Új eljárásoknak megfelelően kezelik a 2021–2022-ben elkölthető uniós pénzeket és a pályázatokat — tudtuk meg Magyar Lórándtól, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának alelnökétől. Ebben az átmeneti időszakban Románia az Unió garanciaalapjából jövő pénzekből, melyeket az APIA-s kifizetésekre fordítanak, 3,8 milliárd eurót költhet el közvetlen kifizetésekre a mezőgazdászoknak, 2,8 milliárd eurót pedig a vidékfejlesztési intézkedésekre.
Ebben az évben befejezik az új nemzeti stratégiai terv kidolgozását, ami az eddigi vidékfejlesztési tervnek felel meg. Február végéig ki kell dolgozni a kétéves átmeneti időszakra érvényes programot, ami folytatása a tavaly befejeződött vidékfejlesztési program intézkedéseinek és kifizetéseinek. Az átmeneti időszakban a leosztott összeg 36 százalékát környezet- és klímavédelmi intézkedések kifizetésére kell fordítani. Ezeket a vidékfejlesztési intézkedéseket a vidékfejlesztési alapból finanszírozzák, de a kifizetést nem a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség végzi, hanem megegyezés alapján átruházták az APIA-ra.
Ami fontos — emelte ki Magyar — a kis földdel rendelkezők számára: ebben a ciklusban is fogják fizetni a területalapú támogatást az egy és öt hektár közötti földterületek esetében. Az öt és harminc hektár közötti gazdaságoknál 48 euró/hektár lesz. Folytatódnak a környezeti és éghajlat-politikai intézkedésekre vonatkozó közvetlen kifizetések (57,8 euró), valamint a fiatal gazdák plusz támogatása 60 hektárig. A hazai költségvetésből fedezett átmeneti támogatásokat is tovább fizetik. Megmarad a gázolaj-támogatás, a fokhagyma, a mangalica és báznai sertésfajták támogatási programja, a méhészeknél a de minimis támogatás, valamint folytatódik a paradicsom és egyéb zöldségek melegházi termesztésének programja. A minisztériumban fűszer- és gyógynövények termesztésének támogatására egy új programon is dolgoznak. A pályázatoknál a két év alatt a gazdaságok korszerűsítési intézkedését (4.1-es intézkedés a vidékfejlesztési programban) megosztják, ezután az állattenyésztők külön alapra fognak pályázni a gazdaságuk fejlesztéséhez, valamint a farmon belüli feldolgozás kialakításához, hogy megvalósuljon a termelés és feldolgozás összefonódása. Egyelőre nem lehet tudni, mekkora lesz a pályázható keret, a miniszter nyilatkozata szerint mindenképp jelentős összeget szánnak erre, értékéről a szakmai szervezetekkel közösen tárgyalnak a közeljövőben — tette hozzá Magyar Lóránd.
Elek Gyrögy