Tóga István, a Szatmár megyében működő négy LEADER-akciócsoport egyikének, a Délnyugat-Szatmár Akciócsoportnak a vezetője a program előnyeiről nyilatkozott lapunknak.
Az Európai Unió nagy hangsúlyt helyez a LEADER-programra, ami Nyugaton már nem új dolog — Romániában egy út a decentralizáció felé, hiszen lehozza helyi szintre a döntéshozást.
— A fejlesztési stratégiát, amit elkészítettünk a Délnyugat-Szatmár Akciócsoportban részt vevő tizenkilenc önkormányzat számára, a helyi igényeknek megfelelő, most ezeknek a céloknak a megvalósítására lehet pályázni összesen 2,5 millió euró értékben — számolt be Tóga István. — Mivel még a kezdeteknél vagyunk, a szaktárca igyekszik beleszólni, amennyire tud, mivel a LEADER a Vidékfejlesztési, Halászati és Kifizetési Ügynökség mellett, de kiegészítőként működik. Előnye, hogy a hozzánk bekerülő pályázatokat a mi szakembereink dolgozzák fel, ők hagyják jóvá, és utána ellenőrzésre átmennek a Vidékfejlesztési, Halászati és Kifizetési Ügynökséghez. Az eddigi harminc pályázatból egy volt az, ami nem felelt meg.
Újabb lehetőségek
— A 2014–2020-as pályázati időszakban már több pénzforrást fognak biztosítani a LEADER-re — tájékoztatott Tóga. — A jelenlegi pályázati periódusban a LEADER-csoportok a romániai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap 2,5 százalékát használhatták fel. Romániában százhatvanhárom csoport működik. Az Európa Tanács jóváhagyta, hogy a következő időszakban a fenti alapból minimum tíz százalékot a LEADER-csoportok kell hogy kezeljenek. Helyi stratégia alapján, a helyi döntések kerülnek előtérbe. A stratégiába bele lehetett foglalni a nemzeti vidékfejlesztési terv összes intézkedését, de mi csak a fontosabbakat foglaltuk bele, ilyen a fiatal gazdák megsegítése, a mezőgazdasági farmok fejlesztése, a félig önfenntartó farmok fejlesztése. Itt vannak helyi prioritások, amelyeket külön pontoznak. Pluszpontokat kapnak a fiatal gazdák, az innovatív tevékenységek stb. Normálisan ez úgy kellene hogy működjön, ahogyan Magyarországon is működik, hogy különböző helyi civil szervezetek, egyházak is pályázhassanak. Magyarországon például a falunapokat is a LEADER-programból finanszírozzák. A LEADER kiegészítője kellene hogy legyen a vidékfejlesztési programnak. Más országokban lehet pályázni könyvkiadásra, egyházi rendezvények finanszírozására, képzőművészeti táborok szervezésére is, többek között. Amikor öt éve elkezdtük a stratégia felvázolását, akkor még nem volt megfelelő munkaterv, aminek alapján dolgozhattunk volna, ezért tanulmányoztuk, hogyan működik a program a szomszédos országokban, Nyugat-Európában, és aszerint készítettük el a stratégiát. Miután elbírálták a stratégiát, és kezdtük aláírni a támogatási szerződéseket, a román kormány kiadta a nálunk hivatalos munkatervet, ami teljesen ellenkező volt a stratégiánkkal. Ezért kell most rádolgozni, hogy működőképes legyen. Azért gondoltunk több kisebb összegű pályázat megírására, hogy segíthessük azokat, akik a nemzeti pályázati kiírásokon nem vehetnek részt — összegzett Tóga István.
Elek György