Közel egy évtizeden át vívta szélmalomharcát a sárközújlaki önkormányzat és Piricsi Arthur polgármester, mire végre sikerült elérni, hogy megkapják a Vécsey-kastély kezelési jogát s nekikezdhessenek a jó ideje romladozó-omladozó épület felújításának, amelyben multifunkcionális központot fognak kialakítani.
„Nagy fába vágtuk a fejszénket — de végre belevághattuk! Hosszú huzavona után a kastély az önkormányzat saját tulajdonába került és az adminisztratív jogok is a helyi tanács kezébe; magyarán hozzá nyúlhatunk, megkezdhetjük a felújítását és multifunkcionális központtá alakítását.” – magyarázza a polgármester. Örömébe azonban üröm is vegyül, hiszen ezekben az években, amíg tehetetlenségre voltak kényszerítve, az épület napról – napra ment tönkre, állapota nagyon leromlott, a tető is beszakadt s míg legutóbbi ottjártunkkor legalább kívülről körbe lehetett járni, az ajtórésen, kitört ablakokon át bekukucskálni, ma már az sem túl biztonságos, védőhálóval körbe is van kerítve.
„A felújítás összege olyan 6 – 7 millió euró körül mozog, a lehetőségekről decemberben is egyeztettünk Hegedüs Csillával, az európai uniós alapok minisztériumának államtitkárával. A közel 200 000 lejes tervezési költségekre már szerződéskötés van, dolgoznak rajta, és remélem, hogy akár már idén kezdődhet a hatalmas volumenű munka, hiszen egy igen leromlott állapotban lévő, kegyetlenül elhanyagolt műemléképületről van szó” – mondja Piricsi.
Élettel teli, közösségi tér legyen mindenki számára
A kastélynak gyönyörű nagy termei vannak, amelyeket nem kihasználni Isten ellen való vétek lenne, épp ezért egy olyan multifunkcionális központot terveznek oda, ahol kicsitől nagyig mindenki megtalálja a helyét és igazi, élettel teli közösségi térré lesz Sárközújlak és a sárköziek számára — esketési teremmel, idősközponttal, berendezett múzeum-szobával, rendezvényteremmel.
A barokkos stílusú (egykor) angolpark közepén álló, zárt belső udvaros kastélyt 1760–1764 között építtette báró Vécsey Miklós. Az eredetileg kétemeletes épület felső emelete 1823–ban tűz martalékává vált, s már nem építették újra – különlegessége pedig a tetőzeten lévő, részből készült, sárkányfej–végződésű ereszcsatorna, amelyet kígyók tartanak a magasba: a hiedelem szerint ez azért történt, hogy ezek a szörnyek a továbbiakban majd távol tartsák a gonosz szellemeket a kastélytól. A családnak egyébként Sárközújlakon óriási földbirtoka volt, a báró ezt V. István magyar királytól kapta, és egészen az Avasig terjedt ki. 1944-ben, az oroszok bevonulásakor a kastély utolsó lakójának, Vécsey Eszter bárónőnek távoznia kellett, az épületet pedig ezután raktárhelyiségként használták, a kommunizmus idején nyári táborokat szerveztek itt gyermekeknek, működött benne árvaház is, hosszú évek óta azonban üresen áll és egyre romlik állaga. A 2000–es évek elején a volt tulajdonos külföldön élő fia, gróf Sztáray Mihály visszaigényelte ugyan a kastélyt, de a visszaszolgáltatást akadályozta, hogy az igénylőnek nem volt román állampolgársága (is), mire pedig megkapta azt, lezárult a visszaszolgáltatások folyamata. Az épület a Szatmár Megyei Tanács és Sárközújlaki Polgármesteri Hivatal közös tulajdonában került – használati joga azonban csak az ifjúsági minisztériumnak s ezen belül a Szatmár Megyei Ifjúsági Igazgatóságnak volt. Pénzük viszont nem volt még a legegyszerűbb karbantartásra sem, nemhogy állagmegőrzésre vagy felújításra, s mint azt az elmúlt évek során többször is megfogalmazták: nagyon szívesen lemondanának/átadnák a használati jogot, amit azonban a törvénykezés nem tett lehetővé.
A bukaresti „kilincselések” 2017-ben váltak még intenzívebbé: Pataki Csaba megyei tanácselnök és Radu Bud akkori kormánymegbízott „kilincselt” az épp aktuális Elisabeta Lipa ifjúsági és sportminiszternél, s bár a hölgy pozitívan viszonyult a kérésekhez, érdemi válasz, sem kormányhatározat nem született az ügyben. Valamivel később a szaktárca tett egy — ha nem is tisztességtelen, de igencsak nehezen megemészthető — ajánlatot: megengedi az önkormányzatnak, hogy felújíttassa a kastélyt, de a használati jog továbbra is az övék marad, s a minisztérium dönt arról is, milyen célra használják majd a restaurált épületet … Ezt követően a szaktárca részéről újabb hosszú, méla csend következett, 2019 tavaszáig, amikor Piricsi polgármester tehetetlen mérgében Turos Lóránd szenátor és Hegedüs Csilla államtitkár segítségét kérte — onnantól „sínre került” az ügy (a használati jog odaítélésében nagyban közrejátszott, hogy a sportminisztérium élére Novák Eduárd került), és úgy tűnik: új korszak kezdődik a Vécsey-kastély hányattatott életében, s a legjobb úton halad afelé, hogy olyan sikertörténetként lehessen majd elkönyvelni, mint például a nagykárolyi Károlyi-kastély vagy az erdődi vár felújítását.
Szabó Kinga Mária