A kálmándi régi iskolaépület már egy ideje rossz állapotban volt. Előbb felújítani szerették volna az épületet, azonban rájöttek, hogy az oktatási intézményt könnyebb újjáépíteni. Az épület újjáépítését pályázatból finanszírozza a kálmándi polgármesteri hivatal. A tervek szerint augusztusra teljes mértékben befejezik a munkálatokat, így a gyerekek a követező tanévet már modern körülmények között kezdhetik — tájékoztatta lapunkat Lakatos Márta, a Kálmándi Általános Iskola igazgatónője.
Az új iskolában 174 gyerek tanulhat majd, a modern épületben számítógépekkel és kivetítőkkel felszerelt osztálytermekben várják majd a diákokat. Azonkívül, hogy minden osztályteremben lesz számítógép, egy külön informatikatermet is kialakítanak az iskolában, valamint minden teremben biztosítva lesz az internetkapcsolat is — magyarázta Lakatos Márta igazgatónő, hozzátéve, hogy a polgármesteri hivatal készített egy újabb pályázatot annak érdekében, hogy minden osztályt egy-egy interaktív táblával szerelhessenek fel.
Nem csak a polgármesteri hivatal támogatja a kálmándi iskolát, sok szülő és helyi lakos is segít adója 2 százalékával, tudtuk meg az igazgatónőtől.
Lakatos Márta elmesélte, hogy tavaly milyen gondokkal kellett szembenézniük a vírushelyzet miatt. „Mint mindenkinek, a pandémia nekünk is okozott nehézségeket. Bár nem ért váratlanul az online oktatás lehetősége, és eszközökkel is fel vagyunk készülve (minden osztályteremben van számítógép és internet), azonban ezek az eszközök el is romolhatnak, és el is romlanak, amikor a legnagyobb szükség lenne rájuk. Ezért kezdtük el felújítani a számítógépparkunkat: 6 laptopot vásároltunk, hogy biztosítsuk az online oktatáshoz szükséges eszközöket.” Máskor az okozott gondot, hogy váratlanul változtak az előírások. „Mivel sokszor egyik napról a másikra változtak az előírások, váratlanul ért minket, hogy novemberben, a két hét kényszerszünet után az iskola dolgozóinak 60%-os átoltottságra volt szükség a fizikai jelenléttel zajló oktatás elkezdéséhez. A rendelet kiadásakor még nem rendelkeztünk ezzel az oltottsági aránnyal, de több dolgozó is beoltatta magát az utolsó napon, hogy fizikai jelenléttel kezdődhessen az oktatás” — magyarázta az intézményvezető.
Lakatos Márta azt is elmondta, hogy a tanárok és a szülők hogyan viszonyultak a pandémiához. „Ebben a tanévben már nem volt újdonság a világjárvány, ezért nagyrészt tudtuk, mire számíthatunk. Már mindenki megbékélt az online tanítással, tudták, milyen platformon és hogyan lehet dolgozni. Minden kolléga megtalálta a módját, hogyan tudja a leghatékonyabban tartani a kapcsolatot a szülőkkel, gyerekekkel. Egyedül az oltás beadatásával nem értett egyet mindenki, de a szükség olyanokat is rávett az immunizálásra, akik egyébként nem szerették volna. Jelenleg az iskola 75 százaléka van beoltva” — magyarázza az igazgatónő. Alkalmazkodva a pandémiához az iskolának szerződése van egy online platformmal, mely az online napló használatát is biztosítja számukra. Ez azért fontos, mert a szülőknek állandóan hozzáférésük van, így mindenki idejében értesül a gyereke jegyeiről/minősítéseiről, ahogy arról is, ha a gyerek esetleg nem lépett be az órára.
Ha már új iskola készül, akkor az óvodai körülmények se maradjanak el ettől! A kálmándiak modernebb óvodával is dicsekedhetnek, hisz annak felújítása is olyan fontos, mint az iskoláé. Az ovi udvarán lévő járdát letérkövezték, és egy terem is fel lett újítva. A térkövezésre 9916,65 lejt fordítottak. Itt még nem állnak meg a munkálatok, lassan, de biztosan haladnak előre. Lakatos Márta igazgatónő hozzátette, hogy arra törekszenek, hogy itt is a legjobb körülményeket biztosítsák a gyerekeknek egy normális, modern környezetben.
Merk Viktória