160 cég számára lesz elég az elkülönített összeg.

Azoknak lesz érdemes pályázniuk, akiknek a cége a következő feltételek mindegyikének eleget tesz: a kis és közepes méretű vállalkozások kategóriájába tartozik, kereskedelmi tevékenységet folytat, két évnél régebb óta működik a program indulásakor, CAEN-kódja három hónapnál régebb óta engedélyeztetve van a program indulásakor, száz százalékban magánkézben lévő cégről van szó, nincs adóssága, nem áll csődeljárás alatt, az éves nettó forgalma nem haladja meg az 50 millió eurót, éves átlagban véve 250-nél kevesebb alkalmazottja van, 2017 óta nem részesült a mostanihoz hasonló támogatásban, és a cégtulajdonosoknak nincsenek rokonaik a MEEMA-nál.

Pályázni lehet számítógép-vásárlásra, vonalkódolvasó rendszer beszerzésére, elektronikus mérlegek vásárlására, elektronikus pénztárgép vásárlására, különböző mérőműszerek vásárlására, különböző berendezések beszerzésére, villástargonca-vásárlásra, online kereskedelemhez szükséges szoftver megvásárlására, weboldal készítésére, irodai gépek és eszközök vásárlására, vagyonvédelmi eszközök beszerzésére, N1-, N2-, N3-kategóriájú haszongépjármű vásárlására.

A jelenlegi pontozási rend szerint a legtöbb pontot azok a cégek érhetik el, amelyeknek az eddigi jövedelme legalább 30 százalékban a pályázatba is beírt tevékenységből származott, tavaly év végén legkevesebb 3 alkalmazottjuk volt, kettő vagy több fővel nő a pályázatnak köszönhetően az alkalmazotti létszám, a támogatás legkevesebb 60 százaléka informatikai fejlesztésre lesz költve, egy éve vagy hosszabb ideje engedélyezve van a cég CAEN-kódja, 25 százalékos vagy nagyobb mértékű az önrész, s a cég profittal zárta a 2019-es évet. Ha ez mind igaz egy pályázóra, akkor az a maximálisan elérhető 100 pontot fogja kapni a benyújtott támogatási igényére. Egyenlő pontszám esetén a nagyobb önrész és a nagyobb profit dönt majd, illetve az, hogy milyen arányban lesz informatikai fejlesztésekre költve a támogatás, hány új munkahelyet teremt a cég a támogatásnak köszönhetően, és mennyi volt az átlagos alkalmazotti létszám 2019-ben, illetve ha ezek alapján sem dől el a sorrend, akkor számítani fog az is, hogy milyen dátumon, hány órakor lett leadva a pályázat.

Ez a 2020-as Start Up program várhatóan áprilisban fog indulni, miután az összes felmerülő módosítást beillesztették a szabályzatba, a nyertesek pedig 2023 végéig, részletekben fogják megkapni a támogatásként elnyert összeget.

Princz Csaba