A sváb betelepülés 300 éves jubileumának részeként avatták fel az új emlékművet péntek délben Nagykárolyban, a Károlyi-kastély parkjában. A bronz emléktáblát egy kőtömb foglalja keretbe.
Kissé felemásra sikeredett a svábok betelepülésének jubileumára emelt emlékmű avatója Nagykárolyban, ugyanis egyetlen magyar szó sem hangzott el. Mindez egy olyan népcsoport idetelepülésének évfordulós ünnepén, amelyiknek anyanyelve jelenleg a magyar. Az esemény Ft. Reszler Mihály főesperes német nyelvű áldásával indul, majd Müller Johann, az Német Demokrata Fórum nagykárolyi szervezetének elnöke leleplezte az emléket állító kőtömböt és a belefoglalt bronztáblát.
Az ünnepi beszédek sorát Kovács Jenő, Nagykároly polgármestere kezdte, aki köszönetet mondott a svábságnak azért, hogy új kultúrával és új szemlélettel gazdagították a régiót. Christoph Bergner, a német szövetségi kormány kisebbségügyi államtitkára a közös európaiság értékére hívta fel a figyelmet és megköszönte a szép emlékművet és ünnepséget. Csehi Árpád, a Szatmár Megyei Tanács elnöke az otthon fogalmára építette beszédét, kihangsúlyozva, hogy a svábok otthonra leltek a megyében. Kitért Szatmár térségének multikulturális jellegére, ennek előnyeire és a svábok gazdaságban betöltött szerepére egykor és most. Az utolsó felszólaló Eugeniu Avram, a megye új prefektusa volt, ő röviden áttekintette a szatmári svábság történetét és jelentőségét.
Az avatóünnepséget követően a vendégeket egy pohár pezsgővel köszöntötték a szervezők a Károlyi-kastély lovagtermében, majd sor került a Szatmár Megyei Múzeum témába vágó tárlatának megnyitójára. A kiállítás a Szatmár megyei német kisebbség történelmét fogja át, kevés néprajzi adattal megtoldva, információs pannók, fényképek és kevés számú kiállítási tárgy segítségével. Az eseményt egy kerekasztal-beszélgetés zárta, ezen szintén a szatmári svábság története volt a téma.
Fischer Botond