A Kreml Északi Áramlat narratívájának legújabb eleme az, hogy mivel 1983-ban Nicaraguában a CIA vagy az általa kiképzett ügynökök több olajtárolót és olajvezetéket felrobbantottak, ez is azt bizonyítja, hogy ezúttal is az Egyesült Államok a bűnös. Ezt először Dmitrij Medvegyev volt miniszterelnök és elnök közölte egy posztban. Medvegyev jelenleg az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese.
Ezután Putyin egy másik fontos hazai szövetségese, a biztonsági tanács titkára, Nyikolaj Patrusev közölte, hogy Amerika áll az akció mögött.
Négy ponton szivárog a gáz
A nyugati kormányok óvatosabbak Oroszország megvádolásával, de a NATO szakértői kezdettől fogva egyértelműen Moszkvát tartották felelősnek a támadásért. Azóta kiderült, hogy a négy robbanást egyenként több száz kiló TNT okozta.
A helyzet bonyolult és különös, mivel a gázvezeték orosz többségi tulajdonban van, de a szivárgás négy pontja Svédország és Dánia exkluzív gazdasági területéhez tartozik. És mivel ez a négy pont nem a svéd és dán felségvizeken belül van, ezért az orosz haditengerészetnek is joga van odaküldeni a hajóit. Anders Grenstad, a svéd haditengerészet volt vezetője szerint ez komoly gond: „Ha megjelennek az oroszok, semmit sem tehetünk. És akkor sem tehetünk semmit, amikor az orrunk előtt eltávolítják azokat a bizonyítékokat, amelyek az ő bűnösségüket igazolják.”
Több ország vizsgálódik
Ezt egészítette ki Nils Christian Wang admirális, a dán haditengerészet volt vezetője: „Oroszország teljesen jogszerűen jár el, amikor saját maga is vizsgálódik. Az várható, hogy svéd és dán robotok dokumentálják majd a szabotázs nyomait és felhozzák a felszínre a bizonyítékokat. De közben az orosz robotok is ott dolgoznak majd, azok pedig olyan információkkal állnak majd elő, amelyekre az orosz kormány azt mondja: tessék, nem megmondtuk, hogy amerikai szabotázs történt?”
Közös Expedíciós Erő
A volt amerikai tengeralattjárós tiszt, Aaron Amick, a Euronews-nak azt mondta, a tenger alatti kábelek és gázvezetékek védelme nagyon drága. „Ehhez sok olyan hajó kellene, amelyek nagyfrekvenciás szonárral vannak felszerelve. Ezeknek kellene állandóan járőrözniük az adott kábel vagy vezeték környékén. Ennek a költségét eddig nem kívánta vállalni senki. Az orosz aktivitás miatt azonban most már létrejött egy Közös Expedíciós Erő (Joint Expeditionary Task Force). amely a norvég partoknál járőrözik és éppen a különleges orosz hadműveletekre fókuszál. És ez válasz – amit senki nem mond ki nyíltan –, az alapkérdésre, hogy kit lehet gyanítani elkövetőként.”
Euronews