A nagyváradi Partium Kiadó gondozásában nemrég megjelent Boros Ernő (nagykárolyi újságíró, helytörténész) és Vincze Gábor (történész, szakíró, a hódmezővásárhelyi Emlékpont főmunkatársa) Háborús kálváriák és kárpótlások című kötete.
„A rendszerváltónak mondott 1989-es események után Romániában napirendre került a korábbi rendszerek idején kálváriát jártak kárpótlásának a szükségessége. A vonatkozó törvények megszületését követően azonban olyan felemás helyzet alakult ki, amely nagyon sok kérdést felvet, egyebek között a következőket is.” — olvasható a kiadvány borítóján.
Kárpótlások, elméletben
* A hírhedt (barca)földvári haláltábor túlélői, illetve az ott elhunytak hozzátartozói miért nem részesülnek jóvátételben?
* Román sorstársaikkal ellentétben a volt Szovjetunió területén kialakított lágerekben, munkatáborokban raboskodott magyar hadifoglyok jó részét miért csak elméletben kárpótolták?
* A Trianon után a Partium magyar többségű területeire a vidék elrománosítása céljából betelepített kolonista falvak lakóit 1940 végén a magyar hatóságok Észak-Erdélyből Romániába küldték, ahonnan 1944 végén – 1945 elején visszatértek. Őket tulajdonképpen miért is kárpótolják – etnikai üldözöttekként?”
A könyvet szeptemberben mutatják be a nagyközönség előtt, a forgalmazásáról is akkor döntenek.
Hírszerkesztő