Februártól tölti be hivatalosan új tisztségét Szűcs József. A zenetanár, könnyűzenei szakreferens életéből eddig mintegy négy évtizedet töltött el a város könnyűzenei életének porondján. Új tisztségével kapcsolatos terveiről is kérdeztük.
Még gyermekkorában került a Nagykárolyi Művelődési Központban működő Kastélylakók közösségébe Szűcs József. Zenetanárára, mentorára, Karácsonyi Péterre mindig is példaképeként tekintett, s az elmúlt években is mindig arra törekedett, hogy a Karácsonyitól megörökölt könnyűzenei szakreferensi funkciót elődjéhez méltóan sikerüljön betöltenie.
Szűcs a napokban értesült róla, hogy Kovács Jenő polgármester és Bogdan Georgescu, a Nagykárolyi Kulturális Igazgatóság vezetője úgy döntöttek, hogy ő tölti be a következő egy évben a művelődési központ vezetői tisztségét. Ennek kapcsán kértük, vázolja terveit, elképzeléseit és mondja el, hogy a nevéhez köthető múltbeli projektek közül melyek azok, amelyeket igazgatóként is továbbvinne.
„Nagy meglepetés volt számomra is ez a megkeresés, ugyanakkor nagyon hálás is vagyok érte. A munkásságomat tekintve, úgy gondolom, hogy a rám váró feladatok elvégzésében nem lesz változás részemről, viszont így talán több ráhatásom, beleszólásom lehet abba, hogy az elképzeléseimet, terveimet megvalósíthassam. Nagyon bízom benne, hogy a Bogdan Georgescuval való, több évtizedes baráti és munkakapcsolatom révén sikerül olyan mederbe terelnünk a nagykárolyi kulturális életet, mely az utóbbi időszakban talán kissé háttérbe szorult. Nagykároly sok ismert és elismert művészt adott a kulturális életnek. Olyan alkotók ők, akiket ismerünk és számon tartunk Nagykárolyban, de mégsem volt rá lehetőség, hogy itthon is, a hazai közönségnek előadva színpadra lépjenek. Nagyon szeretném felvenni velük a kapcsolatot és leegyeztetni, hogy milyen módon, milyen keretek között tudnának egy önálló esttel vagy akár egy színházi produkció fellépőjeként itthon szerepelni. Sikert sikerre halmoz és a legnagyobb magyarországi zenészekkel muzsikál együtt a mezőfényi Tempfli Erik. Szeretném, ha itthon is fellépne és elvarázsolná a közönséget, hasonlóan azokhoz a színművészekhez, mint Szabó Tibor, Szikszai Rémusz, Fándly Csaba, Benze Iulia stb., akik városunkból indulva lettek elismertek. Most, hogy a színházunk is rendben van, nagyon remélem, hazajönnek egy-egy előadással hozzánk. Természetesen egy előadás tető alá hozása komoly anyagi ráfordítást igényel, azonban bízom benne, hogy sikerül megfelelő forrásokat szereznünk mindehhez. Ideális lenne akár a nyáron zajló AugustFest keretében elkülöníteni egy napot a nagykárolyi színművészetnek, például erre a célra” — mondta Szűcs.
„Bogdannal egyeztetve már hosszú évek óta tervezzük egy többnapos dzsesszfesztivál létrehozását. A magam részéről ezt, illetve egy olyan, dobosok számára szervezett versenyt is szeretnék megszervezni, melynek zsűrijében komoly hazai és magyarországi szakemberek ülnek. Meggyőződésem, hogy egy verseny színvonalát a kikezdhetetlen zsűritagok éppúgy jelentik, mint a megmérettetés tisztaságának betartására irányuló erőfeszítés. Három eseményben működtem eddig a magam részéről együtt a kulturális igazgatósággal: a Best Fest – Tavaszi Fesztivál, az AugustFest és az év végi, Song 4 Xmas nevű többórás koncert. Ezek az események arra is nagyszerű lehetőséget adnak, hogy a nagykárolyi gyerekek és fiatalok megmutathassák, mennyit fejlődtek a különböző szakkörökön. Többször is ért kritika amiatt, hogy nem válogatjuk meg a gyerekeket, jobban kellene szelektálni ahhoz, hogy minőségi produkciókat állítsunk színpadra. A személyes véleményem ezzel kapcsolatban az, hogy mivel a mi intézményünk a helyiekért, a nagykárolyiakért van, nem mondhatjuk azt senkinek, hogy ne jöjjön hozzánk. Igaz, könnyebb egy láthatóan tehetséges gyerekkel eredményt felmutatni, de a kihívást, a munkát az a fiatal jelenti, akiből elő kell csalogatni a tehetséget. Mindenkinek lehetőséget biztosítani, ezt az elvet követve dolgoztam eddig is, és a kollégáimat is erre fogom ösztönözni igazgatóként is” — fejtette ki kérdésünkre Szűcs József.
Tőtős Tímea