Tegnap a Szatmár Megyei Múzeum központi ingatlanában felavatták a régészeti részleg új épületét. A régészek a jövőben az eddiginél sokkal jobb körülmények között végezhetik feladataikat.
Felician Pop, a Szatmár Megyei Múzeum igazgatója az avatóünnepségen elmondta, hogy az épületrész, amit felújítottak és a régészek számára berendeztek, peres úton került a Szatmár Megyei Tanács tulajdonába. Amikor nagyon sok középület kerül magántulajdonba, a megyei tanács jogászainak a segítségével a múzeum két nagyon fontos épületet szerzett meg: az egyikben rendezte be a régészeti részleget, a másikba fog beköltözni a Szatmárnémeti Művészeti Iskola. Az épületrész, amiben a régészek fognak dolgozni, nagyon rossz állapotban volt, mivel a bérlők nem költöttek annak karbantartására, ezért a megyei tanács számára sem volt olcsó annak rendbetétele. A tegnap átadott épület nagy részében a régészek fejtik majd ki a tevékenységüket, egy nagyobb teremben lesz a múzeum archívuma, egy földszinti teremben végzik majd a faanyagok restaurálását, és lesz egy könyvtárterem is. Az utóbbi időszakban a régészek nagyon sok leletre bukkantak, amelyek feldolgozásához ezentúl biztosítva lesznek a jó körülmények. Eddig a régészek egy terembe voltak bezsúfolva, ezentúl minden régésznek külön szobája lesz, sőt, speciális termek is lesznek.
Az új épületrészt Gindele Róbert főarcheológus mutatta be. Ismertette, hogy melyik teremben milyen tevékenységek zajlanak majd, s közben arról is beszélt, hogy az ásatások során talált leletek hogyan kerülnek be a restaurációs termekbe és hogyan történik azok restaurálása.
Az avatóünnepségen részt vett Báder Tibor, a Szatmár Megyei Múzeum első igazgatója, aki a szatmárnémeti múzeum történetéről beszélt. Hangsúlyozta, hogy a múzeumot egy 1890-es felhívásra a Kölcsey Kör hozta létre 1891-ben, ami a mai református gimnázium egyik termében működött. A megyei múzeum 1952–53-ban jött létre a mai Horea utcában (a villanyóra mellett), ezt költöztették később az Aurora helyén lévő épületbe, majd a Vécsey-házba.
Elek György