Tóga István, a Szatmár megyében működő négy leader–akciócsoport egyikének, a Dél–Nyugat Szatmár Akciócsoportnak a vezetője a leader előnyeiről nyilatkozott lapunknak.
Az Európai Unió nagy hangsúlyt helyez a Leader–programra, ami nyugaton már nem új dolog — Romániában egy út a decentralizáció felé, hiszen lehozta helyi szintre a döntéshozást. A fejlesztési stratégiát, amit elkészítettünk a Dél-Nyugat Szatmár Akciócsoportban részt vevő tizenkilenc önkormányzat számára, a helyi igényeknek megfelelően tettük be a pályázati igényeket, most ezeket a célokat lehet megpályázni összesen 2,5 millió euró értékben. — Mivel még a kezdetnél vagyunk — tájékoztatott Tóga István az akciócsoport vezetője —, a szaktárca igyekszik bele szólni, amennyire tud, mivel a leader a Vidékfejlesztési, Halászati és Kifizetési Ügynökség mellett, de kiegészítőként működik. A leader előnye, hogy a hozzánk bekerülő pályázatokat a mi szakembereink dolgozzák fel, ők hagyják jóvá, és utána egy ellenőrzésre átmegy a Vidékfejlesztési, Halászati és Kifizetési Ügynökséghez. Az eddigi harminc pályázatból egy volt az, ami nem felelt meg.
Újabb lehetőségek
— A 2014–2020–as periódusban már több pénzforrást fognak biztosítani a leaderre — támasztja alá Tóga. — Ebben a pályázati periódusban a leader–csoportok megkapták a Romániai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapnak a 2,5 százalékát használhatták fel. Romániában százhatvanhárom csoport van. A következő periódusban az Európa Tanács jóváhagyta, hogy ebből az alapból minimum tíz százalékot a leader kell kezeljen. Helyi stratégia alapján, a helyi döntések kerülnek előtérbe. A stratégiában bele lehetett foglalni a nemzeti vidékfejlesztési terv összes intézkedését, de mi csak a fontosabbakat foglaltuk be, ilyen a fiatal gazdák megsegítése, a mezőgazdasági farmok fejlesztése, a félig önfenntartó farmok fejlesztése. A kettő között az a különbség, hogy a leadarnél vannak helyi prioritások, amelyeket külön pontoznak. Plusz pontokat kapnak a fiatal gazdák, az innovatív tevékenységek és mások. Normálisan ez úgy kellene működjön, ahogy Magyarországon is működik, hogy különböző helyi civil szervezetek, egyházak is pályázhassanak. Magyarországon például a falunapokat is a leaderből finanszírozzák. A leader kiegészítője kellene legyen a vidékfejlesztési programnak. A pályázatok legyenek benne az adott intézkedés célkitűzésébe, de ezek kiegészíthetők más tevékenységekkel is. Más országokban lehet pályázni könyvkiadásra, egyházi rendezvények és más egyházi tevékenységek finanszírozására, képzőművészeti táborok szervezésére, és sok más. Amikor öt éve elkezdtük a stratégia megírását, akkor még nem volt ennek a tengelynek ilyen jellegű munkaterve. Mivel nem volt egy megfelelő munkaterv, tanulmányoztuk, hogy működik a leader a szomszédos országokban, Nyugat–Európában és aszerint készítettük el a stratégiát. Miután elbírálták a stratégiát és kezdtük aláírni a támogatási szerződéseket, a román kormány kiadta a nálunk hivatalos munkatervet, ami teljesen ellenkező volt a stratégiánkkal. Ezért kell többet dolgozni, rádolgozni, hogy működőképes legyen. Azért gondoltunk több kisebb összegű pályázat készítésére, hogy segíthessük azokat, akik a nemzeti pályázati kiírásokon nem vehetnek részt.
Elek György