Egészség

Új HIV-védőoltással kísérleteznek amerikai kutatók

2013.10.28 - 14:10

Részleges védettséget nyújthat egy új, kísérleti, általános vakcina majmoknál a HIV-vírus egyik különösen veszélyes változata ellen – derül ki amerikai kutatók tanulmányából. Az oltóanyag reményt ad egy hatékony emberi védőoltás kifejlesztésére.

Az úgynevezett mozaikvakcina csaknem 90 százalékkal csökkentette egy igen erős, a HIV-vírus emberre és majomra veszélyes változatát vegyítő kórokozó fertőzésének kockázatát – olvasható az amerikai Beth Israel Deaconess Orvosi Központ kutatóinak tanulmányában, amely a Cell című szaklapban jelent meg.

Egy általános HIV-vakcinának hatalmas előnyei volnának a legtöbb más "HIV-vakcina-jelölttel" szemben, amelyek a világnak csak bizonyos részein lennének alkalmazhatók – hangsúlyozta a kutatást vezető Dan Barouch, a Beth Israel Deaconess Orvosi Központ Virológiai és Oltóanyag-kutató Központjának igazgatója.

A kutatók a három fő HIV-géntípust tartalmazó, úgynevezett mozaikvakcina rhesus majmokra gyakorolt védő hatását tanulmányozták. Miután beadták az állatoknak az ellenanyagot, újra és újra kitették őket az említett, majomra és emberre is veszélyes HIV-vírusváltozat fertőzésének.

 

A kísérletsorozat végére a legtöbb állat elkapta ugyan a kórt, de alkalmanként 87-90 százalékkal kisebb esélye volt annak, hogy az állatok megfertőződjenek. Ezzel szemben a kontrollcsoport állatai, melyek hatóanyag nélküli vakcinát kaptak, gyorsabban elkapták a vírust.

 

A kutatók elmondták, hogy a legtöbb korábbi, majmokon kipróbált oltóanyagot jellemzően könnyen semlegesíthető HIV-vírus ellen tesztelték, nem pedig az új kutatás során használt, nehezen legyőzhető változat ellen. A tanulmány szerzői szerint az általuk optimalizált vírussal való érintkezés nagyjából százszor akkora veszélyt jelentett, mint egy HIV-pozitív emberrel való nemi aktus.

 

Barouch hozzátette: eredményeik új reményt jelentenek, hogy valóban lehetséges hatékony általános HIV-védőoltást kifejleszteni. A kutatócsoport jövő évre tervezi, hogy az új vakcina klinikai tesztekre alkalmas verzióját kidolgozzák.