A szatmárnémeti városi tanács január 28-ai ülésén elfogadta a megyeközpontbeli, Ana Ipătescu utcai Rákóczi Ferenc Általános Iskola újonnan épülő szárnyának megvalósíthatósági tanulmányát, ami kell az uniós forrásokból történő beruházás előkészítéséhez. A fejlesztés összértéke 3,97 millió lej. A csütörtökön elfogadott tervezethez csatolt szakvéleményezés szerint a projekt általános célja több célra is használható helyiségek létrehozása, amelyek számos funkciót betölthetnek.
Az 1962-ben épült Rákóczi Ferenc Általános Iskolában ma 680 diák tanul, van egy főépülete és egy szomszédos épülete, ahol az edzőterem van. A hőközpont, valamint a műszaki-adminisztratív egységek az iskolaépület alagsorában működnek. Az iskolának 28 tanterme van, egy laboratóriuma, két oktatóterme, két módszertani irodája, egy tanácsadó irodája, három másik irodahelyisége, műhelye, taneszköztárolója, kettéosztott orvosi rendelője, az egyik az első emeleten, egy másik a másodikon, valamint egy 16 négyzetméteres, aprócska könyvtár.
A megvalósíthatósági tanulmány elkészítése során a szakemberek a következő hiányosságokat találták, ami még inkább indokolja az új szárny megépítésének szükségét: kevés a laboratóriumi célokra megfelelő helyiség, az iskolában nincs előadások megtartására alkalmas terem vagy akár multifunkcionális szoba, a könyvtár nagyon kicsi, az orvosi rendelő — nem megfelelő módon — két szintre van szétosztva.
Ezeknek a problémáknak a megoldása több célra is felhasználható termek, helyiségek létrehozását jelenti. Ezeknek olyanoknak kell majd lenniük, írja a tanulmány, hogy különféle társadalmi-kulturális tevékenységek számára legyenek alkalmasak, és az iskolai közösség létszámával arányos közönség befogadására legyenek képesek. Legyen a meglévő iskolaépülettől független módon elérhető, kívülről hozzáférhető része is, de legyen az új épületrésznek kizárólagos oktatási funkciókkal ellátott része is! Mindkét része legyen jól felszerelt, a hang- és videórendszer legyen ebben előre kiépített, úgy, hogy annak használói nagyon sok célnak meg tudják azt feleltetni!
A szakbizottság két évben határozta meg a tervezés és kivitelezés időszakát, az előzetes becslések szerint ebből mintegy egy évet fog igénybe venni maga az építkezés. Ha minden gördülékenyen halad, tavasszal elkezdődhetnek a munkálatok az iskola udvarán.
Princz Csaba