Škoda és Skála – számunkra igazán múltidéző ez a párosítás, de a cseh márkának éppen ellenkező volt a célja új modellje bemutatásával. A Rapid Spaceback utódja ugyanis elsőként vezeti fel az új formanyelvet, ennek megfelelően pedig a sikervárományos autó egészen üdítő megoldásokkal érkezett meg.
Az új Scala a méreteket tekintve kompakt modellként aposztrofálható, de a helyzetet némileg bonyolítja, hogy például a Volkswagen Golffal vagy a Seat Leonnal ellentétben a konszern kisautós padlólemezére, az MQB A0-ra épül fel – vagyis személyében műszakilag egy Polót köszönthetünk. Egy igencsak nagy Polót: 2649 mm-es tengelytávja még a Golfénál is 29 mm-rel nagyobb a moduláris alapoknak köszönhetően, de 4.362 mm-es hossza is alaposan túlmutat a jövőre új generációba lépő kompakton.
Az 1,47 méter magas modellel a Škoda tradicionális erősségeket mutat fel: a gyáriak közleménye szerint a fejtér kategóriaelső lesz, miközben a lábtér is óriási. És persze a csomagtartó is: a 467 és (ledöntött ülésekkel) 1410 literes értékek is kiemelkednek a hagyományos ötajtós kompaktok között. A nagy teret ráadásul egészen dinamikus formába csomagolták a tervezők, amely szemből inkább a jelenlegi formanyelv evolúcióját tárja elénk a még élesebbre húzott lámpákkal, hátul viszont a teljesen új, ívelt fényforrásokkal szakít a hagyományokkal. Ha már fényforrások, érdekesség, hogy a tompított fényszóró alapáron LED-es, felár ellenében pedig teljesen LED-es megoldást kapunk elöl-hátul. A csomagtérajtó fekete betétje viszont felidézi a Rapid Spackback-et, igaz, ezért a megoldásért is pluszban kell majd fizetnünk.
Belül a mai divatnak megfelelően különálló központi kijelző uralja az összképet, amelyen legfeljebb 9,2 colon jelennek meg az információk. A Škoda modellek közül először a Scala támogatja majd a vezeték nélküli Android Auto és Apple CarPlay kapcsolódást, így most már tényleg értelmet nyer a vezeték nélküli töltés opciója. A digitalizációt pedig 10,25 colos, digitális műszercsoporttal tehetjük teljessé.
Az elöl MacPherson, hátul csatolt lengőkaros futóművet felár ellenében adaptív lengéscsillapítással tehetjük sokoldalúbbá, az opciós lista pedig hasonlóan bőséges, mint az Octavia esetében az állóhelyzeti fűtést leszámítva. Hajtásláncok terén nincsen meglepetés: a háromhengeres, turbófeltöltésű 1.0 TSI adja a beszállót 95 lóerővel és ötfokozatú kézi váltóval, amelyet 115 lóerős kiadásra és hatfokozatú kézi váltóra vagy hétfokozatú duplakuplungos automatára cserélhetünk. Hasonló választékban rendelhetjük meg a négyhengeres kínálatot 150 lóerővel a benzines 1.5 TSI és 115 lóerővel a dízel 1.6 TDI esetében.
A Scala elnevezés egyébként a latinból ered és létra vagy lépcső jelentéssel az előre-/feljebblépést jelképezi, amely a válságmodellnek készült egyszerű előddel szemben kétségtelenül tapasztalható lesz majd. Hogy a kompaktok között az egyszerűbb műszaki alapokkal miként áll helyt az újdonság, az viszont a jövő zenéje, de ha az árlista is ehhez mérten alakul majd, akkor kétségtelenül nagy siker elébe néz majd a modell.
Forrás: http://www.autopult.hu