Amint arról Brém László polgármester lapunk helyszíni látogatásakor beszámolt, a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében megpályázott falukorszerűsítési terveik jól haladnak, az idei év végére akár kilencven százalékban el is készülhetnek a beütemezett falurendezési feladatokkal.
Zöldebb, élhetőbb környezet, rendezett utcák és vidámabb emberek fogadják már most is a Mezőfényre érkezőt, és ez az általános hangulat csak fokozódik azáltal, hogy idén tavasszal már több mint háromszáz facsemetét ültettek el a frissen térkövezett járdák mellett. „Amíg a tavaszi időjárás megfelelő az ilyen munkálatokhoz, további gömbkőriscsemeték kerülnek a saját forrásból származó komposztföldbe. Ilyen táptalaj kerül ugyanis abba a zöldövezetbe, amely a most közel tizenkét kilométeren felújított járda mentén található” — részletezte a településvezető. Brém szerint a főút vonalán japán cseresznyék kapnak majd helyet, és a faültetés ősszel is folytatódni fog. Egyébként mielőtt a területrendezésre sort kerítettek volna, a mezőfényiek az 1980-as években telepített, mára már erősen korrodálódott azbesztcement csöveket modern vízvezetékrendszerre cserélték. A mintegy hat kilométernyi hálózat nagy része már megújult. Nemcsak a járdák, de a házak előtti kocsibejárók és az aszfalt melletti vízelvezető kanálisok is új köntöst kapnak.
A munkálatokra szánt összeg eredetileg közel tíz és fél millió lej volt, ám időközben a világjárvány és a közeli háborús helyzet miatt megnövekedett az építőanyagok ára és az üzemanyagárak, ezért Brém számításai alapján a korábban tervezetthez képest legalább 400–500 ezer lejjel többe fog kerülni a jelenleg folyó korszerűsítés, amely tendert egyébként egy kolozsvári kivitelező nyert el.
A polgármester szerint a jövőre gondolva dolgoznak, ugyanis a járdákat eleve két méter szélesre tervezték, hogy a leendő bicikliutat is rá tudják majd vezetni. „Nagyon szeretnénk, ha településünket kerékpárút kötné össze Nagykárollyal, ugyanis ez a beruházás a kerekezők számára is biztonságossá tenné a közlekedést” — tette hozzá az elöljáró, aki szerint a nagykárolyi önkormányzattal közösen tervezik a kerékpárút kialakítását. A mezőfényiek nyomvonala a város felől lévő vasúti átjárótól a Nagyerdő felé vezetne mintegy négy kilométer hosszan, ugyanis ennek a térségnek komoly turisztikai vonzereje van. Ennek a megvalósításához pályázati forrásokat szándékoznak igénybe venni. „A fényi erdő mára már fogalommá érett a kirándulók számára, sokan töltik itt a szabadidejüket. Legutóbb a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület növendékei és kísérőik tavaszi túrával egybekötött szemétszedési akciót szerveztek a területre. Ez a természeti látványosság egyébként a valamikor összefüggő területként számon tartott Debreceni Nagyerdő része, és természetvédelmi övezet” — büszkélkedett Mezőfény első embere.
Végh Balázs