Sütő Imre polgármester hírportálunk helyszíni látogatásakor elmesélte, hogy az egykori egyházi iskola épületét, amelyben a polgármesteri hivatal is székel, immár egy rész kivételével teljesen a hivatal adminisztrációja tölti ki. „Egy tornaterem maradt csak ebben az ingatlanban, amelyet sikerült a tavalyi év folyamán felújítanunk. Kifestettük és új padlózatot is kapott. Terveink között szerepel az épület többi részének a rehabilitálása, erre pályáztunk is már” – részletezte a településvezető.
A híd egyelőre marad a régi állapotában
Amint arról korábban már beszámoltunk, Kálmándnak az Anghel Saligny-programban 6 800 000 lejt sikerült megpályáznia. Az elnyert pénzalapok segítségével községi utat tesznek majd rendbe, de a Kraszna-híd rehabilitálására már nem jut finanszírozás. Sütő szerint a hídra vezető út kiemelten fontos a település számára, ugyanis a község mezőgazdasági területeinek jelentős része a folyón túl terül el, így az a terület csak ezen az úton és a több mint százesztendős hídon közelíthetők meg. 2012-ben megerősítették a faszerkezetét, így az Osztrák-Magyar Monarchia idején épült, majdnem 120 éves, vaskeretű átjáró még lehetővé teszi a biztonságos átkelést a Trieb-út felől érkezőknek. A részben földes, részben kövezett, közel három kilométeres utat az elnyert összegből alapjaitól kezdve felújítják, így a hat méter széles aszfalton majd könnyebben közlekedhetnek a mezőgazdasági járművek.
Idén sem tétlenkednek
A tervek szerint teljes egészében megújul majd a halastó melletti játszótér, és az új iskolaépület előtti zöldövezet is elkészül, amelynek közepén helyet kap a falu illusztris szülötte, dr. Joseph Szolomayer mellszobra. A műtárgy a nagyváradi Deák Árpád szobrászművész alkotása, a talapzat már áll, a szobor is elkészült, és várhatóan nyár elején fel is avatják.
A kálmándi kézisuli növendékei számára az önkormányzat az iskolaudvaron gumírozott gyakorlópályát építtet az idén. A sportfoglalkozásokon számtalan diák vesz részt a környékről, akik az utóbbi időszakban több hazai és nemzetközi versenyen is eredményesen szerepeltek.
Amennyiben kedvezően bírálják el a kálmándiak már leadott pályázatait, a közeljövőben megújulhat a település közvilágítása és sportcsarnok is épülhet a faluban.
A LEADER-program keretében a kálmándi önkormányzat új traktort fog beszerezni, amely a közterületek karbantartási munkálatainál jelent majd komoly segítséget. A régi, klasszikus, román gyártmányú járművet, amelyet jelenleg is üzemeltetnek, már erősen megviselte a sokévi használat, így nagy szükség van a géppark frissítésére. A korábban beszerzett buldoexkavátor mellett ez a gép látja majd el a falu területén szükséges karbantartási munkálatokat.
A polgármester arról is beszélt hírportálunknak, hogy amennyiben sikerül megfelelő finanszírozást találniuk, a község területén lévő mezőgazdasági utakat kívánják lekövezni, így segítve az ágazatban tevékenykedők közlekedését.
Népszerű a halastó
A tavalyi évben frissítették a kálmándi horgásztó halállományát. „Száz kiló ragadozó, csukát telepítettünk, és a populációt újabb háromszáz-háromszáz kiló amurral és ponttyal bővítettük” – tette hozzá a községi elöljáró, aki elmondta: a növényevők halmi neveldéből, a ragadozók pedig magyarországi tenyészetekből származnak. Az amurok példányai 8 és 15 kilogramm között mozognak, a csukák súlya pedig 2 és négy kilogramm között mozog, a pontyok 4, 5 és hat kilósak. A nyári hónapokban megfelelő táppal etetik is az állatokat, az amurok pedig már nagyrészt kirágcsálták a tóban lévő növényeket. Jelenleg sporthorgászat működik a tavon, de pár éven belül akár el is vihetik majd a szabályoknak megfelelő méretű példányokat a horgászat szerelmesei.
Végh Balázs