Legfeljebb hétszeres lehetne a bérkülönbség a közszférában a közalkalmazottak bérezési rendszerének reformja után, amely egyúttal a köztisztviselői törvény módosítását is maga után vonná.
„Egyeztettem az érintett fórumok képviselőivel az új közalkalmazotti bértörvényről, melynek kidolgozásán jelenleg is dolgozik a kormány. A cél az, hogy a bruttó hazai össztermék (GDP) fizetésekre elkülönített 7 százaléka fedezni tudja a közalkalmazottak bérét – minden közintézmény, polgármesteri hivatal, megyei tanács és minisztérium alkalmazottjáét. Szó esett arról is, hogy a közalkalmazottak minimálbére 1000 lejre növekedjen, míg a maximum bért feltételezhetően 7000 lejben állapítjuk majd meg. Az 1-7 arány racionálisnak tűnik. Ezen bértörvény életbe lépését követően az intézmények vezetői dönthetik el, hány alkalmazottra van valójában szükségük, és azoknak milyen stimulenseket biztosítanak a munka hatékonyságának maximalizálása érdekében” – nyilatkozta Victor Ponta miniszterelnök. Ponta bízik abban, hogy az új közalkalmazotti bértörvényt még 2013-ban elfogadják, még a 2014-re vonatkozó költségvetési törvény kidolgozását megelőzően.
Helyi vonatkozásban
Szatmár megyei szinten a legtöbb közalkalmazott nagyon alacsony fizetést kap, azonban vannak olyanok is, akiknek havi jövedelme meghaladja a 10 000 lejt. A 2012-es évi vagyonnyilatkozatból kiderül, hogy Venemozer Ana Erica, a Szatmár Megyei Tanács gazdasági osztályának ügyvezető igazgatója 2012-ben 90 779 lej fizetést kapott. Ehhez az összeghez hozzáadódik 10 173 lej, melyet az Észak-Nyugati Fejlesztési Régió, illetve a BRECO CBC Nagyváradi Regionális Iroda cenzoraként kap. Szintén jól keres Mândruț Marius Vasile, a megyei tanács jogi és a tanácsadókkal való kapcsolatért felelős osztály vezetője. A tavalyi évben fizetésből 74 893 lejre tett szert. Felesége, az Otto Hermann Kft. műszaki igazgatójaként pedig 25 ezer lejes fizetést kapott. Șereș Ioan, a műszaki osztály vezetőjének 2012-es bevétele 65 129 lej volt. Felesége, aki a prefektusi hivatal alkalmazottja 26 664 lejt keresett, melyhez hozzáadódott 10 859 lejnyi bevétel, a választási juttatásból. A megye jegyzője, Crasnai Mihaela Elena Ana 64 584 lejt keresett tavaly.
A Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal vezető beosztásban levő alkalmazottjai szintén nem panaszkodhatnak, amikor fizetésről van szó. Iosif Drimuș, a Szatmárnémeti Helyi Adóügyi Igazgatóság (DITL) vezetőjének tavalyi fizetése 101 096 lej volt. Dan Mirel adóhivatali osztályvezetője tavaly 102 634 lejnyi fizetést zsebelt be. Szintén nem panaszkodhat a Frățilă házaspár sem – Frățilă Nicolae, a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal irodavezetője, felesége Frățilă Veronica pedig a DITL irodavezetője – akik összesen 150 ezer lejnyi fizetést kaptak 2012-ben. Ionel Torja, a Szatmárnémeti Lakosság–nyilvántartó Igazgatóság vezetője tavalyi fizetése 51 138 lej volt, melyhez hozzáadódik 1696 lejnyi bevétel, a Babeş-Bolyai Tudományegyetemmel való együttműködésből, illetve 4500 lej szerzői jogdíjból. A megyeközpont jegyzője, Mariana Suciu tavaly 64 768 lejes összbevételre tett szert fizetésből.
Hibás adatközlés
A megye és a megyeközpont alkalmazottjai közül nem mindenki töltötte ki becsületesen 2012-es évi vagyonnyilatkozatát. Szatmárnémeti volt polgármestere, Horea Anderco, aki jelenleg a helyi önkormányzat alkalmazásában áll csak azt vallotta be, hogy tavaly 31 949 lej fizetést kapott. A 25 ezer eurós morális kártérítést, a 160 ezer lej anyagi kártérítést, illetve a 86 908 lejes fizetési kártérítést elfelejtette beírni vagyonnyilatkozatába, mint ahogy a Florisal Rt.-nél birtokolt részvényeinek értékét sem tudta meghatározni. A megye itanács alkalmazásában levő Nagy Brigitta, aki az intézményközi együttműködési osztály vezetője vagyonnyilatkozatában csupán az 504 lejnyi gyerekpénzt tüntette fel, a tavalyi fizetésére vonatkozó adatokról nem nyilatkozott.
Sógor Beáta